Jabłczan kreatyny – jak dawkować jabłczan?
Związki anaboliczne stosujemy, aby rozbudować masę mięśniową. Często wspomagają treningi siłowe oraz odpowiednią dietę. Jednym z najchętniej stosowanych anabolików jest jabłczan kreatyny. Postanowiliśmy sprawdzić, czym się charakteryzuje ta forma kreatyny. Ponadto weryfikujemy, jaki może mieć wpływ na nasz organizm.
17.10.2018 | aktual.: 17.10.2018 22:11
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jabłczan kreatyny – ogólna charakterystyka
Jabłczan kreatyny to połączenie kreatyny i kwasu jabłkowego w stosunku 1:3. Dzięki temu jest określany jako TCM (Tri Creatine Malate), właśnie ze względu na zespolenie trzech mikroelementów. W sklepach z odżywkami może również występować pod nazwą di-creatine malate.
Jabłczan kreatyny często jest zestawiany z monohydratem kreatyny. W porównaniu do połączonych cząsteczek wody i kreatyny jabłczan wykazuje większą przyswajalność. Jest lepiej przyswajany. Łatwo rozpuszcza się w wodzie, dlatego na powierzchni nie powstają grudki, które utrudniają przełknięcie anaboliku.
Jabłczan kreatyny – jak działa?
Działanie jabłczanu jest podobne do działania monohydratu kreatyny. Jego główne zadanie to dostarczenie koenzymu adenozyno-5'-trifosforanu (ATP) do mięśni, w których jest zamieniany na fosfokreatynę. Dzięki niej możliwe są skurcze mięśni.
Ponadto warto wiedzieć, że kwas jabłkowy często jest spotykany w różnych produktach, ponieważ stanowi naturalny regulator kwasowatości w organizmie.
Jabłczan kreatyny – efekty stosowania
Odpowiednia suplementacja jabłczanu kreatyny umożliwia sukcesywne rozbudowywanie masy mięśniowej. Ta forma kreatyny nie wiąże wody w takim stopniu jak monohydrat, co łączy się z mniejszym przyrostem wagi, ale jednocześnie dłuższym utrzymaniu efektu.
Podczas treningów siłowych można zauważyć większą wytrzymałość mięśni, a także większą siłę. Przekłada się to również na szybszą regenerację organizmu po wyczerpujących ćwiczeniach.
Jabłczan kreatyny – jak dawkować?
Jabłczan kreatyny jest dostępny w tabletkach lub w proszku. Ponadto występuje jako oddzielny preparat lub stanowi część stacków kreatynowych. Jabłczan kreatyny możemy stosować codziennie lub zdecydować się na suplementację cykliczną.
Cykl może trwać od 4 do 12 tygodni. W tym czasie przyjmuje od jednej do trzech porcji w ciągu doby. Każda dawka powinna zawierać od 2 do 5 gramów jabłczanu, tak aby przyjąć 5-10 g substancji dziennie.
W przypadku suplementacji stałej przyjmuje się 0,03-0,05 g na każdy kilogram.
Smak jabłczanu kreatyny jest specyficzny, dlatego można go połączyć z sokiem pomarańczowym.
Cena jabłczanu kreatyny ze względu na złożoną strukturę chemiczną jest wyższa od ceny monohydratu kreatyny.
Zobacz także
Jabłczan kreatyny – skutki uboczne stosowania
Odpowiednie dawkowanie jabłczanu kreatyny minimalizuje występowanie skutków ubocznych. Jeśli długo stosujemy substancję, możemy podrażnić żołądek, doprowadzając do zapalenia śluzówki żołądka, trwałego uszkodzenia przewodu pokarmowego lub innych narządów wewnętrznych (nerek czy wątroby)
.