Gdzie nie wolno zbierać grzybów? Jest kilka wyjątków
Sezon na grzybobranie trwa w najlepsze. W mediach społecznościowych możemy natrafić na zdjęcia i nagrania z udanych leśnych łowów zapalonych grzybiarzy. Jeśli sami poczujemy chęć wyjścia na spacer do lasu w celu wyszukania owoców jesieni, warto pamiętać, że nie w każdym miejscu możemy zebrać grzyby, nawet jeśli jest nich na polance czy pod drzewami pod dostatkiem. Gdzie prawo zakazuje zbierania grzybów?
27.09.2022 16:15
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W Polsce grzybowych zakazów nie ma za dużo, ale istnieją pewne ograniczenia, z których trzeba sobie zdawać sprawę przed wyjściem na łowy. Prawdziwki, maślaki i inne grzybowe przysmaki możemy zbierać bez ograniczeń. Musimy jednak pamiętać, że w pewnych miejscach musimy je pozostawić i szukać leśnych skarbów gdzie indziej. Co dokładnie mówią przepisy?
Chodzisz na grzyby? W tych miejscach nie wolno ich zbierać
Na oficjalnej stronie Lasów Państwowych znajdziemy informację, że w niektórych częściach lasów istnieje stały zakaz wstępu - mowa tu o uprawach do czterech metrów wysokości, drzewostanach nasiennych oraz o powierzchniach doświadczalnych, w ostojach zwierzyny. To właśnie w takich miejscach zbieranie grzybów jest zakazane. Na tym jednak lista się nie kończy - grzybiarze są zobowiązani omijać szerokim łukiem rezerwaty, parki narodowe oraz tereny wojskowe.
Warto też wiedzieć, że czasem należy oszczędzić grzyby nawet jeśli rosną w miejscu, gdzie można je zrywać.
"Należy oszczędzać duże, stare owocniki grzybów, gdyż nie są atrakcyjne kulinarnie, a mają duże znaczenie dla rozwoju grzybów. Jeśli wiemy, że jakiś grzyb jest rzadki i ginący to także oszczędźmy go, nawet jeśli jest jadalny. Niezależnie od miejsca występowania część gatunków grzybów podlega całkowitej ochronie gatunkowej – poznaj dokładnie listę tych grzybów, zanim wybierzesz się do lasu" - przestrzega portal lasy.gov.pl.
Specjaliści przestrzegają. Jeśli wybierasz się na grzybobranie, o tym pamiętaj
Nawet najbardziej doświadczona osoba może mieć czasem problemy z szybkim rozpoznaniem gatunku. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do tego, jaki grzyb wypatrzyliśmy, nie zrywajmy go i szukajmy dalej. Nigdy nie zbierajmy tych okazów, których nie znamy.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl