Nie rób tego psu latem. Właściciele popełniają błąd

Twój pies ma wyjątkowo gęstą i długą sierść, a ty zastanawiasz się, czy zabrać go na letnie strzyżenie? Choć ten pomysł wydaje się rozsądny, eksperci stanowczo go odradzają. Wyjaśniamy, dlaczego nie powinno strzyc się psów latem.

Czy należy strzyc psa na lato?
Czy należy strzyc psa na lato?
Źródło zdjęć: © East News | Pawel Wodzynski

22.08.2023 | aktual.: 22.08.2023 10:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Psy nie mają receptorów odpowiadających za odczuwanie ciepła. Dlatego też są w stanie wylegiwać się na słońcu przez długie godziny. Nie oznacza to jednak, że nie jest ono dla nich niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. To my, właściciele, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, żeby uchronić zwierzę przed udarem.

Czy powinniśmy strzyc psa latem? Eksperci nie mają wątpliwości

Udar u psa to poważna sprawa, która niesie za sobą konsekwencje zdrowotne. Dlatego powinniśmy unikać nadmiernej ekspozycji psa na słońce. W trakcie upałów spacer z psem powinien mieć miejsce zaledwie dwa razy — wczesnym rankiem i późnym wieczorem.

Pupil powinien mieć stały dostęp do świeżej wody, a także do zacienionego miejsca, w którym to będzie mógł bezpiecznie się położyć. Warto zaopatrzyć go także w specjalną matę chłodzącą, która to dostaniesz w każdym sklepie zoologicznym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wiele osób zastanawia się, czy latem powinno się strzyc swoje psy. Choć ten pomysł wydaje się być logiczny, prawda jest taka, że nie powinniśmy tego robić. Dlaczego? W ten sposób narażamy je na poparzenia słoneczne i udar.

Wbrew pozorom sierść nie grzeje zwierzaka, a izoluje go przed zimnem (zimą) i przed gorącem (latem). Tak naprawdę, sierść pomaga psom się ochłodzić, bowiem ogranicza ona dostęp gorącego powietrza do wrażliwej skory zwierzaka. Dodatkowo działa ona niczym filtr UV, chroniąc zwierzaka przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. Dlatego latem lepiej wstrzymać się ze strzyżeniem.

Kup wentylator. Pies będzie ci wdzięczny

Jeśli chcesz pomóc swojemu pupilowi, poza matą chłodzącą, zainwestuj w wentylator. Ochłodzi on i "rozluźni" powietrze w trakcie upału, sprawiając, że temperatura będzie mniej odczuwalna.

Jeżeli twój pies lubi kąpiele, zabierz go nad rzekę lub jezioro, ale dopiero wieczorem, kiedy temperatura będzie wynosiła mniej niż 30 stopni Celsjusza. Kąpiel w pełnym słońcu może doprowadzić do szoku termicznego i pod żadnym pozorem nie powinniśmy narażać na to naszego pupila.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (2)