Trwa ładowanie...

Niektórzy nigdy nie wejdą na cmentarz w nowych butach. Wszystko przez wierzenia

Przesądów związanych z pogrzebami i zachowaniem na cmentarzu jest wiele, a konkretne działania mogą pociągnąć za sobą negatywne konsekwencje. Choć wielu ludzi traktuje te opowieści z uśmiechem i przymrużeniem oka, są tacy, którzy w nie wierzą. Czego więc nie powinno się robić na cmentarzu? Zebraliśmy najpopularniejsze przesądy.

Wielu ludzi wierzy w przesądy związane z cmentarzami; (zdjęcie ilustracyjne)Wielu ludzi wierzy w przesądy związane z cmentarzami; (zdjęcie ilustracyjne)Źródło: PAP, fot: Grzegorz Micha�owski
d1z76ok
d1z76ok

Początek listopada to czas, w którym szczególnie wspomina się bliskich zmarłych. Zdecydowanie częściej odwiedza się też wtedy cmentarze, które od wieków, wraz z samymi pogrzebami, budziły w ludziach liczne lęki. Stąd być może tak wiele przesądów dotyczących zachowania podczas wizyty w tym miejscu.

Choć dla niektórych ludzi tego typu opowieści to zabobony lub po prostu jeden z elementów ludowości, wciąż wiele osób w nie wierzy lub nawet jeśli powątpiewa, dla "świętego spokoju" woli się do nich dostosować. Tym bardziej, że większość przesądów mówi przede wszystkim o wyjątkowo negatywnych konsekwencjach pewnych zachowań.

Nigdy nie wynoś niczego z cmentarza

Jednym z podstawowych przesądów jest ten, aby nie wynosić niczego z cmentarza. Co raz na niego trafiło, powinno pozostać tam na zawsze. W przeciwnym razie można ściągnąć nieszczęście na siebie i pozostałych domowników. Dotyczy to nie tylko złodziei określanych mianem "hien cmentarnych", ale także każdego, kto planował zabrać z tego miejsca nawet coś, co sam zakupił. Mowa tu m.in. o kwiatach, zniczach, starych doniczkach czy nawet kasztanach i kamieniach, które można znaleźć w tym miejscu.

d1z76ok

Jeśli chodzi o kwiaty, to przesąd jest jeszcze bardziej precyzyjny - według niego ich przyniesienie do domu może sprowadzić także potępioną duszę, która będzie chciała doprowadzić do naszej choroby psychicznej, a nawet i śmierci.

W domu nigdy nie powinno się także zapalać zniczy. Takie zachowanie, według wierzeń ludowych, może nie tylko sprowadzić na rodzinę nieszczęście, ale i przyciągnąć do domu niespodziewanych gości.

Czego nigdy nie robić na cmentarzu? Najpopularniejsze przesądy

W ogóle niewłaściwe zachowanie na cmentarzu, nie tylko podczas Wszystkich Świętych, może kogoś urazić, dlatego warto uważać na to, co się robi, aby nie popełnić faux pas na cmentarzu. Jeśli ktoś jednak dodatkowo wierzy w przesądy, pewnych rzeczy także nie powinien robić.

Jedną z nich jest odpalanie zniczy zapalniczką, której używa codziennie np. podczas palenia papierosów. Może to ponoć sprowadzić na kogoś pecha lub poważne choroby, dlatego – zgodnie z przesądem - znicze najlepiej odpalać zapałkami lub zapalniczką, która służy wyłącznie do tego celu.

d1z76ok

Na cmentarz nie powinno się także iść w nowych butach, ponieważ może to sprowadzić na taką osobę szybką i bolesną śmierć. Nie powinno się także przyprowadzać na cmentarz nowego chłopaka lub dziewczyny, ponieważ - jak mówi przesąd - dusze, które nie zaznały spokoju, mogą zrobić wszystko, aby ta relacja się nie udała i przyniosła parze wiele cierpień.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Wszystkich Świętych i Zaduszki - jaka jest różnica? Ksiądz tłumaczy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1z76ok
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1z76ok