Blisko ludziJak powiedzieć bliskim o ciąży?

Jak powiedzieć bliskim o ciąży?

Jak powiedzieć bliskim o ciąży?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
22.11.2007 14:16, aktualizacja: 31.05.2010 15:40

Ty już to wiesz. Widziałaś dwie magiczne kreski na teście ciążowym. Jesteś szczęśliwa, ale może też zaskoczona, a nawet – przerażona. Bo wiesz, że twoje życie się zmieni. Jednak, nie tylko twoje! Dlatego musisz o rodzącym się w tobie życiu powiadomić najbliższych. Ale jak to zrobić?

Ty już to wiesz. Widziałaś dwie magiczne kreski na teście ciążowym. Jesteś szczęśliwa, ale może też zaskoczona, a nawet – przerażona. Bo wiesz, że twoje życie się zmieni. Jednak, nie tylko twoje! Dlatego musisz o rodzącym się w tobie życiu powiadomić najbliższych. Ale jak to zrobić?

Najpierw tata

Osobą, która zazwyczaj dowiaduje się o ciąży jako pierwsza jest partner, czyli przyszły tata. Jako najbardziej zainteresowany ma prawo wiedzieć, że za 9 miesięcy zostanie ojcem. Wiele przyszłych mam chce tę wiadomość przekazać w wyjątkowy sposób. Niektóre kupują maleńkie buciki i elegancko zapakowane stawiają przy łóżku lub na biurku ukochanego, inne piszą list, a jeszcze inne po prostu pokazują pozytywny test. Wiele par starających się o dziecko wspólnie przeżywa każde testowanie i obydwoje od razu widzą efekty.

To był szok!

„Ja powiedziałam mężowi od razu, ale w ogóle mi nie uwierzył. Powiedział, że test na pewno kłamie. Staraliśmy się tak długo, że nie docierało do niego, że to już. Poza tym, chyba się też trochę przestraszył. Szybko pobiegłam na test krwi do laboratorium i dopiero te wyniki go przekonały, ale kilka dni prawie o tym nie rozmawialiśmy, w takim był szoku. A potem chodził ze mną na każdą wizytę do ginekologa, czytał o ciąży więcej niż ja.” Opowiada Olga, dziś mama niespełna rocznego chłopca.

Ale ja się wcale nie cieszę...

Gorzej, gdy ciąża jest wynikiem wpadki. Wiele młodych kobiet boi się reakcji mężczyzny na niespodziewaną wiadomość. Ukrywają swój stan jak długo mogą, nie zdając sobie sprawę, że tym samym pogarszają swoją sytuacje. Często czują się winne, jakby ciąża była wynikiem tylko ich działań. Warto mówić jak najszybciej by móc wspólnie podjąć decyzję o dalszym życiu. A gdy przyszły tatuś stchórzy, lepiej wiedzieć o tym wcześniej by móc przygotować się do samodzielnego macierzyństwa i jak najszybciej złożyć w sądzie sprawę o alimenty... Niestety, wiadomość o ciąży nie zawsze jest samą radością. Czas na rodzinę

Kiedy przyszły tata już wie, czas powiadomić rodzinę. Większość par decyduje się na powiedzenie najbliższym dopiero po jakimś czasie. Niektórzy tak bardzo boją się o ciążę, że wolą o niej nie rozpowiadać, a mówić dopiero, gdy wiadomo, że dziecko jest zdrowe i dobrze się rozwija. Inni chcą na początku cieszyć się sami tą wiadomością, a potem móc zaskoczyć rodzinę, że już za pół roku pojawi się nowy człowiek. Wiele par odkłada informowanie bliskich aż do momentu gdy brzuszek będzie widoczny i sami się domyślą. Sporo osób czeka z tą wiadomością do wyjątkowej okazji, takiej jak Boże Narodzenie czy urodziny mamy. To dopiero prezent dla przyszłej babci! Często przyszli rodzice kupują na tę okazję swoim rodzicom kwiaty, szampana czy jakiś drobiazg, co niewątpliwie sprawi obdarowywanym wielką frajdę. Warto pamiętać odkładając decyzję o powiedzeniu o ciąży, że niejedni rodzice mogą czuć się pokrzywdzeni, że dowiedzieli się tak późno. Może im się wydawać, że nie są już tak ważni czy że dzieci mają przed nimi
tajemnice. Dlatego lepiej mieć w zanadrzu dobry powód, dlaczego dowiadują się o tym tak późno a nie w pierwszych tygodniach ciąży.

Wszyscy muszą wiedzieć!

Są jednak i tacy, którzy o pozytywnym teście mówią wszystkim jeszcze w dzień jego wykonania. Jedna z internautek pisze. „mama wiedziała wcześniej niż mąż. Robiłam test akurat jak była u mnie w domu. Wyleciałam szczęśliwa z łazienki i rzuciłam się jej na szyje. Z radości aż krzyczałam, że będzie babcią. Potem zadzwoniłyśmy do mojego taty. Mąż dowiedział się dopiero wieczorem. A teściowie kilka dni później.” A jeśli się nie ucieszą?

Niektórzy nie chcą informować rodziny bo nie są pewni jej reakcji. Obawiają się, że najbliżsi nie podzielą ich radości związanej z ciążą. „Chociaż miałam już 25 lat gdy zaszłam w ciążę i była to ciąża wyczekana, bałam się powiedzieć o niej mamie, która zawsze uważała, że najpierw powinnam zrobić doktorat, zająć się karierą, a potem dzieckiem.

Tak, jak przypuszczałam, nie była zachwycona. Za to teraz świata poza wnukiem nie widzi i nie wyobraża sobie, że mogłoby go nie być” śmieje się młoda mama, Ola. Jeśli jednak wiadomo, że dziadkowie nie ucieszą się z takiej informacji, warto tę wiadomość przekazać w jak najdelikatniejszy sposób, podkreślając jednocześnie, jak wielkie jest to szczęście dla całej rodziny.

Wiadomość o ciąży zawsze wiąże się z ogromnymi emocjami. Czasem jest to radość, innym razem zaskoczenie, a zdarza się, że i rozgoryczenie. Sposób w jaki powiadomi się o tym wyjątkowym wydarzeniu może wiele zmienić. Odpowiednio przekazana informacja może sprawić, że nawet babcia, która wcale o tej roli nie marzy, będzie szczęśliwa, że za kilka miesięcy urodzi się jej wnuk.

Źródło artykułu:WP Kobieta