Trwa ładowanie...

Kolagen na stawy. Jak wybrać najlepszy preparat dla stawów?

Kolagen na stawy to preparat doceniany nie tylko przez sportowców, ale także przez osoby, które zmagają się z kontuzjami lub schorzeniami stawów. Białko kolagenowe wspomaga pracę stawów, eliminując uporczywy ból i obrzęki. Jaki kolagen na stawy najlepiej wybrać? Czym jest kolagen morski?

Kolagen na stawy. Jak wybrać najlepszy preparat dla stawów?Źródło: 123RF
d2u11ji
d2u11ji

Kolagen - co warto wiedzieć?

Kolagen jest białkiem stanowiącym podstawowy budulec tkanki łącznej. Kolagen stanowi 30 proc. wszystkich białek, które występują w organizmie. Wyróżnia się 29 typów kolagenu.

Kolagen ze względu na swoją budowę wykazuje bardzo dużą odporność na rozciąganie ścięgien. Składa się z aminokwasów, w tym z dużej ilości glicyny i proliny. W organizmie wyróżnia się 8 typów kolagenu, z czego do najważniejszych należą kolagen typu I, II i III.

Kolagen typu I jest elementem budulcowym skóry, włosów, paznokci, kości, więzadeł i organów wewnętrznych. Kolagen typu II występuje w chrząstkach, natomiast typu III kształtuje ścięgna, kości, zębinę i pozostałe tkanki łączne.

Podstawowym zadaniem kolagenu jest utrzymywanie sprężystości tkanek i narządów. Niestety już po 25. roku życia, poziom kolagenu zaczyna spadać, co z kolei prowadzi do schorzeń kości i stawów. Naturalnym źródłem kolagenu jest pożywienie, a w tym drób, wieprzowina, wołowina czy ryby. Niedobory kolagenu można także rekompensować poprzez przyjmowanie suplementów w płynie, tabletkach czy proszku.

d2u11ji

Jak działają suplementy z kolagenem?

Suplementy diety zawierające kolagen wspomagają budowę lub odbudowę struktury stawowej. Kolagen hydrolizowany jest także skutecznym lekiem w zwalczaniu osteoporozy czy zapalenia stawów. Suplementowany kolagen zwiększa mineralizację i gęstość kości, a także eliminuje bóle związane z przekształceniami w chrząstkach stawowych.

Suplementacja kolagenu jest szczególnie polecana osobom, które trenują sport zawodowo lub regularnie. Wykazano bowiem, iż przyjmowanie suplementów z kolagenem znacznie poprawia kondycję stawów sportowców i zmniejsza ryzyko powstawania zmian zwyrodnieniowych.

Kolagen na stawy w proszku

Kolagen na stawy w proszku to preparat, który można rozpuszczać w wodzie, mleku, jogurcie czy ulubionym soku lub napoju. Aby sproszkowany suplement był skuteczny, dzienna dawka powinna stanowić ok. 5 g preparatu, czyli jedną łyżeczkę. Dodatkowe przyjmowanie witaminy C znacznie zwiększa przyswajalność kolagenu.

Ceny kolagenu na stawy w proszku wahają się od 30 do 160 złotych za opakowanie.

d2u11ji

Kolagen na stawy w płynie

Na rynku suplementów diety dostępne są także preparaty kolagenowe w formie płynnej. Nie są one tak popularne jak kolagen w proszku. Płynny kolagen zazwyczaj wzbogacony jest o wspomnianą wcześniej witaminę C.

Ceny kolagenu w płynie zaczynają się od ok. 30 złotych. Większe opakowania kolagenu na stawy w płynie mogą kosztować do ok. 120 złotych.

Kolagen na stawy w tabletkach

Największą popularnością cieszą się tabletki z kolagenem. Zazwyczaj zawierają one domieszki innych substancji, które wzmacniają działanie kolagenu. Kolagen w tabletkach to często kolagen pochodzenia rybiego z dodatkiem alg morskich.

Tabletki z samym kolagenem kosztują ok. 40 złotych za 90 tabletek. Preparaty wzbogacone o wyciągi z alg morskich mogą kosztować nawet ok. 200 złotych za 60 tabletek.

d2u11ji

Kolagen morski

Kolagen morski jest suplementem diety, który w składzie zawiera enzymatyczny hydrolizat kolagenu ze skór ryb morskich. Kolagen morski pomaga odbudować chrząstkę stawową w przypadku stanów zapalnych kości i stawów oraz chorób zwyrodnieniowych.

Cząsteczki kolagenu morskiego są mniejsze od tych z kolagenu pozyskiwanego ze skór ssaków hodowlanych. W związku z tym, przy niższych dawkach, są zdecydowanie skuteczniejsze.

d2u11ji
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2u11ji