Wyrzuć majtki, gdy tylko zauważysz. Ginekolog ostrzega

To jasne, że bieliznę powinniśmy zmieniać co najmniej raz dziennie i prać ją przed ponownym założeniem. Kiedy powinniśmy wyrzucić majtki? Ginekolożka podkreśla, że odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać.

Kiedy najlepiej wyrzucić majtki?
Kiedy najlepiej wyrzucić majtki?
Źródło zdjęć: © Getty Images
oprac. JBR

13.02.2024 | aktual.: 07.03.2024 09:55

Czy istnieje jasna odpowiedź na pytanie, kiedy powinniśmy wyrzucić nasze majtki? Większość z nas rzadko kiedy zastanawia się nad tą kwestią. Istnieją jednak pewne sygnały, które mogą nam podpowiedzieć, czy nasza bielizna nadal nadaje się do noszenia. Warto zwrócić na to uwagę.

Kiedy wyrzucić majtki?

Ginekolożka Taraneh Shirazian w rozmowie z "Health" wyjaśnia, że nie ma dowodów naukowych, które jasno wskazywałyby, że noszenie starej bielizny jest szkodliwe dla zdrowia. Jak dodała - nie jest to również czynnik zwiększający ryzyko dla powikłań pochwowych. Jeśli jednak chodzi o komfort i zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia problemów, jak reakcja alergiczna lub infekcja, regularne wymienianie bielizny jest zdecydowanie zalecane.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Philip Tierno, profesor kliniczny mikrobiologii i patologii w NYU Grossman School of Medicine, twierdzi z kolei, że bielizna nie ma określonej daty ważności. Mimo to istnieją pewne sygnały, które mogą wskazywać, że powinniśmy się pozbyć naszych majtek – na przykład, gdy pojawią się w nich dziury lub zacznie rozciągać się w nich gumka.

Unikaj takich majtek. Mogą doprowadzić do infekcji

Czy istnieje jakieś ryzyko związane ze znoszoną bielizną? Nie jest duże, jednak zdaniem ginekologów, taka bielizna może zatrzymywać wilgoć, która zazwyczaj jest usuwana, co prowadzi do infekcji pochwy. Może też prowadzić do skaleczeń lub otarć, które zwiększają ryzyko infekcji.

Ważne jest również, aby odpowiednio dobierać rodzaj tkaniny, z której wykonana jest nasza bielizna. Dr Shirazian zaleca noszenie bielizny wykonanej z bawełny, która przepuszcza powietrze i nie pozwala na gromadzenie się wilgoci. Tkaniny syntetyczne, takie jak nylon i elastan, zatrzymują wilgoć, co zwiększa ryzyko podrażnień i infekcji. Obcisła bielizna i spodnie mogą również zwiększać wilgotność w okolicy narządów płciowych, co również sprzyja nawracaniu infekcji.

Weź udział w plebiscycie Top Seriale 2024

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl