FitnessKurza klatka piersiowa - jak ją leczyć? Przyczyny, objawy, korekcja

Kurza klatka piersiowa - jak ją leczyć? Przyczyny, objawy, korekcja

Kurza klatka piersiowa to jedna z tych wad anatomicznych, które mogą być szczególnie uciążliwe w życiu codziennym. Objawy tego schorzenia pojawiają się jeszcze w okresie dziecięcym i z czasem mogą się pogłębiać, dlatego jak najszybciej warto poznać jego specyfikę. Jakie są przyczyny i objawy kurzej klatki piersiowej i jak ją leczyć?

Kurza klatka piersiowa - jak ją leczyć? Przyczyny, objawy, korekcja
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

11.12.2018 | aktual.: 30.12.2018 22:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czym jest kurza klatka piersiowa?

Kurza klatka piersiowa jest to forma deformacji klatki piersiowej polegająca na uwypukleniu mostka w kształt przypominający dziób kury. Wada ta najczęściej występuje w formie nadmiernego wysunięcia trzonu mostka i przylegających do niego żeber do przodu, lecz może to być także efekt nadmiernego uwypuklenia rękojeści mostka.

Ten rodzaj deformacji klatki piersiowej zaczyna mocniej dawać o sobie znać jeszcze w wieku nastoletnim, dlatego ewentualne leczenie najlepiej jest rozpocząć jak najwcześniej. Najczęściej kurzej klatce piersiowej towarzyszy też wklęśnięcie żeber w obrębie chrząstek żebrowych, przez co powstają wgłębienia w klatce po obu stronach mostka.

Kurza klatka piersiowa to schorzenie, które występuje co prawda stosunkowo rzadko, jednak oczywiście nie należy bagatelizować jego wpływu na dalszy rozwój dziecka. Ta deformacja nie powoduje co prawda zaburzeń pracy serca ani bardzo dużego zagrożenia dla układu oddechowego dziecka, ale problemem w przyszłości może być przede wszystkim sam jej kształt, który odbiega od przyjętych norm i utrudnia normalne funkcjonowanie.

Pierwsze zniekształcenia w związku z tą wadą pojawiają się u dziecka jeszcze w pierwszych latach życia, jednak w okresie nastoletnim ulegają one nasileniu i wraz z dojrzewaniem są znacznie bardziej widoczne.

Kurza klatka piersiowa - przyczyny

Przyczyny kurzej klatki piersiowej są stosunkowo zróżnicowane, dlatego czasem ciężko określić konkretny powód jej wystąpienia u dziecka. Do głównych powodów, dla których mogło dojść do rozwoju tej wady należą krzywica, gruźlica kręgosłupa w odcinku piersiowym, zaburzenia w procesach kostnienia bądź nieprawidłowe rozmieszczenie przyczepów mięśniowych dziecka.

Co ważne, klatka piersiowa kurza może występować także w rozlicznych zespołach wad genetycznych, dlatego jeśli takie przypadki zdarzały się już w rodzinie w przeszłości, to nie można wykluczyć ich wystąpienia także u dziecka. Kurza klatka może w przyszłości być powodem skoliozy, osłabienia mięśni oddechowych czy grzbietu oraz zmniejszenia pojemności płuc i ruchomości klatki piersciowej, dlatego warto pomóc dziecku jak najwcześniej.

Kurza klatka piersiowa - leczenie

Kurza klatka piersiowa może być leczona zachowawczo lub w skrajnych przypadkach operacyjnie. Najpopularniejszą formą leczenia kurzej klatki jest stosowanie specjalnego usztywnienia w postaci klamry, które naciska na wystającą powierzchnię klatki piersiowej i zmusza ją do powrotu do normalnego stanu.

Leczenie to stosuje się u osób w każdym wieku, jednak niezwykle istotna jest tu systematyczność, bowiem dla optymalnych efektów usztywnienie należy nosić nawet do kilkunastu godzin dziennie. Warto jednak się na taką opcję zdecydować, ponieważ wyklucza ona konieczność interwencji chirurgicznej.

W przypadku kurzej klatki piersiowej, oprócz specjalistycznej klamry, zaleca się naukę oddechu torem przeponowym oraz unikanie intensywnego wysiłku fizycznego i infekcji górnych dróg oddechowych. Warto wykonywać jednak ćwiczenia mięsni oddechowych i grzbietu, które są najbardziej narażone na ryzyko powikłań.

Dobrym pomysłem będzie także uzupełnienie codziennej diety naszej lub dziecka o witaminę D i wykonywanie specjalistycznego masażu kurzej klatki piersiowej. Ostatni z wymienionych pomoże nam wzmocnić mięśnie i zwiększyć pojemność płuc, co jest w tym przypadku kluczowe.

Komentarze (0)