Trwa ładowanie...
d2883yd

Mocny protest przed Europarlamentem. Kobiety stanęły w "zakrwawionych"sukniach

Kongres Kobiet w Brukseli okazał solidarność z Polkami walczącymi o prawo do aborcji. W dniu debaty nad sytuacją w naszym kraju stanęły przed siedzibą PE. Zdjęcia obiegły cały świat.
Share
Strajk pod PE
Strajk pod PEŹródło: Getty Images
d2883yd

Manifestacja odbyła się przed debatą o polskim prawie aborcyjnym. Udział w demonstracji "Elles sans Frontières" ("Kobiety bez granic") wzięło ok. 200 osób. Słowa zastąpił swoisty performance – 10 kobiet w białych kostiumach, przypominających suknie ślubne i wiankach podeszło pod budynek Parlamentu. W okolicach ich brzuchów rozmazano czerwoną farbę symbolizującą krew.

Strajk kobiet w Brukseli

"Europa stoi murem za Polkami", "Solidaryzujemy się z kobietami w Polsce i na świecie" – komentowali strajk eurodeputowani. Hiszpańska polityk Iratxe Garcia Perez dodała: "Zebraliśmy się, by wesprzeć Polki. Nie jesteście same! Kontynuujemy walkę o wasze fundamentalne prawa. Nasze poświęcenie i solidarność obejmują cały świat. Razem jesteśmy niepokonane".

d2883yd

Zobacz także: Temat aborcji w Parlamencie Europejskim. "Nigdy więcej piekła kobiet!"

Warto dodać, że Hiszpanka kilka lat temu zasłynęła krytyką Janusza Korwin Mikkego. Ostro zareagowała po jego słowach w PE, że kobiety są mniej inteligentne i powinny zarabiać mniej niż mężczyźni. "Wiem, że przeszkadza ci, że dzisiaj my, kobiety, możemy reprezentować obywateli na takich samych prawach, jak ty" – odparowała mu wtedy.

W czasie samej debaty większość polityków poparła strajki Polek. Helena Dalli, która przemawiała jako pierwsza, nie kryła swojego oburzenia w związku z sytuacją w Polsce.

d2883yd

Polska jest atakowana przez rządzącą partię – stwierdziła. Dodała też, że PiS zostanie pokonany. – Możecie próbować, ale nie wygracie z tłumem kobiet. Salutujemy wam, jesteśmy po waszej stronie. Nigdy więcej piekła kobiet! – dodała Dalli.

W podobnym tonie wypowiadały się inne eurodeputowane. Wiele z nich miało na sobie koszulki z błyskawicą – symbolem Strajku Kobiet.

- To całkowicie niedopuszczalne, by w XXI wieku prawa kobiet były atakowane – mówiła wspomniana już Garcia Perez. – Musimy wesprzeć kobiety w Polsce i powiedzieć "nie". Nie możemy się zgodzić, by nasze córki miały mniejsze prawa niż my same. Sylwia Spurek zwróciła uwagę, że po raz kolejny w Parlamencie Europejskim trzeba dyskutować o polskim rządzie.

d2883yd

Głosowanie w sprawie jego dalszych działań odbędzie się w czwartek.

Ogólnopolski Strajk Kobiet. Klementyna Suchanow gościem "Newsroom"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2883yd

Podziel się opinią

Share
d2883yd
d2883yd