Miej światły umysł nawet jesienią

Miej światły umysł nawet jesienią

Miej światły umysł nawet jesienią
Źródło zdjęć: © thinkstockphotos.com
15.10.2013 14:25

Za oknem szaro, mokro i ospale. W takich okolicznościach nasza motywacja, chęć działania a przede wszystkim koncentracja ulegają znacznemu osłabieniu. Czy jesienią możemy liczyć na wzrost naszej formy umysłowej? W jaki sposób nie dać się uśpić jesieni?

Za oknem szaro, mokro i ospale. W takich okolicznościach nasza motywacja, chęć działania a przede wszystkim koncentracja ulegają znacznemu osłabieniu. Czy jesienią możemy liczyć na wzrost naszej formy umysłowej? W jaki sposób nie dać się uśpić jesieni?
Szarobura rzeczywistość, brak słońca i krótsze od nocy dni odbierają nam dużo energii, której latem nam nie brakowało. Bez zmiany trybu życia nasza forma – zarówno fizyczna, jak i umysłowa – słabnie. Popadanie w stan melancholii i lenistwa nie jest dobrym sposobem na przetrwanie jesieni. Dobra kondycja umysłowa to przede wszystkim dobre samopoczucie. Jak sprawić, by nasz umysł pracował z dużą mocą także w okresie mniej sprzyjającym pobudzaniu szarych komórek?

Dieta bogata w witaminy i pierwiastki

Należy zrezygnować z jedzenia niskowartościowych rzeczy np. fastfoodów, które bywają największym wrogiem naszego umysłu. W okresie jesiennym dobrze jeść produkty sezonowe, szczególnie te, w których aż roi się od witamin i minerałów. Najważniejsze dla umysłu składniki to: węglowodany dostarczające energii, z których mózg pozyskuje dla siebie przede wszystkim glukozę. Białko, kwasy Omega-3, magnez, kwas foliowy to kolejne składniki, które wspierają funkcjonowanie mózgu. Istotne jest również właściwe nawodnienie – najlepsza jest woda. By umysł pracował sprawniej, wykluczmy z diety nadmiar słodyczy i zadbajmy o to, by jeść regularnie co 4 godziny.

Ruch

Ruch dostarcza mózgowi niezbędnego do pracy tlenu. Najlepsze dla umysłu są zatem aktywności prowadzone na powietrzu. Wystarczy krótki codzienny spacer, by zauważyć różnicę w pracy naszych szarych komórek. Sam ruch pozytywnie wpływa na krążenie i pracę wielu narządów. Sport uprawiany regularnie jest źródłem hormonu szczęścia, który jest najlepszym motywatorem do działania, także pracy umysłowej. Jeśli z jakiś powodów nie możemy ćwiczyć, wietrzmy pomieszczenia, szczególnie te w których pracujemy lub uczymy się. To z pewnością wpłynie na lepszą koncentrację.

Ćwiczenia przez zabawę

Jesień najczęściej zatrzymuje nas w domu. By urozmaicić sobie chłodne wieczory, a jednocześnie zadbać o kondycję umysłu, warto wybrać rozrywkę, która pobudzi szare komórki. Pomysłów jest wiele: od łamigłówek, przez krzyżówki, po układanie puzzli. Oprócz jednak tak oczywistych propozycji, można skorzystać z łączenia zwykłych codziennych czynności z pracą umysłową. Przykładem może tu być powtarzanie sobie w głowie tekstu słyszanej w radio piosenki czy zapamiętywanie długiej listy zakupów, które musimy zrobić. Takie ćwiczenia nie pozwalają naszemu umysłowi „zasnąć”.

Suplementy diety

Zazwyczaj są to środki bogate w takie składniki jak: nienasycone kwasy tłuszczowe, lecytynę, witaminy z grupy B, kwas foliowy, witaminę C, wapń i magnez.

Wykluczenie używek

Wszystkie używki mają negatywny wpływ na stan umysłu, nawet - wydawać by się mogło pobudzająca – kawa, jednak przy dłuższym konsumowaniu działanie kofeiny na umysł może mieć negatywne skutki. Szkodliwość pozostałych używek jest oczywista. Alkohol, nikotyna czy narkotyki to najwięksi wrogowie jasnego umysłu.

Anna Kuliberda

Źródło artykułu:WP Kobieta