Wtedy umiera najwięcej osób. Naukowcy wskazali konkretną godzinę

Naukowcy określili najczęstszą godzinę śmierci
Naukowcy określili najczęstszą godzinę śmierci
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

27.05.2024 21:57, aktual.: 28.05.2024 09:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Choć nie znamy "dnia ani godziny" swojej śmierci, naukowcom udało się ustalić, kiedy następuje ona najczęściej. Wytłumaczyli, na czym polega ten fenomen.

Śmierć to temat, który fascynuje i przeraża ludzkość od zarania dziejów. Pomimo postępu nauk medycznych, wiele tajemnic związanych z umieraniem pozostaje niewyjaśnionych.

Jedną z takich zagadek jest czas, w którym najczęściej dochodzi do zgonów. Badania naukowców rzucają nowe światło na tę kwestię, wskazując, że godzina śmierci nie jest przypadkowa.

Godzina śmierci zbadana przez naukowców

Nasze ciała działają zgodnie z wewnętrznym zegarem biologicznym, który kontroluje wiele procesów fizjologicznych, takich jak sen, apetyt, wydzielanie hormonów i temperatura ciała. Może on mieć również wpływ na godzinę naszej śmierci.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Okazuje się, że ludzie odchodzą najczęściej tuż przed wschodem słońca, zwykle między godziną 3:00 a 5:00 rano.

Dlaczego tak się dzieje? Niektórzy tłumaczą, że wczesny ranek to okres, w którym organizm jest szczególnie wrażliwy na zmiany ciśnienia krwi i tętna.

Według badań przeprowadzonych przez American Cancer Society i CDC, na które powołuje się twojezdrowie.rmf24.pl, właśnie w tym przedziale czasowym nasz organizm jest najbardziej osłabiony.

Dlaczego ludzie najczęściej umierają rano?

Ważnym aspektem jest wydzielanie hormonów. Poziom kortyzolu, znany jako hormon stresu, jest wtedy najniższy, przez co organizm reaguje słabiej na ataki serca czy udary mózgu. Zmniejsza się też stężenie adrenaliny oraz związków przeciwzapalnych, co prowadzi do zwężenia dróg oddechowych.

Istnieje jeszcze jeden, praktyczny powód większej liczby zgonów tuż przed wschodem słońca. Jest nim ograniczona dostępność do opieki medycznej. W szpitalach jest wtedy zazwyczaj mniejsza liczba personelu, szczególnie specjalistów.

Źródła: Twoje Zdrowie, RMF, Onet

© Materiały WP

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (6)
Zobacz także