Trwa ładowanie...

Kuchnia w stylu nowoczesnym – czym się wyróżnia?

Kuchnia w stylu nowoczesnym kojarzy się przede wszystkim z kuchnią otwartą na salon, wyspą kuchenną i minimalizmem wystroju. Na jakie elementy zwrócić uwagę, by wykorzystać najciekawsze trendy i stworzyć dopasowaną do naszych potrzeb nowoczesną kuchnię?

Kuchnia w stylu nowoczesnym – czym się wyróżnia?Źródło: Shutterstock.com
d111kl1
d111kl1

Kuchnia w stylu nowoczesnym – elementy charakterystyczne

Żeby zaplanować funkcjonalną kuchnię w stylu nowoczesnym, powinniśmy najpierw zapoznać się z najważniejszymi trendami wykorzystywanymi podczas urządzania tej części domu. Co należy do charakterystycznych elementów kuchni w stylu nowoczesnym?

  • Otwarcie kuchni na salon. Kuchnia nowoczesna to kuchnia przestronna, która często wręcz niezauważalnie przechodzi w salon. W ten sposób uzyskuje się jednorodną strefę dzienną, spójną stylistycznie. W zależności od warunków mieszkaniowych do wyboru mamy kuchnię otwartą lub półotwartą. Zabieg otwarcia przestrzeni kuchennej na salon może przydać się w przypadku małej kuchni.
  • Wyspa kuchenna. Kuchnia z wyspą to funkcjonalne uzupełnienie strefy gotowania, ale może też pełnić funkcję stołu.
  • Nowoczesna kolorystyka kuchni. W tradycyjnych kuchniach często spotykamy się z ciepłą kolorystyką wynikającą z aranżacji wystroju w drewnie. Popularnym rozwiązaniem w nowoczesnych kuchniach są kontrasty, a więc np. łączenie białych frontów z czarnymi meblami lub zestawianie drewna ze srebrnymi, metalicznymi powierzchniami.
  • Energooszczędne oświetlenie. Na popularności zyskują nowoczesne rozwiązania oświetleniowe w rodzaju podświetlanych od środka szafek, oryginalne oświetlenie podszafkowe czy lampy wiszące. Wybór niejednokrotnie pada na energooszczędne żarówki ledowe, ale w wielu aranżacjach przykłada się wagę również do naturalnego światła.
  • Gładkie fronty kuchenne. Wyróżnikiem stylu nowoczesnego jest prostota designu oraz funkcjonalność – uwidacznia się to w projektach frontów do szafek kuchennych. We współczesnych kuchniach minimalistycznie prezentują się gładkie fronty bez uchwytów.

Warto wspomnieć, że nurt nowoczesny ma wiele odnóg, do których należą np. styl skandynawski czy styl glamour.

Nowoczesna kuchnia iStock.com
Nowoczesna kuchnia Źródło: iStock.com, fot: KatarzynaBialasiewicz

Kuchnia w stylu nowoczesnym – meble i wyposażenie

Nowoczesne wnętrza potrzebują odpowiednich mebli i sprzętów, by dopełnić całokształt aranżacji. W przypadku kuchni sprawdzają się rozwiązania kojarzące się z miejskimi apartamentami. Przykład to chociażby sprzęty kuchenne do zabudowylodówkę czy zmywarkę można ukryć za frontem. W pozornie zwyczajnej szafce zamaskujemy w ten sposób standardowe sprzęty AGD, a wnętrzu kuchni dodamy spójności.

d111kl1

Kuchnia w stylu nowoczesnym to również nowinki technologiczne, takie jak meble z systemem cichego zamykania czy fronty z podnośnikami w obrębie szafek górnych. Jeśli chodzi o kolorystykę mebli, to często bywa ona przełamywana srebrnym sprzętem – lodówka, piekarnik czy mikrofalówka w tym kolorze to coraz popularniejszy widok w polskich kuchniach.

Salon z kuchnią iStock.com
Salon z kuchnią Źródło: iStock.com, fot: in4mal

Kuchnia w stylu nowoczesnym – dodatki

Elegancka kuchnia w stylu nowoczesnym powinna mieć w sobie sugestię luksusu, bo właśnie z tym kojarzyć się mogą nowoczesne technologie. Warto pomyśleć tutaj o automatyzacji w postaci systemów regulacji wysokości blatów i szafek, wysuwanym okapie czy montażu wygodnych pojemników do segregacji śmieci.

Ważnym uzupełnieniem aranżacji będzie też odpowiednie oświetlenie nowoczesnej kuchni. Do wyboru mamy najróżniejsze lampy wiszące i sufitowe, a także oświetlenie podszafkowe. Przydatna wskazówka to zaplanowanie rozmieszczenia źródeł światła w taki sposób, żeby zapewnić dobrą widoczność w różnych strefach kuchni, takich jak blat, wyspa kuchenna czy stół.

d111kl1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d111kl1