Nie kryją, że ten popularny zabieg boli. Ginekolog zabrał głos
W ostatnim czasie na TikToku coraz częściej pojawiają się nagrania kobiet, które dokumentują wizytę u ginekologa. Jak pokazują, prosty zabieg polegający na założeniu lub wyjęciu wkładki domacicznej, jest dla nich wyjątkowo bolesny. Sprawie przyjrzeli się lekarze.
Wkładka domaciczna to jedna z metod antykoncepcji. Istnieją jej dwa rodzaje: hormonalna oraz miedziana. Wiele kobiet zaczęło się skarży na to, że jej zakładanie i/lub zdejmowanie jest wyjątkowo bolesne. Swoje słowa poparły nagraniami wideo, wrzuconymi na TikToka. Pacjentki pokazywały, że obydwu wykonywanym przez ginekologa procedurom towarzyszy ból, strach oraz łzy.
Sytuacji przyjrzeli się lekarze z Duke University, którzy zabrali się do analizy 100 najpopularniejszych wideo. W trakcie badania zauważono, że kobiety mówią o lęku, dyskomforcie oraz bólu. Aż 1/4 podawała też błędne naukowe informacje. Megan Happ., która współprowadziła analizę, podkreśliła, że medykom brakuje wiedzy dotyczącej potrzeb pacjentów, którzy z kolei powinni zostać dokładniej poinformowani o poszczególnych zabiegach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Dla niektórych osób ten zabieg jest bolesny"
Czy rzeczywiście zabieg zakładania lub wyjmowania wkładki jest aż tak bolesny? W "Wysokich Obcasach" pojawiła się wypowiedź ginekolożki ze Szpitala Swissmed Grupy LUX MED.
- Wkładki hormonalne są tak zaprojektowane, by ich umieszczenie było jak najprostsze. Nieco trudniej jest z umieszczeniem wkładki klasycznej, miedzianej. Dla niektórych osób ten zabieg jest bolesny - podkreśliła Inga Kowalik.
Jak przeczytamy na stronie "Wysokich Obcasów" ból może uśmierzyć znieczulenie, które niestety kosztuje. Samo założenie "klasycznej" miedzianej wkładki to wydatek z rzędu 600-700 zł. W przypadku wkładki hormonalnej jest to aż ok. 1,5 tys.
Co warto wiedzieć o wkładce domacicznej?
Ginekolożka Inga Kowalik zauważa, że wkładki domaciczne na ten moment są najskuteczniejszą antykoncepcją, która daje prawie 100-procentową skuteczność. Dodatkowo wkładki pomagają w pozbyciu się obfitych oraz bolesnych miesiączek.
- Wkładka to też profilaktyka patologicznych rozrostów endometrium takich jak polipy i profilaktyka raka trzonu macicy - wyjaśnia lekarka na łamach "Wysokich Obcasów".
Jedną wkładkę, w zależności od modelu, możemy nosić przez pięć do ośmiu lat.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl