Największe mity o kobiecej seksualności
07.09.2012 | aktual.: 15.03.2017 08:55
To zaskakujące, jak wiele dezinformacji na temat kobiecej seksualności krąży w mediach. Niektóre wprowadzają w błąd płeć piękną. Jednak amerykańscy eksperci postanowili rozwiać wszelkie wątpliwości. Poznajcie ich wyjaśnienia dotyczące najbardziej spornych kwestii. Oto pięć mitów dotyczących kobiecej seksualności.
To zaskakujące, jak wiele dezinformacji na temat kobiecej seksualności krąży w mediach. Jednak amerykańscy eksperci postanowili rozwiać wszelkie wątpliwości. Oto pięć mitów dotyczących kobiecej seksualności.
To chyba najbardziej popularny mit, krążący szczególnie wśród nastolatek. Podczas gdy wiele kobiet nie potrafi wyobrazić sobie zbliżenia podczas menstruacji, to i tak uważają, że zajście w ciążę podczas miesiączki nie jest możliwe – wyjaśnia Aaron Carroll z Indiana University.
Tymczasem lekarze twierdzą, że zawsze istnieje ryzyko. Zdarza się, że plemniki w ciele kobiety są w stanie przetrwać nawet do tygodnia. Owulacja może pojawić się nie tylko po okresie, ale nawet w trakcie krwawienia, dając tym samym szansę na zapłodnienie. Dlatego błędem jest podejmowanie współżycia podczas menstruacji bez odpowiedniego zabezpieczenia i myślenie, że sama miesiączka jest skuteczną formą antykoncepcji.
Tekst na podst. livescience.com Monika Stypułkowska/ms/(pho)
Lekarz potrafi stwierdzić, czy kobieta jest dziewicą
Lekarz nie zawsze może dokładnie stwierdzić, czy kobieta nadal jest dziewicą. Sprawa nie jest taka prosta, jak niektórym się wydaje. Wiele osób uważa, że w zupełności wystarczy, jeśli lekarz zbada pochwę kobiety w celu zlokalizowania błony dziewiczej. Innego zdania jest dr Vreeman, która zaznacza, że w niektórych przypadkach trudno jest trafnie stwierdzić, czy udało się dokonać defloracji. Najczęściej do przerwania dochodzi podczas pełnego stosunku, ale istnieje sytuacja, w której krwawienie może być spowodowane jedynie naderwaniem błony dziewiczej.
"Niektóre osoby twierdzą, że błona dziewicza przerywa się podczas stosunku, ale to nie zawsze jest prawdą. Zdarzają się bowiem sytuacje, kiedy błona dziewicza nadal znajduje się w pochwie. I niestety, w tym przypadku zbierająca się podczas miesiączki krew może być przyczyną problemów zdrowotnych" – twierdzi dr Rachel Vreeman z Indiana University.
Menopauza obniża libido
Okazuje się, że zmiana nie jest na tyle duża, iż może powodować poważne problemy w życiu erotycznym. Kompleksowe badania, przeprowadzone w 1994 roku w Stanach Zjednoczonych przez grupę specjalistów na czele z Edward Laumann, wykazały, że prawie połowa kobiet po pięćdziesiątce uprawia seks co najmniej kilka razy w miesiącu. Ale czy rzeczywiście kobiety po menopauzie czerpią mniejszą satysfakcję z seksu?
"Podczas uderzeń gorąca i innych dolegliwości związanych z klimakterium kobiety mogą odczuwać dyskomfort i pogorszenie nastroju, ale nie ma bezpośredniego związku między menopauzą a popędem seksualnym" – twierdzi dr Rachel Vreeman.
Antybiotyki zaburzają działanie pigułek antykoncepcyjnych
"Wiele osób nadal w to wierzy" – uważa Carroll. "Tabletki antykoncepcyjne dają 99 proc. skuteczności. I nic w tej kwestii się nie zmienia, nawet jeśli przyjmujemy je razem z antybiotykami" – wyjaśnia Carroll.
Wyjątek stanowi rifampicyna, stosowana w czasie leczenia gruźlicy. To ona zwiększa aktywność cytochromu P450 i osłabia działanie niektórych leków, np. zmniejsza skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Jednak w przypadku innych antybiotyków obniżenie kontroli nad zapłodnieniem jest mitem.
Kobiety i mężczyźni potrzebuję tyle samo snu
Niedobór snu nie tylko powoduje, że kobiety są bardziej podatne na stres, ale podnosi także poziom insuliny i zwiększa stan zapalny w organizmie – potwierdziły badania przeprowadzone w 2008 roku przez grupę naukowców na czele z Edward Suarez z Duke University.
Co więcej, badania przeprowadzone przez naukowców z University of Warwick wykazały, że kobiety, które spały pięć lub mniej godzin dwukrotnie częściej cierpiały na nadciśnienie tętnicze niż kobiety, które spały siedem lub więcej godzin. Pośród mężczyzn nie udało się odnaleźć takiej zależności. Ponadto nie od dziś wiadomo, że niedostateczna ilość snu wpływa także na spadek aktywności seksualnej.
Tekst na podst. livescience.com Monika Stypułkowska/ms/(pho)