FitnessMigrena - jak się wyleczyć?

Migrena - jak się wyleczyć?

Migrena - jak się wyleczyć?
Źródło zdjęć: © 123RF
03.04.2012 11:07, aktualizacja: 31.08.2018 16:27

Nagle pojawia się nieznośny ból i masz wrażenie, że głowa ci pęka. Czasami towarzyszą mu nudności, problemy ze wzrokiem, nadwrażliwość na dźwięki lub światło. Nie możesz się skupić, a wykonywanie podstawowych czynności staje się prawdziwą męką. Każda z nas czasami doświadcza takiego bólu, ale co zrobić, gdy napady migreny występują częściej i dezorganizują życie. Co pomoże w złagodzeniu dolegliwości?

Z migreną zmaga się trzy razy więcej kobiet niż mężczyzn. Pierwsze sygnały mogą pojawić się nawet kilka godzin przed atakiem (zmęczenie, senność).

Zaburzenia hormonalne - migrena menstruacyjna

Często migrena jest związana z cyklem miesiączkowym. To wahania hormonów są odpowiedzialne za intensywne bóle głowy, które najczęściej nasilają się w drugiej połowie cyklu. Zagrożenie pojawia się po 24. dniu cyklu, kiedy gwałtownie obniża się poziom estrogenu i progesteronu. Ataki prawie zawsze występują 1-2 dni przed krwawieniem lub w pierwszych dniach miesiączki. Czasami stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej nasila napady.

Jak temu zaradzić? W przerwaniu ataku lub złagodzeniu przebiegu migreny pomogą środki przeciwbólowe, np. aspiryna. Jeżeli zażyjesz je odpowiednio wcześniej, mogą całkowicie jej zapobiec. Warto też sprawdzić poziom magnezu, bo niedobór tego pierwiastka powoduje, że stajesz się bardziej podatna na ból. Nie powinno zaszkodzić stosowanie ziołowych leków uspokajających (np. napar z liści melisy) i przyjmowanie witaminy B2.

Dieta może mieć wpływ na migrenę

Niekiedy za nasilenie ataków bólu głowy odpowiedzialna jest niewłaściwa dieta. Czego należy unikać? Potworny ból głowy może pojawiać się, gdy zjesz: tłuste potrawy, rośliny strączkowe, wędzone wędliny i ryby, owoce cytrusowe, sery, marynaty, czekoladę lub orzechy. Migrena może dokuczać po wypiciu kawy lub czerwonego wina (wywołuje ją zawarta w nim tyramina). Jeśli mamy skłonności do migreny, powinnyśmy wystrzegać się produktów z chemicznymi dodatkami i konserwantami.

Niebezpieczny jest np. glutaminian sodu (E621), który znajdziemy m.in. w zupkach i sosach w proszku, mieszkankach przypraw, kostkach rosołowych czy chipsach. Za migrenę są odpowiedzialne również azotany, używane do konserwowania mięsa albo siarczany, którymi spryskuje się owoce i warzywa w supermarketach. Sprzyja jej także pomijanie niektórych posiłków.

Jak zapobiec atakom? Dokładnie wybieraj jedzenie i odżywiaj się regularnie. Jeżeli jesteś podatna na bóle migrenowe, staraj się nie spożywać podejrzanych produktów. Jednak pamiętaj o tym, żeby stopniowo rezygnować z dań, które mogą wywołać migrenę. Radykalna dieta może przynieść odwrotny skutek, gdyż gwałtowny spadek poziomu cukru we krwi nasila bóle głowy.

Migrena weekendowa

Weekendowe dolegliwości migrenowe najczęściej dotykają osoby o aktywnym trybie życia. Przez cały tydzień zmagasz się z problemami, dodatkowymi obowiązkami, żyjesz w stresie i kładziesz się spać o różnej porze, ale pomimo tego nie odczuwasz nieznośnego bólu głowy. Dlaczego? Twój organizm jest zmotywowany do pracy. Kłopot pojawia się w chwili odprężenia, czyli w weekend lub dzień wolny od pracy i jest efektem przemęczenia.

Zastanawiasz się, dlaczego nie potrafisz cieszyć się z upragnionego odpoczynku: wstajesz później, a rano zamiast czuć się wypoczęta, budzisz się z okropnym bólem głowy. Atak wywołuje adrenalina, która gwałtownie spada w chwili zrelaksowania.

Jak wyeliminować potencjalne źródło bólu? Musisz zmienić styl życia: unormować rytm dnia i zapewnić stabilizację organizmowi. Staraj się kłaść spać, wstawać oraz spożywać posiłki o podobnej porze. Nie odsypiaj w sobotę, bo zbyt długi sen (tak jak i niedobór snu) nasila bóle migrenowe. W ciężkim tygodniu pracy znajdź czas na relaks, a w weekend wybierz się na spacer.

Ostre światło, hałas i wysiłek prowokuje atak migreny

Zazwyczaj każdy, kto cierpi na migrenę, ma bardzo wrażliwy system nerwowy. Dlatego często reaguje bólem na intensywne zapachy m.in. kosmetyków, farb, rozpuszczalników, spalin lub dymu tytoniowego. Sprzyjają jej także jaskrawe światło żarówki, migający ekran telewizora lub monitora czy głośne dźwięki.

Jak zapobiec atakom? Postaraj się sprawdzić, co może być przyczyną bólu: zmiana perfum, proszku do prania czy innego produktu chemicznego. Jeżeli jest to możliwe, wybieraj bezzapachowe środki higieniczne lub czyszczące. Kiedy wrażliwość na światło jest bardzo duża, pomyśl o używaniu w domu żarówek fluorescencyjnych imitujących naturalne światło. U osób skłonnych do migreny ból może nasilać także nadmierny wysiłek fizyczny. Wówczas pamiętaj o piciu dużej ilości wody, bo odwodnienie również prowadzi do silnego bólu.

Większość bólów migrenowych powoduje długotrwały stres. Żyjesz w ciągłym pośpiechu i napięciu, masz stresującą pracę, wiele spraw i zmartwień zaprząta twoją głowę? Pamiętaj, że to wszystko kumuluje się w organizmie i nasila ataki migreny. Mogą pomóc ćwiczenia relaksacyjne lub terapie alternatywne: akupunktura czy akupresura. Ulgę mogą przynieść także niekonwencjonalne metody leczenia, np. aromaterapia czy biofeedback, czyli rozgrzewanie górnych i dolnych kończyn ciała.

Często najprostsze sposoby (zimny okład, sen czy odpoczynek w ciszy i zaciemnionym pokoju) są dobrą formą przerwania ataku. Gdy bóle migrenowe są bardzo silne i pojawiają się dość często, lekarz może przepisać ci leki, których celem jest zapobieganie napadom (np. tryptany).

ms/(kg)

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (26)
Zobacz także