Trwa ładowanie...

Ksiądz nie da rozgrzeszenia. Tych grzechów nie może odpuścić

W kościołach w całej Polsce trwa spowiedź wielkanocna, do której przystąpi wielu wiernych. Zgodnie z naukami Kościoła za większość popełnionych grzechów można otrzymać rozgrzeszenie, są jednak też takie, za które pod żadnym pozorem nie można go dostać. Niektóre grożą nawet ekskomuniką.

Za które grzechy nie otrzymamy rozgrzeszenia?Za które grzechy nie otrzymamy rozgrzeszenia?Źródło: Adobe Stock
d4gmmtx
d4gmmtx

Wielki Post jest dla katolików okresem szczególnym. Wielu z nich bierze udział w wielkopostnych nabożeństwach, a przed samymi świętami przystępuje do spowiedzi wielkanocnej. Drugie przykazanie kościelne nakazuje bowiem, by przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty, a trzecie - by przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć komunię. Nie za wszystkie grzechy można otrzymać jednak rozgrzeszenie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Burza wokół Jana Pawła II. "Dziwisz zablokował przeglądanie akt"

Lista najcięższych grzechów

Na stronie dobraspowiedz.pl czytamy, że Kościół podaje szczegółową listę grzechów, w przypadku których rozgrzeszenie nie jest możliwe, a ich popełnienie kończy się ekskomuniką. To konkretnie:

d4gmmtx

Znieważenie postaci konsekrowanych

Przymus fizyczny lub zabójstwo papieża

Rozgrzeszenie wspólnika przeciw szóstemu przykazaniu

Święcenie na biskupa bez papieskiego mandatu

Bezpośrednie naruszenie tajemnicy spowiedzi

Usiłowanie wyświęcenia kobiety

Naruszenie tajemnicy spowiedzi

Publiczne rozpowszechnianie spowiedzi

Z kolei portal misyjne.pl powołując się na Kodeks Prawa Kanonicznego, dodaje do tej listy również apostazję, herezję formalną, czyli świadome odrzucenie nauki Kościoła oraz schizmę (odmówienie uznania zwierzchnictwa papieża lub odmowa utrzymywania wspólnoty z członkami Kościoła).

d4gmmtx

Co ciekawe, na liście grzechów, za które nie można otrzymać rozgrzeszenia, znajdowała się aborcja. Papież Franciszek w Roku Miłosierdzia upoważnił jednak kapłanów do udzielania rozgrzeszenia z tego czynu.

Ksiądz ma oczywiście prawo nie dać rozgrzeszenia także w innych sytuacjach. Zdarza się to szczególnie, gdy wierny nie wykazuje chęci poprawy, np. gdy mieszka z partnerem lub partnerką pod jednym dachem bez uprzedniego zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4gmmtx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gmmtx