Trwa ładowanie...
mózg
ZS
21-03-2023 18:20

Mózg będzie jak brzytwa. Wystarczy zrobić prostą rzecz

Ludzki mózg jest narażony na przebodźcowanie. Organ, który nieustannie pracuje, wraz z wiekiem szybciej się męczy, a my wyraźnie odczuwamy, że zaczyna działać na niższych obrotach. Jak sobie pomóc w kryzysowej sytuacji? Ten trik psychologów zaskakuje.

W ten sposób szybko "oszukamy" zmęczony mózgW ten sposób szybko "oszukamy" zmęczony mózgŹródło: Adobe Stock
d2g6m5b
d2g6m5b

Nasze mózgi pracują non stop. Nic więc dziwnego, że wraz z wiekiem szybciej się męczymy, zapominamy pewnych rzeczy i szybciej odczuwamy przeciążenie otaczającym nas światem. Jak sobie poradzić z tym, że mózg nagle zaczyna działać na wolniejszych obrotach? Psychologowie mają pewną sztuczkę, która "odświeża" nasze twarde dyski. To tak proste, że aż szokuje. Jak to możliwe, że coś takiego w ogóle działa?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Poszukujemy inspirujemy". Ten dom robi wrażenie. Detale przyciągają uwagę

Czujesz zmęczenie? Wystarczy, że zrobisz tę jedną rzecz

Ludzki mózg osiąga pełnię swoich możliwości około 20. roku życia. Niestety wraz z 30. urodzinami, tempo jego działania zaczyna zwalniać - mózg zwyczajnie zaczyna się starzeć. Według psychologów bardzo ważne jest to, by zadbać o ten organ, a w sytuacjach, gdy czujemy przeciążenie, pozwolić sobie na krótki odpoczynek. W tym momencie możemy też zastosować pewną sztuczkę, która w pewnym sensie... zresetuje naszą głowę.

"Wykazano, że kilka technik ożywia mózg i sprawia, że ​​pracuje on z pełnym potencjałem" - zauważa dr Melissa Burkley w rozmowie z Psychology Today".

Ekspertka dodaje, że bardzo ważny dla mózgu jest efektywny sen oraz ćwiczenie uważności. W kryzysowej sytuacji, np. gdy musimy działać pod presją czasu, poleca coś zupełnie innego.

d2g6m5b

"Spróbuj zamknąć oczy" - doradza psycholożka.

Zamknij oczy, a potem działaj. Ekspertka tłumaczy fenomen zjawiska

Dr Melissa Burkley wytłumaczyła na łamach magazynu, że w momencie gdy zamykamy oczy, zwiększa się nasza pomysłowość oraz kreatywność. Specjalistka wyjaśniła, że ludzki mózg nie jest niczym innym, a maszyną o ograniczonej ilości energii.

"Jedną z funkcji, która pobiera dużo tej energii, jest wzrok" - dodała psycholożka.

Ekspertka wyjaśniła, że w mózgu znajdują się neurony, które obsługują jedynie nasz wzrok. Szacunkowo stanowią one 30. proc. materii naszego mózgu. Dla przykładu - smak pobiera jedynie 3 proc., dotyk - około ośmiu.

Takie chwilowe "wyłączenie" jednego, najbardziej energochłonnego, zmysłu, powoduje, że mózg ma trochę czasu na szybką regenerację, a my po tej chwili poczujemy się znacznie lepiej.

d2g6m5b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2g6m5b