Estragon - właściwości i zastosowanie aromatycznej przyprawy
Estragon to roślina stosowana najczęściej w kuchni jako przyprawa do sosów, sałatek, owoców morza czy zup. W estragonie odnaleźć można liczne składniki odżywcze, które nadają przyprawie niezwykłych właściwości prozdrowotnych. Jakie jest zastosowanie estragonu i do jakich dań najlepiej go dodawać?
Estragon - co warto wiedzieć?
Estragon jest dziką rośliną, która porasta tereny południowo-wschodniej Europy, a także wybrane obszary Ameryki Północnej oraz Azji. Estragon znany jest także jako bylica draganek lub bylica głupich. Samo słowo "estragon" pochodzi od łacińskiego “draco” co oznacza węża. Etymologia nazwy tej przyprawy nie jest przypadkowa. Charakterystyczny układ korzeni estragonu przypomina swoim kształtem węża.
Najbardziej wartościową częścią estragonu są liście, które można wykorzystywać w dowolnym czasie wegetacji ziela. Estragon charakteryzuje się bardzo intensywnym smakiem, dlatego podczas gotowania nie powinno się go stosować w nadmiarze.
Współcześnie estragon znany jest głównie jako przyprawa stosowana w kulinariach, jednak warto przypomnieć jego prozdrowotne właściwości.
Wartości odżywcze i właściwości estragonu
Estragon to roślina o bogatym składzie. W estragonie znajdują się olejki eteryczne, które wykazują działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwbólowe. Estragon jest źródłem minerałów, takich jak wapń, magnez, żelazo, cynk, miedź, potas oraz mangan.
Estragon działa antyoksydacyjnie, ponieważ zawiera flawonoidy, w tym kwercetynę oraz rutynę. Dzięki temu estragon może być stosowany jako środek rozkurczowy, moczopędny i uszczelniający naczynia krwionośne. Zielę estragonu zawiera również karoten oraz znaczne ilości witaminy A i C.
Bakteriobójcze, antyseptyczne i ściągające właściwości estragonu to z kolei zasługa zawartych w nim garbników. Warto również wspomnieć o fitosterolach, które obniżają cholesterol całkowity, wraz z cholesterolem LDL.
Zastosowanie estragonu
Estragon znalazł zastosowanie lecznicze w wielu przypadłościach. Sprawdza się przy problemach trawiennych, eliminuje wzdęcia, a także wpływa na produkcję soków żołądkowych. Pobudza apetyt oraz pomaga zwalczyć lekkie i średnie bóla brzucha. Estragon jest również skuteczny na infekcje grzybicze. Między innymi można go zastosować w leczeniu grzybicy jamy ustnej, a także jako środek profilaktyczny na skórę gładką.
Działanie przeciwzapalne estragonu natomiast wykorzystuje się w leczeniu przeziębień i grypy. Estragon wykazuje korzystny wpływ na produkcję żółci, przez co wspomaga pracę wątroby oraz łagodzi objawy zapalenia przewodów żółciowych i pęcherzyka żółciowego.
Estragon w kuchni
Estragon jest przyprawą, która zarówno ususzona jak i świeża, wzbogaca smak dań. Smak estragonu jest bardzo intensywny i przypomina nieco anyż. Estragon zawiera sód, dlatego może być stosowany jako zamiennik soli.
Przyprawa ta najlepiej komponuje się z rybami i owocami morza, mięsem, duszonymi warzywami, zielonymi sałatkami, zupami, a także jako dodatek do sosu tatarskiego, holenderskiego czy kiszonych ogórków i kapusty.