FitnessKofeina a zdrowie. Działanie kofeiny i objawy przedawkowania

Kofeina a zdrowie. Działanie kofeiny i objawy przedawkowania

Kofeina to organiczny związek chemiczny wpływający stymulująco na mózg ludzki. To jednak nie jedyna korzyść płynąca z jej spożywania. Jak działa kofeina, w czym ją znajdziemy, jak rozpoznać uzależnienie i czy można ją przedawkować?

Kofeina a zdrowie. Działanie kofeiny i objawy przedawkowania
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

24.04.2017 | aktual.: 03.04.2019 21:52

Kofeina – występowanie

Czy kofeinę możemy organizmowi dostarczyć tylko wraz z kawą? Zdaje się, że to najefektowniejszy, a zarazem najszybszy sposób. Jeśli czujemy zmęczenie i chcemy szybko wrócić do działania, warto przygotować kawę parzoną, która posiada najwięcej kofeiny.

Kawa rozpuszczalna ma mniejsze właściwości pobudzające, ale za to jest łagodniejsza dla żołądka. Kofeinę znajdziemy także w parzonej herbacie, napojach energetycznych, coli i tabliczce czekolady. A jeśli nie lubisz kawy bądź jesteś na diecie, możesz zaopatrzyć się w kofeinę w tabletkach lub kofeinę w proszku.

Jak kofeina wpływa na zdrowie?

Popularna na całym świecie kofeina, aplikowana w rozsądnych dawkach, potrafi służyć organizmowi ludzkiemu. Oprócz zapobiegania udarom, infekcjom, demencji i chorobie Alzheimera, jeden kubek kawy dziennie jest w stanie wydłużyć życie, przeciwdziałając chorobom serca oraz płuc.

Co więcej, kofeina uaktywnia korę mózgową, działa rozluźniająco na mięśnie gładkie i uelastycznia naczynia krwionośne; wykazuje działanie moczopędne, co korzystnie wpływa na zdrowie nerek. Zwiększa też koncentrację, libido, pobudza trawienie i jest dobrym lekiem w przypadku silnego zatrucia alkoholowego.

Kofeinę w tabletkach często przyjmują sportowcy, doceniając jej działanie spalające tkankę tłuszczową oraz poprawiające wydolność organizmu. Co więcej, kofeina przedłuża działanie hormonu adrenaliny – tak ważnej w rywalizacjach sportowych. Zaś dietetycy uważają, że codzienna dawka 250 mg kofeiny działa korzystnie na funkcjonowanie wielu układów ludzkiego ciała. Ponadto kofeina pobudza wydzielanie dopaminy działającej na ośrodki przyjemności w mózgu.

Uzależnienie od kofeiny

Kofeina może doprowadzić do uzależnienia fizycznego, rzadziej psychicznego. Jeśli jesteśmy kawoszami i odstawimy czarny napój, to możemy doświadczyć zespołu abstynencyjnego. Zmęczenie, obniżenie nastroju i skupienia, bóle głowy mogą towarzyszyć osobie, która raczyła się kawą często w ciągu dnia i opierała na niej swoją psychiczną kondycję. Jednak kofeina to nie kokaina.

Przy spożywaniu kofeiny, nawet codziennym, nie będziemy odczuwali potrzeby zwiększenia dawki np. kawy. Zwiększona dawka tej substancji nie zintensyfikuje sielankowych doznań, ale doprowadzi nas do złego samopoczucia i rozstroju. Dlatego kawa, będąc środkiem psychoaktywnym, potrafiącym nawet uzależnić, nie stwarza niebezpieczeństwa w funkcjonowaniu społeczeństwa.

Organizm niemal samoistnie narzuca ograniczenie spożywania kofeiny. W przypadku podania zbyt dużej dawki, będzie nas dręczyć szeroko pojęte złe samopoczucie, a przy tym nie zaistnieją żadne pozytywne odczucia, czy właściwości pobudzające.

Kofeina - przedawkowanie

Przedawkowanie kofeiny zdarza się bardzo rzadko, ale może poważnie zagrozić zdrowiu. Po spożyciu jej w ilości większej niż 0,5 g poczujemy zaburzenia rytmu serca, znaczne pobudzenie psychoruchowe, przyspieszenie pracy nerek (co doprowadza do odwodnienia organizmu)
. Przedawkowanie kofeiny powoduje też mdłości, torsje i osłabienie.

Przy silnych zatruciach kofeiną może nawet dojść do drgawek i porażenia ośrodka oddechowego. 10 g kofeiny jest w stanie doprowadzić do zgonu dorosłego człowieka z powodu migotania komór serca.

Kofeina jest najpowszechniejszym stymulantem na Ziemi. Można go nabyć i spożyć pod każdą szerokością geograficzną, w różnorakich postaciach. Warto z niego mądrze korzystać, nie zapominając, że jest to używka.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)