Trwa ładowanie...

Kolęda w tym roku będzie wyglądać inaczej? Pojawiły się nowe wytyczne

Tradycyjna wizyta duszpasterska związana z Bożym Narodzeniem w 2021 roku nie będzie mieć miejsca. Biskupi szukają satysfakcjonującej alternatywy.

Share
Biskupi mają podjąć ostateczną decyzję Biskupi mają podjąć ostateczną decyzję Źródło: Unsplash.com, fot: unsplash
dxjs6g5

Dla wielu starszych osób wizyta księdza w świątecznym czasie jest niezwykle ważnym elementem. Z powodu szalejącej pandemii ta tradycja jednak nie może zostać zrealizowana. Księża nie chcą się też zgodzić na kolędę online, dlatego też cały czas poszukują innego rozwiązania.

Kolęda 2021 przebiegnie inaczej. Biskupi chcą wyjść na przeciw wiernym

Dla osób ze starszego pokolenia odwiedziny duchownego to bardzo ważny element całego świętowania. Trudna sytuacja związana z koronawirusem zmienia jednak zupełnie przebieg wszelkich uroczystości. Choć oczywiste jest, że tradycyjny sposób nie wchodzi w grę, wiele parafii oferuje umawianie się z duchownymi na indywidualne spotkania.

dxjs6g5

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Leszek Gęsiak udzielił kilka słów komentarza w rozmowie z WP. Duchowny zwrócił uwagę na to, że ostateczną decyzję o przebiegu tegorocznej kolędy podejmą biskupi.

- Odbieramy dużo sygnałów od ludzi, którzy chcą, żeby ta kolęda mogła się odbyć. Chcą, by ksiądz przyszedł do ich domów, żeby pobłogosławił ten dom, żeby się pomodlił z rodziną. Niestety, COVID cały czas postępuje i w tej chwili każdy biskup podejmuje decyzję, w jaki sposób będzie to wyglądało w jego konkretnej diecezji - podsumował ks. Leszek Gęsiak.

Wierni, choć to dla nich ważne wydarzenie, rozumieją powagę sytuacji.

Chodzą pogłoski o "kolędzie na zaproszenie"

Według informacji podanych przez portal natemat.pl takie rozwiązanie może pojawić się m.in. w Archidiecezji Lubelskiej. Tradycyjna kolęda miałaby się odbyć w odpowiednich warunkach sanitarnych "jeśli taką decyzję podejmie proboszcz, na zaproszenie wiernych". Podobny pomysł rozważa również Archidiecezja Gnieźnieńska. Duchowni mają jednak namawiać parafian, aby tegoroczna kolęda przebiegła w podobny sposób, co w zeszłym roku, czyli zapraszaniu wiernych z poszczególnych obszarów do kościoła.

dxjs6g5

Dlaczego jednak kolęda nie może odbyć się online? Rozmówca Wirtualnej Polski podkreślił, że nie jest to po prostu możliwe.

- To jest trochę tak, jakbyśmy chcieli spowiedź świętą zrobić online. Wiemy, że się możemy tak modlić (…) natomiast tutaj chodzi, żeby była szansa na jakąś wspólną modlitwę, wspólną rozmowę, bo kolęda głównie tego dotyczy - tłumaczył ks. Gęsiak.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Ks. Leszek Gęsiak o kolędzie: "Tradycyjnych form w tym roku raczej nie będzie"

dxjs6g5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxjs6g5
dxjs6g5