FitnessMonohydrat kreatyny – dawkowanie, efekty, skutki uboczne

Monohydrat kreatyny – dawkowanie, efekty, skutki uboczne

Kreatyna jako jeden z najpopularniejszych suplementów występuje w kilku rodzajach. Jednym z najbardziej znanych jest monohydrat kreatyny. Co wpływa na jego popularność? Podpowiadamy, jak stosować monohydrat kreatyny, wyliczamy zalety dawkowania oraz możliwe skutki uboczne.

Monohydrat kreatyny – dawkowanie, efekty, skutki uboczne
Źródło zdjęć: © WP.PL | WP.PL
Tatiana Naklicka

21.09.2018 | aktual.: 03.02.2019 20:38

Co to jest monohydrat kreatyny?

Monohydrat kreatyny jest kompilacją kreatyny i cząsteczki wody. Suplement od lat cieszy się popularnością zarówno wśród sportowców, jak i osób, które chcą zbudować masę mięśniową bez tkanki tłuszczowej.

Monohydrat kreatyny bardzo szybko wchłania się w mięśnie, co stawia go wyżej od innych „nowoczesnych” form kreatyny dostępnej na rynku.

Na świecie były wielokrotnie prowadzone badania dotyczące suplementu, udowodniając, że nie jest szkodliwy. Jego zwiększona ilość zostaje wydalona w postaci kreatyniny znajdującej się w moczu.

Ponadto polecany jest osobom, które dopiero zaczynają stosować kreatynę jako środek wspomagający przyrost masy mięśniowej.

Monohydrat kreatyny – jakie efekty można uzyskać?

Podstawowym efektem, który można uzyskać, stosując regularnie monohydrat kreatyny, jest przyrost masy mięśniowej. Dzięki syntezie białek ten proces odbywa się bez udziału tłuszczu.

W przypadku osób, które uprawiają sport wyczynowy, monohydrat kreatyny poprawia wydajność i wydolność organizmu. pH w komórkach jest na optymalnym poziomie, dlatego nie grozi nam zwiększona kwasowość pojawiająca się po długim i wyczerpującym wysiłku. Monohydrat kreatyny sprawia również, że organizm szybciej się regeneruje.

Monohydrat kreatyny – jak dawkować?

Monohydrat kreatyny w sklepach jest dostępny pod postacią tabletek lub w formie sproszkowanej. Dawkowanie suplementu powinno być uzależnione od wagi oraz masy oraz rodzaju treningu, który preferujemy. Monohydrat kreatyny może być stosowany trojako.

Najchętniej wybierana jest suplementacja stała. W tym wypadku 0,03 do 0,05 g przypada na każdy kilogram. Po 30-40 dniach odstawiamy suplement.

Druga propozycja dawkowania monohydratu kreatyny zakłada przyjmowanie większych racji (od 5 do 10 g) rozłożonych na trzy porcje. Taki cykl powinien trwać maksymalnie dwa tygodnie.

Ostatni sposób suplementacji jest połączony z tzw. fazą nasycenia. Przyjmujemy od 20 do 30 g monohydratu kreatyny przez siedem dni. Suplementacja w tej sytuacji wymaga 4-6 dawek dziennie po 4-6 g. Po tygodniu zmniejszamy dawkę monohydratu kreatyny do 2-8 g. Cały cykl stosowania suplementu trwa od jednego do dwóch miesięcy.

Najczęściej monohydrat kreatyny stosujemy po zwiększonym wysiłku.

Monohydrat kreatyny – skutki uboczne stosowania

Choć monohydrat kreatyny jest stosunkowo bezpiecznym suplementem, to mogą pojawić się skutki uboczne. Najczęściej występują problemy żołądkowe, które mogą być wynikiem nieodpowiedniego dawkowania.

Warto również pamiętać o tym, że osoby mające niewydolność nerek nie powinny stosować monohydratu kreatyny.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)