Trwa ładowanie...

Imię, które było pomyłką. Hit PRL-u powoli odchodzi w zapomnienie

To męskie imię brzmi niezwykle szlachetnie, dlatego aż trudno uwierzyć, że powstało w wyniku pomyłki. Rodzice decydują się na nie coraz rzadziej i powoli wychodzi z mody. Może jednak warto dać mu szansę?

Imię, które powstało w wyniku błęduImię, które powstało w wyniku błęduŹródło: Adobe Stock
d47airx
d47airx

Imię Mieczysław ma długą historię. Pochodzi z języka starosłowiańskiego i oznacza tego, który zdobywa sławę dzięki umiejętności walki mieczem. Szczególnie starsze osoby powinny dobrze je znać, ponieważ w czasach PRL-u było prawdziwym hitem, do tej pory nosi je w Polsce aż 78995 mężczyzn (według danych rejestru PESEL, stan na 31.01.2023). Niestety, jak wiele innych klasycznych imion, Mieczysław odchodzi do lamusa. W minionym roku nadano je tylko 13 razy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Imiona w dynastii Piastów

Szczęśliwa pomyłka? Imię Mieczysław nie powinno tak brzmieć

Aż trudno uwierzyć, że to silne i szlachetnie brzmiące imię jest wynikiem pomyłki. Słowiańskie miano przez wieki było zapisywane przez obcych kronikarzy z błędem, który powtarzali kolejni kopiści. Prawidłowa forma od początku powinna brzmieć Miecisław. Jednak badania lingwistów nie zdadzą się na nic, gdy działa siła przyzwyczajenia. Mieczysław na tyle przeniknął polskiego języka i imiennictwa, że trudno teraz wyobrazić sobie powrót do pierwotnej formy. Tym bardziej, że imię powoli odchodzi w zapomnienie.

Moda na Mieczysława mija. Popularne stają się inne imiona

Mieczysław obchodzi imieniny 1 stycznia i 12 czerwca. Imię to ma wiele ciekawych zdrobnień, jak Mietek, Miecio, Mieciu, Mietko, Mietuś, Mietas. Imię Mieczysław było chętnie nadawane jeszcze przed drugą wojną światową, ale szczególnie popularne stało w czasach PRL-u. Nosili je polscy aktorzy i artyści, np. Mieczysław Pawlikowski (znany z roli Zagłoby) czy poeta Mieczysław Jastrun. Obecnie to imię powoli wychodzi z mody. W roku 2022 nadano je tylko 28 razy, z kolei w 2023 już tylko 13. Szkoda, bo z tym imieniem wiążą się pozytywne skojarzenia.

Mieczysław to silny mężczyzna. Spełnia swoje marzenia

To szlachetne imię oznacza mężczyznę silnego i zdecydowanego, który nie boi się wyzwań. To urodzony zdobywca, który nie waha się sięgać po to, czego pragnie. Wielu Mieczysławów to indywidualiści, którzy przez całe życie poszukują dla siebie miejsca w świecie. Lubią doświadczać nowych rzeczy, chętnie podróżują, poznają nowe miejsca i kultury. W późniejszym wielu stają się despotyczni, bo lubią mieć rację. Jednak pomimo drobnych wad każdy Mietek to dobry przyjaciel i świetny kandydat na męża. Dba o swoich bliskich, w których obronie chętnie oddałby życie – jak przystało na wojownika.

d47airx

Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d47airx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47airx