Polacy nie chcą ich przy wigilijnym stole. Oto "lista grozy"

Według najnowszych badań spora część Polaków nie zaprosiłaby do wigilijnej wieczerzy Rosjanina, geja ani obcokrajowca innego wyznania. "Lista grozy" jest dłuższa.

Kogo Polacy nie chcą przy wigilijnym stole?
Kogo Polacy nie chcą przy wigilijnym stole?
Źródło zdjęć: © East News | ARKADIUSZ ZIOLEK

Socjolożka Dorota Peretiatkowicz i Katarzyna Krzywicka-Zdunek opublikowały wyniki swoich świątecznych badań przeprowadzonych na grupie reprezentatywnej. Ekspertki skupiły się na tym, kogo Polacy nie zaprosiliby na święta?

"Nieodłącznym elementem wigilijnych zwyczajów jest puste miejsce i dodatkowy talerz dla niespodziewanego gościa. Ma to nieść przesłanie, że nikt w tym dniu nie powinien być sam, wiąże się z polską gościnnością i chęcią niesienia pomocy osobom potrzebującym. Jak to wygląda w rzeczywistości?" - czytamy na profilu socjolozki.pl.

Polacy przy świątecznym stole. Kogo nie chcemy?

Jak się okazuje, aż 94 proc. ankietowanych zadeklarowało, że nie zaprosiłoby do swojego świątecznego stołu Rosjanina. Z kolei 72 proc. Polek i Polaków nie chciałoby zasiąść do wigilijnej kolacji razem z osobą niebinarną. Na trzecim miejscu znalazł się były partner/była partnerka (71 proc.).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Michel Moran o tradycji jedzenia karpia

W badaniu aż 70 proc. Polek i Polaków stwierdziło, że nie zaprosiłoby do wigilijnego stołu polityka.

"Niechętnie widzielibyśmy również przy stole wigilijnym kłótliwą ciotkę czy aktywistkę/aktywistę ekologicznego. Zastanawiamy się, czy w przypadku ekologów na taki wynik nie miała wpływu blokada Wisłostrady przez Ostatnie Pokolenie?" - piszą socjolozki.pl.

Aż 60 proc. nie zaprosiłoby osoby homoseksualnej i feministki, a 62 proc. - obcokrajowca innego wyznania.

Druga część ankiety socjolożek skupiła się na bardziej pozytywnym zjawisku. Ekspertki odniosły się do wigilijnego zwyczaju pozostawiania pustego talerza dla niespodziewanego gościa. Kogo Polki i Polacy zaprosiliby do stołu?

91 proc. badanych podało w odpowiedzi sąsiada/sąsiadkę oraz samotną matkę, 85 proc. - osobę niepełnosprawną, 64 proc. księdza, 62 proc. - osobę w kryzysie bezdomności. 53 proc. - osobę z Ukrainy. Ankietowani zaprosiliby też osobę czarnoskórą - taką odpowiedź podało 48 proc.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

© Materiały WP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (24)