FitnessEkspert: alergicy mogą się odchudzać, ale "z głową"

Ekspert: alergicy mogą się odchudzać, ale "z głową"

Ekspert: alergicy mogą się odchudzać, ale "z głową"
Źródło zdjęć: © 123RF
30.07.2015 08:49, aktualizacja: 30.07.2015 09:06

Regularne spożywanie wody, ograniczenie soli, unikanie restrykcyjnych diet i parafarmaceutyków wspomagających odchudzanie to wskazówki, jakimi powinni się kierować alergicy, którzy chcą zrzucić zbędne kilogramy - radzi olsztyńska naukowiec.

Regularne spożywanie wody, ograniczenie soli, unikanie restrykcyjnych diet i parafarmaceutyków wspomagających odchudzanie to wskazówki, jakimi powinni się kierować alergicy, którzy chcą zrzucić zbędne kilogramy - radzi olsztyńska naukowiec.

Doktorantka z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie mgr Anna Szyc-Ogrodowczyk wskazuje, że sezon wakacyjny zawsze jest dobrym momentem na zrzucenie zbędnych kilogramów. "Praca nad uzyskaniem dobrej sylwetki jest wyzwaniem dla każdego zdrowego człowieka, a alergicy też mogą temu zadaniu sprostać, wymaga to jednak od nich więcej samodyscypliny" - uważa naukowiec, która prowadzi bloga zatytułowanego "Alergia styl życia - nie wyrok".

Co jednak powinniśmy wiedzieć, zanim podejmiemy jakiekolwiek działania, zwłaszcza jeżeli jesteśmy alergikami? Oto kilka zasad, o których powinniśmy pamiętać - wskazuje.

Alergicy powinni systematycznie pić wodę. Prawidłowe wysycenie tkanek dostarczoną wodą pozwala zachować prawidłową gospodarkę metabolitową, biochemiczną i odżywczą. Odwodnienie organizmu może spowodować odwrotny efekt do zamierzonej utraty masy ciała. Obrona organizmu może bowiem oprowadzić do samoistnego zgromadzenia zapasu wody w tkance podskórnej.

Zaleca się, aby alergicy ograniczyli spożywanie słodzonych napojów gazowanych, często doprawianych sztucznymi barwnikami oraz alkoholu, jako silnego czynnika drażniącego. Alkohol oraz napoje gazowane, prócz wysokiej kaloryczności zwiększają przepuszczalność błon śluzowych. To powoduje, że alergeny łatwiej przenikają przez naturalne bariery organizmu i szybciej powodują nadwrażliwość układu immunologicznego. Dodatkowo, obecne w alkoholu siarczyny zaliczane są do 14 czynników pochodzenia pokarmowego, najczęściej powodujących alergię.

Należy uważać także na ziołowe i naturalne herbatki odchudzające. Napary ziołowe mogą być źródłem alergenów oraz powodować reakcje krzyżowe z pyłkami roślin. Dlatego też zaleca się dokładne czytanie etykiet na produktach spożywczych. "Naturalne" nie zawsze i nie dla każdego znaczy "bezpieczne". Organizm z nadwrażliwością czasami po spożyciu śladowych ilości alergenu może zareagować bardzo silną reakcją zwaną wstrząsem anafilaktycznym.

Alergicy powinni ograniczać ilość soli dostarczanej wraz z pożywieniem. Nadmiar soli powoduje zaburzenie gospodarki sodowo-potasowej i w rezultacie nadmierną kumulację wody w organizmie. Trudno jest kontrolować ilość spożywanej soli ponieważ jest ona stosowana w przetwórstwie spożywczym jako konserwant i jest obecna w takich produktach jak: wędliny, sery dojrzewające i topione, przyprawy – tzw. "jarzynki", kostki rosołowe, dania instant, słone przekąski, warzywa kiszone, sosy itp. Sól powoduje zmianę równowagi elektrolitowej w organizmie, co przekłada się m.in. na zmianę kwasowości potu, a to może powodować zaostrzenie objawów chorobowych u osób z alergiami kontaktowymi oraz atopowym zapaleniem skóry.

