LudzieMasz taki PIN do karty? Lepiej do razu go zmień

Masz taki PIN do karty? Lepiej do razu go zmień

Od wybuchu pandemii karta płatnicza stała się najpopularniejszą metodą rozliczania transakcji. Do korzystania z karty potrzebny jest kod PIN, który umożliwia dokonanie zakupów powyżej określonej kwoty. Niestety, wiele osób ustawia sobie tak prosty PIN, że łatwo może paść ofiarą kradzieży.

Zbyt prosty PIN może nas narazić na kradzież
Zbyt prosty PIN może nas narazić na kradzież
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Kod PIN (Personal Identification Number) to kod, który pozwala na korzystanie z karty płatniczej. Dzięki niemu możemy dokonywać transakcji czy wpłacać bądź wypłacać gotówkę. Dlatego też kod PIN powinien być znany tylko właścicielowi. Im prostszy będzie do odgadnięcia, tym większe prawdopodobieństwo, że zostaniemy okradzeni.

Takich PIN-ów unikaj jak ognia

Większość z nas trzyma na swoim koncie bankowym wszystkie swoje pieniądze. Dlatego też powinniśmy dołożyć jak największych starań, żeby nasze karty były jak najlepiej zabezpieczone. Niestety, bardzo wiele osób ustawia sobie proste kody PIN. W przypadku kradzieży czy zgubienia karty, osoby postronne mogą odgadnąć go w łatwy sposób, a co za tym idzie, ograbić nas z pieniędzy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dlatego też kod PIN powinien zawierać ciąg liczb, który jest trudny do odgadnięcia. Z całą pewnością nie powinni być to pierwsze cztery cyfry ani rok urodzenia - nasz lub bliskich. Nick Berry to analityk danych z firmy Meta, na podstawie wieloletnich obserwacji wskazał, które kody czterocyfrowe są najłatwiejsze do odgadnięcia. Wśród nich znajdują się PIN-y, takie jak: 1234, 1111, 0000, 1212, 7777, 1004, 2000, 4444, 2222, 6969, 2580. Jeśli jeden z ciągów tych cyfr to twój kod PIN, czym prędzej go zmień.

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą pieniędzy z karty?

Jednym z największych błędów posiadaczy kart płatniczych jest zapisywanie kodu na powierzchni karty bądź na karteczce w portfelu. W przypadku kradzieży utrata pieniędzy jest wręcz pewna. Jak więc zabezpieczyć kartę? Warto włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe w aplikacji bankowej. Wówczas, przy jakiejkolwiek transakcji płatniczej (poza zbliżeniową) przyjdzie do nas powiadomienie, że chcemy dokonać zapłaty kartą. Płatność przejdzie tylko wtedy, kiedy zaakceptujemy ją za pośrednictwem aplikacji. To bardzo mądre rozwiązanie, które pozwoli ci uchronić się przed kradzieżą.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
kartakarta płatniczakarta kredytowa

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (9)