FitnessSkakanie na skakance. Efekty treningu ze skakanką

Skakanie na skakance. Efekty treningu ze skakanką

Skakanie na skakance. Efekty treningu ze skakanką
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

07.11.2018 17:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Skakanie na skakance to znana z dzieciństwa zabawa, ale i świetny sposób na zgrabną sylwetkę. Treningi ze skakanką pozwalają na spalenie tkanki tłuszczowej i wymodelowanie ciała. Jakie są zasady treningu ze skakanką? Czy skakanie to sport polecany każdemu?

Skakanie na skakance - podstawowe informacje

Skakanie na skakance to łatwo dostępna, tania i bardzo prosta forma aktywności fizycznej. Aby zacząć treningi, wystarczy kupić odpowiednią skakankę i buty sportowe, które będą amortyzować uderzenia o podłoże. Skakanie na skakance polega na tradycyjnych podskokach, skakaniu na jednej nodze czy wykonywaniu tzw. ósemek.

Ile można spalić, skacząc na skakance? Podczas półgodzinnego skakania na skakance spala się 300-400 kcal.

Zasady treningu ze skakanką

Skakanie na skakance wydaje się być prostą aktywnością fizyczną, jednak prawidłowa technika skakania pozwoli zmaksymalizować efekty i zminimalizować ryzyko urazów. Przed rozpoczęciem treningu ze skakanką należy się odpowiednio rozgrzać, szczególną uwagę poświęcając ćwiczeniom na stawy skokowe i nadgarstki. Podczas skakania nadgarstki poruszają się cały czas, nimi kieruje się tor ruchu, więc rozgrzanie ich przed treningiem pomoże zapobiec kontuzjom.

Aby prawidłowo skakać na skakance, należy pamiętać o kilku zasadach. Podczas skakania należy napiąć brzuch, wyprostować plecy i unieruchomić barki. Ugięte łokcie należy trzymać blisko tułowia, a nadgarstki odchylić na boki. Skoki wykonuje się na palcach.

Skakanka - jaką wybrać?

Wybór skakanki jest uzależniony od rodzaju podejmowanej aktywności. Pierwszym kryterium wyboru jest materiał, z którego skakanka została wykonana. Najbardziej popularne skakanki są wyprodukowanie z nylonu, PCV czy rzemieni. Wpływ na treningi ma również waga skakanki. Dostępne są skakanki z dodatkowym obciążeniem, jednak należy pamiętać, że zarówno zbyt lekkie, jak i zbyt ciężkie skakanki uniemożliwiają efektywny trening.

Ostatnią istotną kwestią przy wyborze skakanki, jest jej długość. Od długości zależy poprawność skakania, a także bezpieczeństwo w trakcie treningu. Podczas skakania linka powinna dotykać podłoża. Jeśli skakanka nie dotyka ziemi, to znaczy, że jest za krótka. Z kolei linka, która się plącze, ciągnie po podłożu, jest zdecydowanie za długa.

Przeciwwskazania do skakania

Skakanie na skakance jest formą aktywności, której nie poleca się każdemu. Przede wszystkim na skakankę nie powinny się decydować osoby z dużą otyłością czy nadwagą (BMI >28). Skakanie obciąży stawy, co w konsekwencji może je uszkodzić. Treningi ze skakanką odradza się także osobom zmagającym się z osteoporozą, niewydolnością sercową i kłopotami z krążeniem. Skakanka nie jest również dobrym wyborem dla osób, które mają problemy z równowagą.

Efekty skakania na skakance

Skakanie na skakance to wyczerpująca forma treningu. Trenując spala się mnóstwo kalorii i redukuje się tkankę tłuszczową. Skakanie ujędrnia nogi i uelastycznia skórę ramion. Pierwsze efekty będą widoczne już po pierwszych dwóch tygodniach ćwiczeń. Skakanie na skakance usprawnia również funkcjonowanie układu krążenia i wpływa na poprawę samopoczucia.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)