Blisko ludziKongres Kobiet w pigułce

Kongres Kobiet w pigułce

Kongres Kobiet w pigułce
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
06.09.2011 14:24

Kongres Kobiet narodził się w 2009 r., w 20. rocznicę politycznej i ekonomicznej transformacji w Polsce. Miał na celu rzucenie światła na ogromny udział kobiet w przemianach społeczno-gospodarczych, podkreślenie ich roli w budowaniu nowoczesnej Polski oraz diagnozę ich obecnej sytuacji i nakreślenie kierunków zmian.

Kongres Kobiet narodził się w 2009 r., w 20. rocznicę politycznej i ekonomicznej transformacji w Polsce. Miał na celu rzucenie światła na ogromny udział kobiet w przemianach społeczno-gospodarczych, podkreślenie ich roli w budowaniu nowoczesnej Polski oraz diagnozę ich obecnej sytuacji i nakreślenie kierunków zmian. Kobiety mają bowiem w Polsce równe z mężczyznami prawa, ale nie mają równych szans i możliwości. Choć są lepiej wykształcone, to jednak nie mają równego dostępu do rynku pracy, karier, władzy, dobrobytu oraz bezpieczeństwa. Są także często ofiarami dyskryminacji, biedy, przemocy, handlu. Trzeba to szybko zmienić, by konstytucyjny zapis równości stał się faktem.

Wśród 200 postulatów, sformułowanych przez Kongres Kobiet, za najważniejszy uznałyśmy parytet płci na listach wyborczych. Pod obywatelskim projektem ustawy Kongres zebrał ponad 150 tys. podpisów. Przepisy, gwarantujące co najmniej 35% miejsc na listach wyborczych kandydatom danej płci, weszły już w życie, podobnie jak tzw. „ustawa żłobkowa” – kolejny sukces Kongresu. Pozostało jeszcze 198 postulatów.

Dziś Kongres Kobiet to największy ruch społeczny w Polsce, który gromadzi kobiety i mężczyzn o różnych poglądach, zawodach, pochodzących z różnych środowisk i stron Polski. Istnieje również Stowarzyszenie Kongres Kobiet. W skład Rady Kongresu wchodzi 200 prominentnych i aktywnych kobiet, są tam polityczki, naukowczynie, przedsiębiorczynie, działaczki społeczne, ministrowie, kobiety kultury, dziennikarki, feministki, kobiety z lewej i prawej strony sceny politycznej. Kongresowi patronują między innymi: Henryka Bochniarz, Jolanta Fedak, Małgorzata Fuszara, Agnieszka Graff, Danuta Hübner, Maria Janion, Henryka Krzywonos, Jolanta Kwaśniewska, Magdalena Środa, Małgorzata Tusk, Danuta Wałęsa.

„Quo vadis Polsko, quo vadis świecie, quo vadis kobieto?” - III Europejski Kongres Kobiet będzie jednym z najważniejszych wydarzeń polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. 17 i 18 września spotkamy się ponownie w gościnnych murach Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, by dyskutować o kluczowych wyzwaniach, stojących przed Polską i współczesnym światem.

III Europejski Kongres Kobiet, 17-18 września 2011, Warszawa
Zarejestruj się: www.kongreskobiet.pl

POLECAMY:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także