Gdy pojawia się drugie dziecko

Kilkuletni jedynacy nie zawsze marzą o rodzeństwie. Jest im dobrze, kiedy rodzice, dziadkowie i najbliżsi krewni swoją uwagę, miłość i zainteresowanie koncentrują tylko i wyłącznie na nich. Jeśli zatem rodzice decydują się na kolejne dziecko, powinni odpowiednio przygotować swojego jedynaka do przyjścia na świat ich młodszego rodzeństwa.

Gdy pojawia się drugie dziecko
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Kilkuletni jedynacy nie zawsze marzą o rodzeństwie. Jest im dobrze, kiedy rodzice, dziadkowie i najbliżsi krewni swoją uwagę, miłość i zainteresowanie koncentrują tylko i wyłącznie na nich. Jeśli zatem rodzice decydują się na kolejne dziecko, powinni odpowiednio przygotować swojego jedynaka do przyjścia na świat ich młodszego rodzeństwa.

Młodszy braciszek lub siostrzyczka może być dla jedynaka zarówno potencjalną konkurencją, jak i wyczekiwanym z niecierpliwością nowym domownikiem. Wiele zależy od rodziców i od tego, jak przygotują malca na nadejście rodzeństwa. Zazdrość u kilkuletnich dzieci zdaje bowiem się czymś naturalnym, więc nie należy z nią walczyć, ale ją oswajać i delikatnie tłumaczyć dziecku, że narodziny młodszego rodzeństwa dla całej rodziny mogą być szczęśliwym wydarzeniem.

Oswajanie z brzuszkiem

Rodzice, a w szczególności kobieta już podczas ciąży może powoli wtajemniczać dziecko w dziejący się cud. Ciąża, szczególnie do momentu, kiedy nie widać jeszcze brzuszka jest dla kilkulatka wielką tajemnicą, z którą można go jednak powoli oswajać. Jako mama w ciąży powinnaś przede wszystkim pozwalać dziecku głaskać się po brzuchu, przytulać do niego i go całować. Jeśli dziecko będzie tylko miało na to ochotę może np. pomóc Ci smarować brzuch kremem pielęgnacyjnym, w ten sposób dbając o Twoje zdrowie, ale i wygodę maluszka. Jak tylko ruchy płodu będą wyraźne, warto zachęcić dziecko, by dotykało brzuszek. Możecie wspólnie z dzieckiem czytać nienarodzonemu jeszcze maluszkowi bajki, puszczać piosenki i opowiadać to, co przydarzyło się Wam w ciągu mijającego dnia. Zaangażuj swoje dziecko w oczekiwania na narodziny – pozwól mu wybrać imię, niech pomaga Ci urządzać pokój – niech uczestniczy w zakupach wózka, łóżeczka czy wanienki. Jeśli ciąża jest zdrowa i dobrze się czujesz, wskazane jest, abyś nie zmieniała
istotnie swoich dotychczasowych obowiązków – chodźcie nadal razem do kina, na basen. Nie pozwól, aby dziecko odczuło, że jego brat czy siostra jeszcze przed swoim narodzeniem „odbiera” mu rodziców. Aby dziecko bardziej zainteresowało się Twoim stanem i lepiej go zrozumiało, opowiedz swojemu jedynakowi jak to było, kiedy byłaś z nim w ciąży. Opowiedz mu, jaka byłaś szczęśliwa, kiedy nosiłaś go pod sercem, jak czułaś jego ruchy, a Ty głaskałaś wtedy swój brzuch i czule do niego mówiłaś. Jeśli zachowałaś na pamiątkę, pokaż mu jego pierwsze zdjęcia USG. Spróbuj wytłumaczyć mu swoje częstsze zmęczenie, senność, zachcianki smakowe.

Takie oswajanie dziecka z rozwijającą się ciążą pozwoli mu z czasem przygotować się na przyjście młodszego rodzeństwa. Jeśli Twoje starsze dziecko zacznie dopytywać się, kiedy jego rodzeństwo pojawi się wreszcie na świecie, nie podawaj mu konkretnego terminu (dzień i miesiąc), bowiem może to być dla niego zupełnie abstrakcyjna data. Spróbuj mu ten termin opisać tak, aby kojarzył mu się z czymś znajomym – powiedz, że dzidziuś urodzi się np. po wakacjach, w czasie ferii zimowych albo na Boże Narodzenie. Nowy domownik na świecie

Największą rewolucją w życiu Waszej rodziny i czasem największych zmian będzie moment, w którym zaraz po narodzinach maleństwa wrócisz do domu. Wtedy Twoje starsze dziecko może najwyraźniej odczuć to, że nie poświęcasz mu już tyle czasu co dotąd, że domownicy i goście skupiają się głównie na noworodku. To mogą być jedne z Waszych najtrudniejszych dni. Spróbujcie oboje z mężem wytłumaczyć starszemu dziecku, że jego młodsze rodzeństwo jest bardzo malutkie, że niewiele umie i dlatego trzeba mu we wszystkim pomagać i poświęcać mu tyle czasu.

Zapewniaj o miłości

Na każdym kroku zapewniaj jednak swojego starszego malucha o swojej miłości, o tym, jak jest dla Ciebie ważny. Na pierwsze tygodnie po porodzie, kiedy będziesz dochodzić do siebie i kiedy zaczniecie na nowo organizować życie Waszej rodziny, poproś kogoś z rodziny – babcię, dziadka lub ulubioną ciocią swojego starszego dziecka, aby poświęcili mu trochę więcej uwagi i opieki.

Jeśli z kolei tylko Twoje dziecko się na to odważy, zaangażuj go do pomocy przy noworodku. Może pomagać Ci np. w kąpieli, podawać kosmetyki lub ubranka lub na pierwszych spacerach może pchać wózek. Za każdą pomoc życzliwie chwal swoje dziecko, szczególnie przy pozostałych członkach rodziny i często wspominaj o tym, jakie jest ono pomocne i jak troskliwie opiekuje się swoim młodszym rodzeństwem.

Chwal i mów, jaka jesteś dumna

Mów mu, że jesteś z niego dumna i że jego maleńki braciszek lub siostrzyczka na pewno bardzo go za to kocha, że tak czule się nim zajmuje. Możesz nawet przygotować dla starszego rodzeństwa symboliczny prezent (bez okazji lub na święta, dzień dziecka lub urodziny) od maluszka, którym ten będzie mógł wyrazić swoją radość, że ma najlepszego starszego brata lub najlepszą starsza siostrę na świecie. Jednocześnie pamiętaj, że jeśli odpowiednio przygotujesz swojego starszego malucha do tego, jak będzie wyglądało Wasze życie po porodzie, z pewnością dużo łatwiej będzie mu zaakceptować nową sytuację. Nie obiecuj mu, że czas po porodzie to będzie słodka sielanka – wprost przeciwnie, powiedz mu realistycznie, czego może się spodziewać.

Po upływie pierwszych najtrudniejszych miesięcy, kiedy Ty odzyskasz siły i będziesz mogła więcej czasu poświęcać wszystkim domownikom i sobie, wówczas Wasza rodzina będzie przeżywać najszczęśliwsze chwile. Zarówno dla Twojego starszego dziecka, jak i dla dopiero co mającego się narodzić maleństwa najważniejsza bowiem jest miłość i akceptacja.

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)