Osoby z alergią nie powinny stosować zbyt nagłej zmiany w sposobie żywienia, wprowadzania nowych, dotychczas niespożywanych produktów o nieznanym składzie, a także rozpoczynania restrykcyjnej diety, zwłaszcza jeśli cierpią na alergię pokarmową i mają ustalony, zbilansowany jadłospis. Zaleca się nieznaczne zmniejszanie spożywanych porcji, a nie zmienianie w sposób restrykcyjny rodzaju i objętości spożywanych posiłków. Dieta odchudzająca dla alergika powinna być ułożona przez dietetyka z uwzględnieniem profilu głównych alergenów powodujących chorobę. Idealna byłaby dieta spersonalizowana, dopasowana do każdego chorego w sposób indywidualny. Nie wprowadzajmy sobie sami nowych i niesprawdzonych "super diet".

Parafarmaceutyki dedykowane osobom chcącym w szybki sposób zrzucić zbędne kilogramy są niewskazane. Pamiętajmy, że metabolizm leków przeciwalergicznych może zostać zaburzony przez inne farmaceutyki, zalecane w chorobie przez lekarza, które mogą powodować niebezpieczne dla zdrowia i życia powikłania. W miarę możliwości unikajmy przyjmowanie specyfików odchudzających.

Konieczna jest aktywność fizyczna. Alergia i astma nie dyskryminują alergików jako sportowców. "Oczywiście musimy pamiętać, że intensywność wysiłku fizycznego powinna być dostosowana do ogólnego stanu zdrowia, a każdy trening powinien rozpoczynać się rozgrzewką, a kończyć łagodnym zakończeniem treningu – wyciszeniem. Ponadto bardzo intensywny wysiłek może mocno obciążać organizm, dlatego też wskazany jest regularny trening z umiarkowanym obciążeniem, niż intensywny wysiłek np. cardio. Zawsze należy pamiętać o indywidualnych predyspozycjach organizmu" – zaznaczyła Szyc-Ogrodowczyk.

Alergicy powinni stosować tylko sprawdzone kosmetyki. W skład balsamów, kremów, olejków i masek wchodzi szereg substancji pochodzenia naturalnego, które mogą podrażniać, wysuszać lub zmieniać pH skóry, a jednocześnie mogą być źródłem alergenów. Wiele kosmetyków odchudzających, antycellulitowych oraz redukujących rozstępy zawiera nierektyfikowane oleje roślinne, różne ekstrakty, algi, sole i substancje ścierające. Dbajmy zwłaszcza o nawilżenie skóry suchej.

Poza tym należy unikać przegrzewania organizmu, naukowcy udowodnili, że niższa temperatura sprzyja odchudzaniu. W chłodniejszych i dobrze wietrzonych pomieszczeniach organizm, a przede wszystkim jego układ immunologiczny jest mniej narażony na atakujące go alergeny oraz rozwój intensywnych, niekorzystnych reakcji.

Jedną z najważniejszych zasad, której przestrzeganie jest obecnie trudne dla wszystkich jest unikanie stresu. "Niestety – stres bezpośrednio odpowiada za intensywność reakcji alergicznej. Udowodniono również, że stres sprzyja rozwojowi szeregu innych chorób w tym autoimmunologicznych. Brak snu i nadmierne rozdrażnienie sprzyja u niektórych atakom objadania się i powoduje otyłość" - podkreśliła Szyc-Ogrodowczyk. Dodała, że jeśli nie możemy wyeliminować stresu, to chociaż znajdźmy czas na relaks i regeneracyjny sen.

(PAP)/(mtr), WP Kobieta

POLECAMY:

Źródło artykułu:PAP