Trwa ładowanie...
d4gl130

Jest nawyk, dzięki któremu staniesz się bardziej kreatywna. I nie musisz od razu wyjeżdżać do Azji

Spędzanie czasu w samotności otwiera na świat i w dodatku doskonale wpływa na kreatywność. Mimo to wciąż wiele z nas się przed tym wzbrania, doszukując się w samotnym spacerowaniu oznak bycia desperatką.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nie zawsze jest czas na podróże, ale na zwykły spacer na pewno da się go wygospodarować
Nie zawsze jest czas na podróże, ale na zwykły spacer na pewno da się go wygospodarować (123RF)
d4gl130

Samotna wyprawa do kina. Przeżywanie zachodu słońca na plaży bez robienia zdjęć na Instagram. Pozornie bezcelowy spacer w pojedynkę. Przyglądanie się ludziom podczas obiadu w mlecznym barze.

Tego rodzaju aktywności dla wielu są nieakceptowalną stratą czasu. I co ludzie sobie pomyślą, jeśli pójdę do kina sama? Może stwierdzą, że jestem desperatką bez znajomych? No i z kim skomentuję nową fryzurę ulubionego aktora, skoro obok będą sami obcy ludzie, wszyscy w parach albo grupach? Nie każdy z nas niczym Kasia Nosowska "lubi ten stan". Tymczasem psychologowie od lat apelują, że czas spędzony w samotności jest czasem cennym i potrzebnym.

d4gl130

Test Odległych Skojarzeń

56 uczestników badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Kansas i Utah wybrało się na 4-dniową wyprawę po różnych rejonach pustyni znajdujących się w Ameryce Północnej. Uczestnicy zostali poproszeni o wypełnienie Testu Odległych Skojarzeń (ang. RAT, Remote Associates Test) służącego do mierzenia kreatywnego myślenia. Test RAT składał się z 10 pozycji. Każda z nich zawierała trzy słowa. Badani mieli odszukać czwarte słowo – skojarzenie, które można powiązać z pozostałymi trzema.

Badacze postanowili podzielić uczestników na dwie grupy. Jedna grupa wypełniała test przed rozpoczęciem wyprawy, a druga po jej zakończeniu. Podczas wyprawy badani nie mogli używać telefonów ani współpracować ze sobą w żaden sposób.

d4gl130

Wyniki pokazały, że grupa wypełniająca test po wyprawie, osiągnęła w nim lepszy wynik. A zatem bliskość natury, brak możliwości używania samrtfona i rozmów z innymi ludźmi wpłynął na ich kreatywność.

Spędź niedzielę sama

Większość wojażerów mówi zresztą, że podróże w samotności mają w sobie coś pięknego - pozwalają na absolutny egoizm. Śpisz, kiedy chcesz. Zatrzymujesz się, gdzie i na jak długo chcesz. Oglądasz to, czego pragniesz i rozmawiasz z tymi osobami, które lubisz. A to sprzyja nie tylko wygodzie, ale również uświadomieniu sobie własnych potrzeb, które często bywają tłumione przez otoczenie.

I podobnie - choć mniej wymagająco - jest z samotnymi wyjściami. W spędzaniu niedzieli z samym sobą, choć niekoniecznie w łóżku. Miłego próbowania!

d4gl130

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4gl130

Podziel się opinią

Share
d4gl130
d4gl130