Przypominają pieprzyki. Pojawienie się na ciele to zły znak

Nimfy kleszcza łatwo pomylić z pieprzykami na ciele
Nimfy kleszcza łatwo pomylić z pieprzykami na ciele
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

21.05.2024 10:21, aktual.: 21.05.2024 10:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Są bardzo małe, a przez to jeszcze bardziej niebezpieczne, ponieważ trudno je zauważyć. Często wyglądają jak pieprzyki na ciele. Właśnie teraz w Polsce pojawiły się nimfy kleszczy. Co to takiego? Jak się przed nimi uchronić? Już czają się w trawach.

Nauczyliśmy się już, jak można się ochronić przed kleszczami. Zdajemy sobie sprawę z niebezpieczeństw, jakie niesie z sobą ich ugryzienie. Wiemy o tym, aby po spacerze w lesie dokładnie oglądać swoje ciało, aby sprawdzić, czy żaden pajęczak nie wbił się w skórę. Mamy pojęcie, co odstrasza kleszcze, a czego unikać, bo je przyciąga. Ale nimfy kleszczy? To coś, o czym mało kto słyszał, a właśnie wyszły na żer.

Piękna pogoda jak co roku przyniosła ze sobą ogrom owadów, robaków i pajęczaków. Szczególnie ważne jest, aby wiedzieć, jak ochronić się przed jednymi z najbardziej niebezpiecznych gatunków — kleszczem łąkowym i pospolitym. Ostatnio słyszy się również o czymś, co wywołuje trwogę, ponieważ stanowi jeszcze większe zagrożenie. Dlaczego?

Czym są nimfy kleszcza?

Nimfa kleszcza to miniaturowe stworzenie. Mówi się, że nie jest większe niż główka od szpilki czy ziarenko maku i rzeczywiście tak jest. Zazwyczaj żywi się krwią zwierząt i ptaków, ale jeśli tylko nadarzy się taka okazja — nie ominie człowieka. Żeruje na ciele przez okres od trzech do sześciu dni.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nimfy kleszczowe to — owszem — kleszcze, ale w środkowym stadium rozwoju, tzn. nie są już larwami, ale nie są też w pełni dorosłe. Mają postać malutkich, szaro-brązowych kropek. Są tym groźniejsze, że naprawdę ciężko je zauważyć na skórze. A czy nimfa kleszcza sama odpada? Tak, po napojeniu zazwyczaj odpada sama, więc czasem może zdarzyć się, że nie wiemy o tym, że zaatakowała. Dopóki nie zauważymy objawów.

Jak wygląda ugryzienie nimfy kleszcza?

Kiedy nimfa kleszcza atakuje, w miejscu ugryzienia pojawia się maleńka plamka krwi, a nawet rumień. W momencie, gdy wpija się w skórę, wysysa krew, jednocześnie wypuszczając do niej swoją ślinę czy wymiociny. Właśnie wtedy dochodzi do zakażenia i zaczyna rozwijać się stan zapalny. Wpita nimfa kleszczowa wygląda jak maleńki strupek w kształcie łezki — całkowicie najedzona będzie miała wielkość zaledwie trzech milimetrów.

Materiały WP
Materiały WP© Materiały własne

Czy nimfy kleszczy przenoszą boreliozę?

To, że są mniejsze niż dorosłe osobniki, nie znaczy, że są mniej niebezpieczne. Tak jak pospolite kleszcze mogą być nosicielami boreliozy czy kleszczowego zapalenia opon mózgowych.

Czego nie lubią nimfy?

Jak uchronić się przed nimfami kleszczy? Zupełnie tak jak przed kleszczami, tyle że z jeszcze większą dokładnością. Wybierając się do parku, lasu czy na łąkę, nie pozostawiaj nawet milimetra wolnej przestrzeni między nogawką a obuwiem i noś długi rękaw. Stosuj preparaty odstraszające kleszcze i dokładnie oglądaj swoje ciało po powrocie do domu. Jeśli zaniepokoi cię jakiś dziwny "pieprzyk", nie bagatelizuj go.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (6)
Zobacz także