FitnessJak zdrowo jeść - kilka złotych zasad

Jak zdrowo jeść - kilka złotych zasad

Jak zdrowo jeść - kilka złotych zasad
Źródło zdjęć: © 123RF.COM

Żeby zdrowo żyć, należy zdrowo jeść. Omijać białe pieczywo, odstawić słodycze, śmieciowe jedzenie. Czego nie powinniśmy spożywać - to jasne. Ale co jeść, żeby to zdrowie zachować, ewentualnie podreperować? Co jest dla nas dobre i dlaczego? Oto kilka porad.

Żeby zdrowo żyć, należy zdrowo jeść. Omijać białe pieczywo, odstawić słodycze, śmieciowe jedzenie. Czego nie powinniśmy spożywać - to jasne. Ale co jeść, żeby to zdrowie zachować, ewentualnie podreperować? Co jest dla nas dobre i dlaczego? Oto kilka porad.

Jedz kilogram warzyw dziennie

Najlepiej pół kilo surowych i pół kilo gotowanych. Niektóre składniki zwalczające komórki rakowe (znajdujące się na przykład w kapuście, brokułach czy jarmużu) najlepiej działają, jeśli podawane są w formie surowej. Inne warzywa (np. marchewki, kukurydza) zawierają dużo antyoksydantów, a gotowanie wydobywa z nich antyutleniacze i sprawia, że są lepiej przyswajalne przez organizm.

Joel Fuhrman, autor książki "Eat to Live Cookbook", radzi: "Wypełnienie codziennej diety warzywami w naturalny sposób wyeliminuje z niej produkty, których nie powinniśmy spożywać. Nie trzeba dokładnie odmierzać ich porcji, po prostu pamiętajmy, aby codziennie spożywać dużą ich ilość".

(ma/sr), kobieta.wp.pl

1 / 7

Jajka też są zdrowe!

Obraz
© 123RF.COM

A ich przygotowanie jest proste i nie wymaga dużo czasu. Do tego są bardzo sycące, mogą być przygotowane na kilka sposobów, więc monotonia w diecie nam nie grozi. Kiedyś ostrzegano nas przed zawartym w nich cholesterolem, ale różne badania wykazały, że jednak są bezpieczne dla zdrowia. Zawierają jednonienasycone kwasy tłuszczowe oraz omega 3 i omega 6, lecytynę i witaminy A, D, E, B.

2 / 7

Zdrowie w nasionach

Obraz
© 123RF.COM

Zawierają wszystko to, co w zdrowym odżywianiu najważniejsze: białko, kwasy tłuszczowe i zdrowe tłuszcze. Podjadaj nasiona słonecznika lub dyni, dodawaj je do sałatek lub przygotuj z nich własne musli. Zdrowe są także nasiona konopi - zawierają proteiny, kwasy omega 3 oraz omega 6. Nasiona możesz dodawać do szejków lub przygotowywać własne pesto. Sposobów na ich wykorzystanie jest sporo. Podobnie jak w przypadku jajek, nuda w kuchni ci nie grozi.

3 / 7

Śmieciowe jedzenie własnego autorstwa

Obraz
© 123RF.COM

Czasami po prostu musisz zjeść frytki i nic i nikt cię nie powstrzyma. I właściwie nie ma w tym nic złego. O ile nie zjadasz ich zbyt często i przyrządzasz je sama.

"Śmieciowe jedzenie to coś wspaniałego, ale jest tak tanie, że jemy je zbyt często" mówi Michael Pollan, autor poradnika "Cooked". "Powinniśmy przygotowywać je sami - tak jak robiono to dawniej - w ten sposób będziemy kontrolować nadmierną konsumpcję". W jaki sposób?

Powiedzmy, że robisz sobie frytki. Obierasz ziemniaki, kroisz na cienkie paski, smażysz w oleju i robisz wielki bałagan w kuchni. Potem musisz ten chaos ogarnąć, pozmywać, posprzątać. "Nie będziesz ich smażył częściej niż raz w tygodniu - gwarantuję ci to" - zapewnia Pollan.

Nie musimy też całkowicie unikać żywności przetworzonej, która dostępna jest w supermarketach. Nie żałujmy sobie mrożonek z warzywami bez przypraw, szukajmy na opakowaniu informacji, że zamrożono je tuż po zbiorach. Jeśli nie były magazynowane zbyt długo przed przerobem, nie straciły zbyt dużo składników odżywczych. Zasada korzystania z tego typu żywności jest prosta: im mniej składników, tym lepiej.

4 / 7

Pamiętaj o śniadaniu!

Obraz
© 123RF.COM

To najważniejszy posiłek dnia. Zadbaj o niego i przygotuj sobie wcześniej kilka porcji na cały tydzień, np. parfait (mrożonego deseru z bitej śmietany i owoców) z dodatkiem musli. W ten sposób codziennie w lodówce czekać będzie na ciebie pyszny posiłek na początek dnia. Jeśli chcesz zmienić swoje przyzwyczajenia żywieniowe, zacznij właśnie od śniadania. Z resztą pójdzie już lepiej.

5 / 7

Stwórz sobie bazę

Obraz
© 123RF.COM

Bazę, czyli grupę produktów, które wykorzystywać będziesz podczas gotowania. To mogą być smażone pomidory, pieczona dynia, pieczone ziemniaki, gotowane farro, czyli płaskurka (odmiana zboża z rodziny Triticum), wszystko co urozmaici posiłki. W ten sposób będziesz mieć pod ręką gotowe produkty do przygotowania zdrowego obiadu czy kolacji i mniej będziesz polegać na żywności przetworzonej.

6 / 7

Spróbuj wegańskiego lunchu

Obraz
© 123RF.COM

Ogranicz codzienne spożycie mięsa (w szczególności czerwonego), a tym samym wystąpienie chorób serca. Jedz jak najwięcej warzyw - mają dużo błonnika, możesz więc oszukać w ten sposób głód, a przy okazji usprawnisz pracę układu pokarmowego, schudniesz i obniżysz poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi.

7 / 7

Nie odpuszczaj sobie deserów

Obraz
© 123RF.COM

Jedzenie powinno jednak sprawiać przyjemność! Wcinanie samych nasion i warzyw może skutecznie zniechęcić do każdej diety.

"Desery można spokojnie wkomponować w zdrowy jadłospis" mówi Ellie Krieger, prowadząca program Healthy Appetite w sieci Food Network. "Jeśli powiemy sobie 'Już nigdy nie zjem deseru', to nadajemy wszystkiemu, co słodkie, aurę zakazanego owocu". A kiedy czasami odpuścimy sobie i postanowimy spróbować czegoś słodkiego, to jest wysoce prawdopodobne, że rzucimy się na czekolady i ciastka, będziemy jeść bez opamiętania. Dlatego nie odmawiajmy sobie słodyczy, ale wybierajmy je starannie. I rzadko. Zróbmy sobie prezent raz w tygodniu.

(ma/sr), kobieta.wp.pl

dietazdrowiekuchnia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (290)