FitnessKrokodylki (burpees) - technika wykonania i efekty regularnych ćwiczeń

Krokodylki (burpees) - technika wykonania i efekty regularnych ćwiczeń

Krokodylki, czyli burpees, to fitnessowe ćwiczenie, które angażuje do pracy wiele grup mięśniowych. Poprawne wykonanie krokodylków wymaga włożenia wiele wysiłku w trening, ale efekty regularnych ćwiczeń są naprawdę tego warte. Czym są krokodylki i jak prawidłowo je wykonywać?

Krokodylki (burpees) - technika wykonania i efekty regularnych ćwiczeń
Źródło zdjęć: © iStock.com | vadiar

28.11.2018 14:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Krokodylki - podstawowe informacje

Krokodylki na całym świecie znane są pod nazwą burpees. Krokodylki to zestaw bardzo dynamicznych ćwiczeń fitnessowych, których autorem jest Royal H. Burpee.

Burpee był amerykańskim fizjologiem, który ideę tego treningu zapoczątkował w latach 30. ubiegłego stulecia. Krokodylki miały służyć ocenie kondycji fizycznej, a zwłaszcza zwinności, siły i koordynacji ruchowej. Z racji na specyfikę tego ćwiczenia, nazywa się je także “padnij-powstań”.

Krokodylki to seria kilka ruchów, które obejmują: przysiad, deskę, pompkę i wyskok w górę. Ćwiczenia wykonuje się jedno pod drugim, nie dając sobie czasu na przerwę.

Krokodylki można wykonywać na czas lub założyć na wstępie określoną liczbę powtórzeń. Ćwiczenie można urozmaicić poprzez dodatkowe obciążenie hantlami czy kettlami.

Krokodylki - mięśnie zaangażowane do ćwiczeń

Krokodylki są ćwiczeniem bardzo wymagającymi. Podczas wykonywania krokodylków do pracy angażuje się wiele mięśni, dlatego też treningi są tak bardzo efektywne. Mięśniami głównymi, które pracują przy krokodylach są: mięsień czworogłowy uda, mięsień pośladkowy, przywodziciele uda, mięśnie brzucha, mięsień półścięgnisty, mięsień półbłoniasty, mięsień naramienny, mięśnie piersiowe oraz mięsień trójgłowy ramienia, czyli triceps.

Pozycja wyjściowa i technika wykonania krokodylków

Skuteczność wykonywania treningów jest zależna od znajomości prawidłowej techniki tego ćwiczenia. Jak robić krokodylki? W pozycji wyjściowej stopy należy rozstawić na szerokość barków. Ciężar ciała powinien być przesunięty na pięty. Plecy należy wyprostować, napiąć tułów, głowę utrzymywać w pozycji neutralnej, a wzrok skierować przed siebie.

Z pozycji wyjściowej wykonuje się skłon. Następnie na podporze rękami, odrzuca się nogi w tył, wykonując deskę, a następnie klasyczną pompkę. W kolejnym kroku, należy wykorzystać siłę dynamiczną ramion, unieść wysoko biodra, przyciągnąć kolana do klatki piersiowej i wrócić do pozycji wyjściowej.

Następnie należy wykonać wyskok, prostując ramiona nad głową. Opadając przyjmuje się pozycję przysiadu podpartego i przechodzi się do wykonania kolejnego krokodylka. Krokodylki są ćwiczeniem wielostawowym, dlatego podczas treningu należy używać wszystkich mięśni.

Krokodylki efekty regularnych ćwiczeń

Intensywność krokodylków sprawia, że ćwiczenie to przynosi liczne rezultaty. Po pierwsze, w trakcie treningu szybko spala się duże ilości kalorii. Krokodylki łączą w sobie wysiłek siłowy z wysiłkiem cardio, a w 10 minut treningu spala się ok. 100 kcal. Co jest zdecydowanie lepszym wynikiem niż 10-minutowy jogging.

Krokodylki są pomocne w rzeźbieniu płaskiego brzucha i wpływają na utratę kilku centymetrów w pasie. Efektem krokodylków są również silne ramiona, smukłe nogi i jędrne pośladki. Jednak najważniejszym i najbardziej docenianym efektem krokodylków jest znaczna poprawa siły i wytrzymałości.

Źródło artykułu:WP Kobieta
poradnik fitnesskrokodylkićwiczenia cardio
Komentarze (0)