Morwa biała - walczy z cukrzycą, zapobiega otyłości
Drzewo morwy białej uprawiano w Chinach już kilka tysięcy lat temu. Do Europy roślina dotarła w średniowieczu, kiedy odkryto tajniki hodowli jedwabników. Zdrowotne właściwości wyciągu z liści i owoców poznano jednak dopiero w XX wieku.
Drzewo morwy białej uprawiano w Chinach już kilka tysięcy lat temu. Do Europy roślina dotarła w średniowieczu, kiedy odkryto tajniki hodowli jedwabników. Zdrowotne właściwości wyciągu z liści i owoców poznano jednak dopiero w XX wieku. Badania amerykańskiego naukowca i laureata Nagrody Nobla, Lelanda H. Hartwella, potwierdziły pozytywny wpływ morwy przy leczeniu cukrzycy i w walce z otyłością. Owoce można spożywać pod postacią świeżego soku, syropu, nalewki, konfitur, tabletek czy suszonych owoców.
Suplement diety idealny dla diabetyków
Wyciąg z liści morwy hamuje aktywność enzymów odpowiedzialnych za rozkład cukrów i ogranicza ich przemianę w glukozę. W wyniku tego procesu duża część węglowodanów pozostaje niestrawiona, co wpływa na obniżenie poziomu cukru we krwi.
Herbata z suszonych liści tej rośliny to idealny napój dla diabetyków. Opakowanie kosztuje około 5 złotych.
(mtr), WP Kobieta
Morwa biała - zalecana łasuchom
Napar z liści morwy pomoże także osobom na diecie oraz tym, które po prostu dbają o szczupłą sylwetkę. Roślina wpływa na syntezę enzymów, blokując rozkład węglowodanów. Tym samym zmniejsza odkładanie tkanki tłuszczowej i wspomaga odchudzanie.
Liść morwy białej zmniejsza trawienie cukrów złożonych i wchłanianie cukrów prostych, przez co następuje zmniejszenie ilości spożytych kalorii. Skrobia w ziemniakach, makaronach nie powoduje dużego wzrostu stężenia cukru we krwi.
Taki napój pomoże łasuchom w poskromieniu apetytu na słodycze.
Morwa biała - zapobiega starzeniu
Niskokaloryczne owoce morwy pojawiają się pod koniec lipca. Są bogactwem flawonoidów - związków usuwających z organizmu wolne rodniki, o działaniu przeciwnowotworowym. Świeży sok z morwy białej jest wskazany przy anemii oraz obfitych miesiączkach.
Wykazano również, ze regularne spożywanie konfitury z morwy chroni komórki przed uszkodzeniem oraz opóźnia ich proces starzenie się. Dzięki dużej zawartości pektyn owoce wpływają także na prawidłową perystaltykę jelit.
Morwa biała - na poprawę humoru
Pochodząca z Chin roślina zalecana jest osobom cierpiącym na łagodną depresję, ponieważ wpływa na poprawę humoru. Liście morwy białej to bogactwo witamin z grupy B, zwłaszcza tiaminy, pozytywnie oddziałujących na samopoczucie. Zawarty w liściach kwas nikotynowy (witamina PP) usprawnia funkcjonowanie mózgu.
Morwa biała - dla oczyszczenia organizmu
Owoce morwy są wykorzystywane w medycynie ludowej jako środek oczyszczający organizm, gdyż wykazują działanie moczopędne oraz przeciwgorączkowe. Wyciąg z liści z morwy działa przeciwzapalnie oraz chroni komórki wątroby przed uszkodzeniem.
(mtr), WP Kobieta