FitnessKlatka piersiowa - budowa, ćwiczenia. Co oznacza ból w klatce piersiowej?

Klatka piersiowa - budowa, ćwiczenia. Co oznacza ból w klatce piersiowej?

Klatka piersiowa - budowa, ćwiczenia. Co oznacza ból w klatce piersiowej?

11.12.2018 20:34, aktual.: 31.12.2018 09:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Klatka piersiowa to nie tylko istotny element budowy ludzkiego ciała, lecz także jedna z tych partii, o których wygląd walczymy najmocniej. Jak zbudowana jest klatka piersiowa i co powinniśmy o niej wiedzieć? Co może oznaczać ból w klatce piersiowej?

Budowa klatki piersiowej

Zgodnie z anatomią człowieka klatką piersiową nazywamy przednią część tułowia, która umiejscowiona jest pomiędzy szyją a jamą brzuszną.

Mięśnie klatki piersiowej nie tylko pełnią doskonałą ochronę naszych organów wewnętrznych, lecz mają także bezpośredni wpływ na naszą siłę i sprawność, szczególnie w górnych partiach ciała. Klatka piersiowa umożliwia nam też wymianę gazową i wykonywanie konkretnych ruchów, dlatego jest ona bardzo ważnym elementem organizmu.

To właśnie mięśnie klatki trenujemy najczęściej i tak chętnie się nimi chwalimy, dlatego odpowiednie ćwiczenia na klatkę piersiową też są dla nas na wagę złota.

Anatomicznie mięśnie klatki piersiowej składają się na cztery główne mięśnie powierzchniowe i kilka mięśni głębokich, które są ze sobą połączone. Zdecydowana większość przyczepów mięśni klatki piersiowej jest powiązana ze stawem barkowym. Klatka piersiowa jest więc dużą grupą mięśniową, którą można wyrzeźbić dzięki odpowiednim ćwiczeniom i diecie.

Z drugiej strony możemy być narażeni na dwie podstawowe wady jej budowy, mianowicie na klatkę piersiową kurzą i lejkowatą, które są powiązane ze zniekształceniami żeber i wymagają naszej interwencji w walce o powrót do zdrowia. Jeszcze inną kwestią jest ból w klatce piersiowej, który może być dla nas sygnałem od naszego organizmu dotyczącym rozlicznych schorzeń czy problemów z organami wewnętrznymi.

Co oznacza ból w klatce piersiowej?

Ból w klatce piersiowej to sygnał od naszego organizmu, że możemy cierpieć na różne dolegliwości. O ile niektóre z nich są stosunkowo niegroźne, jak zgaga czy zwykła niestrawność, o tyle może to wskazywać na różne schorzenia układu sercowo-naczyniowego, pokarmowego oraz nerwowego. Są też różne rodzaje bólu w klatce piersiowej, które oscylują od uczucia ucisku, przez kłucie czy pieczenie, aż po rozrywanie.

Pamiętajmy o tym, że klatka piersiowa jest miejscem, w którym mieszczą się niektóre z najważniejszych organów w naszym ciele, dlatego nie należy lekceważyć jakichkolwiek objawów. Groźnymi chorobami związaną z bólem w klatce piersiowej są na przykład zawał serca, zapalenie osierdzia czy dławica piersiowa, jednak mogą to być także zapalenie płuc i opłucnej, a także odma prężna czy nawet nowotwory. Innymi słowy wachlarz dolegliwości jest spory i jeśli uciążliwy ból nie ustępuje, to trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Ćwiczenia klatki piersiowej

Niezwykle istotnym aspektem podczas dyskusji o klatce piersiowej są oczywiście jej walory estetyczne, które dzięki odpowiednim ćwiczeniom i diecie mogą zachwycać. Podstawowe ćwiczenia na klatkę piersiową to na przykład pompki, rozpiętki czy przenoszenie ciężaru za głowę, które z biegiem czasu na pewno poprawią naszą kondycję i pozwolą nam się cieszyć nienagannym wyglądem.

Bogactwo ćwiczeń na klatkę jest ogromne, dlatego już dziś warto się zainspirować i rozpocząć walkę o nasze lepsze "ja".

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)