Lanolina – zastosowanie i właściwości

Lanolina to znana ze swojej wieloletniej tradycji substancja stosowana zarówno w leczeniu, jak i zabiegach kosmetycznych. Co więcej, konsystencja wosku sprawia, że lanolina jest obecna w składzie wielu produktów, m.in. kremów nawilżających, balsamów do ciała oraz opatrunków ratunkowych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warto poznać lanolinę, która posiada szerokie zastosowanie zarówno w kosmetyce, jak i produktach leczniczych.
Warto poznać lanolinę, która posiada szerokie zastosowanie zarówno w kosmetyce, jak i produktach leczniczych. (Shutterstock.com)
WP

Lanolina - właściwości

Lanolina charakteryzuje się konsystencją przypominającą wosk, który uzyskuje się bezpośrednio z owczego tłuszczu. Zwierzęta te posiadają warstwę ochronną w okresach zimowych, dlatego tylko wtedy możliwe jest uzyskanie lanoliny. Co więcej, słowo ''lana'' po łacińsku oznacza wełnę, z tego powodu lanolina w czystej postaci posiada specyficzny zapach i kolor w odcieniach żółci i brązowego. Ponadto, cały proces uzyskania tej substancji polega na ostrzyżeniu owiec, żeby następnie po umyciu i opłukaniu maksymalnie oczyścić uzyskaną lanolinę i wytopić ją w temperaturze 36-42 stopni. W tym momencie jeszcze rzadką substancję pozostaje się do wysuszenia w zależności od ilości do nawet dwóch tygodniu w pomieszczeniu z dobrą wentylacją. Kiedy lanolina zastyga, nabiera charakterystycznej gęstej konsystencji, którą za pomocą dodatkowych składników można regulować.

Lanolina - zastosowanie

WP

Lanolina znana jest w kosmetyce od dawna dzięki właściwościom pozwalającym jej znaleźć się w składach kosmetyków różnych specjalizacji. Zawdzięcza to przede wszystkim cechom nawilżającym i ochronnym, które pomagają zbudować warstwę zabezpieczającą na całej powierzchni skóry, dzięki czemu, w dotyku wydaje się o wiele gładsza. Co więcej, zastosowanie lanoliny jest bardzo szerokie, a wynika to z wielu zalet, które są tak pożądane w kosmetykach, np. można ją spotkać w wielu produktach piorących ze względu na właściwości zmiękczające oraz wzmacniające elastyczność. Z tego powodu w aptece możemy spotkać lanolinę w składzie leków ułatwiających gojenie się płytkich ran, obtarć i pęcherzy dłoni oraz jako podstawowy składnik opatrunków. To, co wyróżnia ją na tle pozostałych substancji to również delikatne działanie, co sprawia, że lanolinę stosuje się w produktach przeznaczonych dla kobiet w ciąży i karmiących matek.

Lanolina i jej rodzaje

Obecnie na rynku istnieje podział na dwa rodzaje lanoliny, z czego wyróżnia się lanolinę bezwodną czyli czystą, wyróżniającą się ciemnożółtą barwą i lepką, gęstą konsystencją. Jest to najpopularniejszy typ, który spotkamy w maściach, kremach i produktach kosmetycznych. W ten sposób drugi typ lanoliny czyli uwodniona wyróżnia się składem, który posiada ok. 25 % wody, dlatego ten typ lanoliny wykorzystywany jest do różnego rodzaju smarowań oraz podczas procesów uszlachetniania surowców, takich jak drewno. To właśnie z tego powodu lanolina bardzo często poddawana jest różnego rodzaju procesom fizyczno-chemicznym aby zneutralizować jej formę pod względem zapachu i smaku. Jest to wykorzystywane szczególnie w zastosowaniach medycznych np. lekach, gdzie wskazana jest jak najbardziej neutralna postać składników. Innym przykładem wpływu czystości lanoliny są zastosowania mechaniczne np. w produktach do konserwacji statków wodnych, elementów skórzanych oraz smarowania części maszyn.

WP
Polub WP Kobieta
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP