Blisko ludziKolęda w tym roku będzie wyglądać inaczej? Pojawiły się nowe wytyczne

Kolęda w tym roku będzie wyglądać inaczej? Pojawiły się nowe wytyczne

Biskupi mają podjąć ostateczną decyzję
Biskupi mają podjąć ostateczną decyzję
Źródło zdjęć: © Unsplash.com | unsplash

15.12.2021 11:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tradycyjna wizyta duszpasterska związana z Bożym Narodzeniem w 2021 roku nie będzie mieć miejsca. Biskupi szukają satysfakcjonującej alternatywy.

Dla wielu starszych osób wizyta księdza w świątecznym czasie jest niezwykle ważnym elementem. Z powodu szalejącej pandemii ta tradycja jednak nie może zostać zrealizowana. Księża nie chcą się też zgodzić na kolędę online, dlatego też cały czas poszukują innego rozwiązania.

Kolęda 2021 przebiegnie inaczej. Biskupi chcą wyjść na przeciw wiernym

Dla osób ze starszego pokolenia odwiedziny duchownego to bardzo ważny element całego świętowania. Trudna sytuacja związana z koronawirusem zmienia jednak zupełnie przebieg wszelkich uroczystości. Choć oczywiste jest, że tradycyjny sposób nie wchodzi w grę, wiele parafii oferuje umawianie się z duchownymi na indywidualne spotkania.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Leszek Gęsiak udzielił kilka słów komentarza w rozmowie z WP. Duchowny zwrócił uwagę na to, że ostateczną decyzję o przebiegu tegorocznej kolędy podejmą biskupi.

- Odbieramy dużo sygnałów od ludzi, którzy chcą, żeby ta kolęda mogła się odbyć. Chcą, by ksiądz przyszedł do ich domów, żeby pobłogosławił ten dom, żeby się pomodlił z rodziną. Niestety, COVID cały czas postępuje i w tej chwili każdy biskup podejmuje decyzję, w jaki sposób będzie to wyglądało w jego konkretnej diecezji - podsumował ks. Leszek Gęsiak.

Wierni, choć to dla nich ważne wydarzenie, rozumieją powagę sytuacji.

Chodzą pogłoski o "kolędzie na zaproszenie"

Według informacji podanych przez portal natemat.pl takie rozwiązanie może pojawić się m.in. w Archidiecezji Lubelskiej. Tradycyjna kolęda miałaby się odbyć w odpowiednich warunkach sanitarnych "jeśli taką decyzję podejmie proboszcz, na zaproszenie wiernych". Podobny pomysł rozważa również Archidiecezja Gnieźnieńska. Duchowni mają jednak namawiać parafian, aby tegoroczna kolęda przebiegła w podobny sposób, co w zeszłym roku, czyli zapraszaniu wiernych z poszczególnych obszarów do kościoła.

Dlaczego jednak kolęda nie może odbyć się online? Rozmówca Wirtualnej Polski podkreślił, że nie jest to po prostu możliwe.

- To jest trochę tak, jakbyśmy chcieli spowiedź świętą zrobić online. Wiemy, że się możemy tak modlić (…) natomiast tutaj chodzi, żeby była szansa na jakąś wspólną modlitwę, wspólną rozmowę, bo kolęda głównie tego dotyczy - tłumaczył ks. Gęsiak.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także