Kto zerwie, ten pożałuje. Może zaatakować rdzeń mózgu

Szalej jadowity, Cicuta virosa
Szalej jadowity, Cicuta virosa
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

21.05.2024 09:13, aktual.: 21.05.2024 10:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W starożytności używano jej do wykonywania wyroków śmierci. Dziś wciąż uznawana jest za jedną z najbardziej trujących roślin, a rośnie masowo w Polsce. Szalej jadowity cały jest toksyczny, a kontakt z trucizną może mieć poważne skutki dla zdrowia.

Czasem można usłyszeć stwierdzenie, że "ktoś najadł się szaleju", co oznacza, że zachowuje się niepoczytalnie. Skąd wzięło się to powiedzenie? Oczywiście, że nie jest przypadkowe. Jakie są objawy zatrucia szalejem jadowitym i jak rozpoznać tę roślinę?

Szalej jadowity znany jest również pod wieloma innymi nazwami: cykuta, wsza wodna, bzducha, pietruszyca czy blekot. Co właściwe dla rośliny jadowitej — wyglądem upodobniła się do gatunków niezagrażających człowiekowi i może przypominać dmuchawca. Choć wygląda uroczo, lepiej się do niego nie zbliżać.

Czy szalej jadowity rośnie w Polsce?

Tak, to jedna z roślin trujących, na którą można natknąć się w Polsce, a jej działanie jest szalenie silne. Gdzie występuje szalej jadowity? Upodobał sobie takie środowisko, w którym jest dużo wilgoci, bo to ona potrzebna mu jest do rozmnażania. Tak więc miejsca występowania cykuty to tereny podmokłe, torfowiska czy bagna. Obrasta też brzegi większych zbiorników wodnych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak rozpoznać szalej?

Zupełnie nie odstrasza wyglądem. Ma ostro zakończone listki, puste w środku łodygi i niewinnie prezentujące się kwiatostany zebrane w tzw. baldachy. Kiedy kwitnie, do złudzenia przypomina popularnego dmuchawca. Warto być ostrożnym i absolutnie nie zrywać szaleju, bo pomyłka może być gorzka w skutkach. Cała roślina jest trująca, ale najbardziej niebezpieczna jest łodyga oraz kłącze. To w nich zawarta jest cykutotoksyna czy też jad skurczowy.

Szalej jadowity to roślina trująca, która rośnie w Polsce
Szalej jadowity to roślina trująca, która rośnie w Polsce© Adobe Stock

Jak działa szalej?

Jakie są objawy zatrucia szalejem? Jest pełen trującego alkoholu, który — kiedy dostanie się do organizmu — atakuje mózg, a dokładniej rdzeń przedłużony. Ten zaś jest odpowiedzialny za odruchy mimowolne. Działa więc na układy: ruchowy, oddechowy, krążenia i naczynioruchowy. Pierwszą oznaką kontaktu z tą rośliną jest ślinotok i uczucie pieczenia w ustach.

Cykutotoksyna w średnio 20 minut wywołuje podrażnienie nerwu błędnego. Objawy zatrucia czasem wyglądają jak symptomy upicia alkoholowego: nudności, wymioty, odrętwienie, biegunka, skurcze mięśni. Z ust może toczyć się piana. Mogą wystąpić silne drgawki poprzedzone ostrym zgrzytaniem zębami. W skrajnych przypadkach może dojść do zgonu wywołanego porażeniem układu oddechowego. Co jeszcze bardziej przerażające, wszystko to dzieje się przy zachowaniu całkowitej świadomości.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Materiały WP
Materiały WP© Materiały własne
Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (9)
Zobacz także