Trwa ładowanie...
d329bzk

Monohydrat kreatyny – dawkowanie, efekty, skutki uboczne

Kreatyna jako jeden z najpopularniejszych suplementów występuje w kilku rodzajach. Jednym z najbardziej znanych jest monohydrat kreatyny. Co wpływa na jego popularność? Podpowiadamy, jak stosować monohydrat kreatyny, wyliczamy zalety dawkowania oraz możliwe skutki uboczne.
Share
Monohydrat kreatyny można przyjmować pod postacią tabletek
Monohydrat kreatyny można przyjmować pod postacią tabletekŹródło: WP.PL, Fot: WP.PL
d329bzk

Co to jest monohydrat kreatyny?

Monohydrat kreatyny jest kompilacją kreatyny i cząsteczki wody. Suplement od lat cieszy się popularnością zarówno wśród sportowców, jak i osób, które chcą zbudować masę mięśniową bez tkanki tłuszczowej.

Monohydrat kreatyny bardzo szybko wchłania się w mięśnie, co stawia go wyżej od innych „nowoczesnych” form kreatyny dostępnej na rynku.

d329bzk

Na świecie były wielokrotnie prowadzone badania dotyczące suplementu, udowodniając, że nie jest szkodliwy. Jego zwiększona ilość zostaje wydalona w postaci kreatyniny znajdującej się w moczu.

Ponadto polecany jest osobom, które dopiero zaczynają stosować kreatynę jako środek wspomagający przyrost masy mięśniowej.

Monohydrat kreatyny – jakie efekty można uzyskać?

Podstawowym efektem, który można uzyskać, stosując regularnie monohydrat kreatyny, jest przyrost masy mięśniowej. Dzięki syntezie białek ten proces odbywa się bez udziału tłuszczu.

d329bzk

W przypadku osób, które uprawiają sport wyczynowy, monohydrat kreatyny poprawia wydajność i wydolność organizmu. pH w komórkach jest na optymalnym poziomie, dlatego nie grozi nam zwiększona kwasowość pojawiająca się po długim i wyczerpującym wysiłku. Monohydrat kreatyny sprawia również, że organizm szybciej się regeneruje.

Monohydrat kreatyny – jak dawkować?

Monohydrat kreatyny w sklepach jest dostępny pod postacią tabletek lub w formie sproszkowanej. Dawkowanie suplementu powinno być uzależnione od wagi oraz masy oraz rodzaju treningu, który preferujemy. Monohydrat kreatyny może być stosowany trojako.

d329bzk

Najchętniej wybierana jest suplementacja stała. W tym wypadku 0,03 do 0,05 g przypada na każdy kilogram. Po 30-40 dniach odstawiamy suplement.

Druga propozycja dawkowania monohydratu kreatyny zakłada przyjmowanie większych racji (od 5 do 10 g) rozłożonych na trzy porcje. Taki cykl powinien trwać maksymalnie dwa tygodnie.

Ostatni sposób suplementacji jest połączony z tzw. fazą nasycenia. Przyjmujemy od 20 do 30 g monohydratu kreatyny przez siedem dni. Suplementacja w tej sytuacji wymaga 4-6 dawek dziennie po 4-6 g. Po tygodniu zmniejszamy dawkę monohydratu kreatyny do 2-8 g. Cały cykl stosowania suplementu trwa od jednego do dwóch miesięcy.

Najczęściej monohydrat kreatyny stosujemy po zwiększonym wysiłku.

Monohydrat kreatyny – skutki uboczne stosowania

Choć monohydrat kreatyny jest stosunkowo bezpiecznym suplementem, to mogą pojawić się skutki uboczne. Najczęściej występują problemy żołądkowe, które mogą być wynikiem nieodpowiedniego dawkowania.

Warto również pamiętać o tym, że osoby mające niewydolność nerek nie powinny stosować monohydratu kreatyny.

d329bzk

Podziel się opinią

Share
d329bzk
d329bzk