Wetrzyj w kostki. Kleszcze nawet się nie zbliżą
Zbliżające się lato zwiastuje nie tylko piękne dni, ale i mniej przyjemne spotkania z kleszczami. Małe pajęczaki mogą przenosić groźne choroby, dlatego warto wiedzieć, jak się przed nimi chronić. Jedna babcina metoda szybko i skutecznie odstraszy kleszcze.
Kleszcze najczęściej spotykamy w lasach, parkach, na łąkach i w ogrodach. Lubią wilgotne i zacienione miejsca, a także wysoką trawę i krzewy. Pamiętaj, że kleszcze są aktywne nie tylko w lecie — można je spotkać od wiosny aż do jesieni. Zawsze warto zachować ostrożność podczas spacerów na łonie natury, a po powrocie do domu dokładnie obejrzeć swoje ciało lub sierść pupila.
Ugryzienie przez kleszcza może doprowadzić do poważnych chorób, dlatego tak ważne jest, aby dobrze chronić się przed tymi pajęczakami. Nieleczona borelioza, która objawia się rumieniem wędrującym, bólami stawów, mięśni i głowy, może prowadzić do poważnych powikłań neurologicznych i kardiologicznych. Babeszjoza zaś zagraża szczególnie osobom z osłabioną odpornością.
Nie można zapomnieć o jeszcze jednej niebezpiecznej chorobie, czyli kleszczowym zapaleniu mózgu, które powoduje gorączkę, bóle głowy, nudności, wymioty, a w ciężkich przypadkach zapalenie opon mózgowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najpewniejszy objaw boreliozy. Pojawia się nawet 30 dni po ukąszeniu przez kleszcza
Jak chronić się przed kleszczami?
Jeśli planujesz biwak czy wyprawę do lasu lub na łąkę, warto założyć jasne ubrania zakrywające nogi i ręce. Pamiętaj też o zasłonięciu szyi oraz noszeniu czapki. Aby jeszcze bardziej utrudnić kleszczom dotarcie do skóry, warto sięgnąć po produkty maskujące twój naturalny zapach.
W sklepach dostępne są specjalne spraye, jednak mogą one nie być odpowiednie dla każdego, na przykład dla dzieci. Warto rozważyć również bezpieczniejsze, naturalne alternatywy, które skutecznie odstraszają te pajęczaki.
Babciny patent na kleszcze
Okazuje się, że piękna i pachnąca roślina, jaką jest geranium, może być skutecznym sposobem na odstraszenie kleszczy. Jej intensywny zapach działa odstręczająco na te pajęczaki. Wystarczy posadzić kilka doniczek z geranium na balkonie, tarasie lub w ogrodzie, by stworzyć naturalną barierę ochronną. Aby zminimalizować ryzyko ukąszenia przez kleszcza, warto zastosować olejek z geranium na szczególnie narażone miejsca, takie jak kostki, łydki czy uda.
Pamiętaj też, aby po powrocie z terenu, gdzie mogą występować kleszcze, dokładnie obejrzeć całe ciało. Jeśli znajdziesz kleszcza, jak najszybciej usuń go za pomocą pęsety lub specjalnego przyrządu. Jeśli w przeciągu kilku dni zauważysz niepokojące oznaki, natychmiast zgłoś się do lekarza.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.