UrodaNoś długie włosy

Noś długie włosy

Noś długie włosy
02.01.2006 11:50, aktualizacja: 31.05.2010 14:46

Są nadal najmodniejsze. Mają dziewczęcy urok i klasę. Dodają wdzięku. Ale uwaga: potrafią być bardzo wymagające.

Fryzura najczęściej prezentowana na jesienno-zimowych pokazach mody to po prostu długie włosy. Z równym przedziałkiem, gładkie, wyprostowane na szczotce lub poskręcane w nieregularne fale. *
Modelki mają włosy do połowy pleców, bo można z nich zrobić prawie wszystko, a aktorki dlatego, że długie pasma są na topie. Angelina Jolie, Jennifer Aniston, Heidi Klum, Julianne Moore, Nicole Kidman... hollywoodzka lista długowłosych jest długa. *
Aktorki noszą włosy poniżej ramion niezależnie od wieku, a nawet wbrew metryce.
Ostatnią bardzo twarzową fryzurą Sharon Stone są długie blond kosmyki, a Demi Moore wydaje fortunę na aromaterapeutyczną pielęgnację swoich długich włosów. Okazywanie im specjalnych względów ma sens!

Pod specjalnym nadzorem *Zakładając, że rosną około 10-15 cm rocznie, włosy długie (czyli te powyżej 60 cm) są po prostu... stare — śmieje się John Gray, dyrektor Oxford Hair Foundation, fundacji zajmującej się badaniem problemów włosów przy Uniwersytecie w Oksfordzie. *Generalnie włosy starzeją się podobnie jak skóra. Z wiekiem tracą blask i elastyczność, wolne rodniki uszkadzają ich białkową strukturę - dodaje John Gray. Kondycja długich włosów zależy w pierwszej kolejności od tego, czy były poddawane zabiegom chemicznym czy nie. Te farbowane mają "na oko” 10 lat więcej. Śladów po przebytych zabiegach nie da się usunąć - raz otwarte łuski już nigdy się nie domkną. Często po wyglądzie włosów można poznać ich historię, jest w nich zapisane to, co przeszły - te przy skórze są elastyczne, nawilżone, naturalnie natłuszczone, a im dalej w dół, tym gorzej z ich kondycją. Końcówki są z reguły suche i pozbawione wilgoci. Włosy nie mają tej
właściwości, jaką ma skóra - zdolności do naturalnej biologicznej regeneracji.
Martwa tkanka nie może się odnawiać - twierdzi John Gray. Co zrobić, aby były ładne, zdrowe, lśniące? Możemy im pomóc jedynie za pomocą specjalistycznych kosmetyków pielęgnacyjnych.

Ciemne kontra jasne *Jak wyglądają i jak "starzeją” się nasze włosy, zależy od wielu czynników. *Na pierwszym miejscu są geny i klimat, w którym żyjemy. To one decydują o predyspozycjach naszej czupryny. Ciemne włosy kobiet południa są lepiej natłuszczone i zabezpieczone przed słońcem. To zasługa pigmentu, melaniny, który występuje w ciemnych włosach w dużej ilości. Długie włosy Europejek są o wiele delikatniejsze i cieńsze, więc łatwiej ulegają zniszczeniu, łamaniu i przesuszeniu. Prawie białe włosy Skandynawek są tak cienkie i kruche, że trudno je zapuścić - dlatego tak niewiele Szwedek i Norweżek nosi długie fryzury. Rudowłose kobiety mają włosy bardzo suche i pozbawione ochronnej natłuszczającej otoczki. Takie włosy wyjątkowo źle znoszą zapuszczanie: kruszą się, odłamują i skręcają. Generalnie to najdelikatniejsza odmiana kolorystyczna ludzkich włosów.

Styl życia *O kondycji włosów decyduje też sposób, w jaki są traktowane.
*
Suszarki, lokówki, czapki, zanieczyszczone powietrze - to nie jest to, co lubią najbardziej.
Wreszcie długie pasma tracą formę wraz z wiekiem - pod własnym ciężarem zaczynają się kruszyć i wypadać. Ciekawostka z badań przeprowadzonych przez firmę Pantene Pro V: często to, co my z przerażeniem bierzemy za wypadanie włosów, jest po prostu ich odłamywaniem się przy skórze, zwykłym "zmęczeniem materiału”.

Długie od zaraz *Dzięki popularności zabiegów przedłużania włosów coraz więcej kobiet z dnia na dzień pojawia się w wymarzonej długiej fryzurze. *Ostatnio swoją "przedłużoną” wersję zaprezentowała modelka Ilona Felicjańska czy śpiewająca Mandaryna. Polska jest jednym z największych europejskich rynków dla usług przedłużania włosów - mówi perukarka, Danuta Gonera, specjalizująca się w zabiegach przedłużania włosów kilkoma metodami. Oznacza to, że statystycznie spośród wszystkich Europejek duża liczba Polek decyduje się na doczepione długie włosy. Jesteśmy niecierpliwe i chcemy mieć od zaraz to, na co musiałybyśmy czekać latami - ocenia to zjawisko Robert Kupisz, stylista fryzur. Zabieg jest bezbolesny.
Po kilku godzinach spędzonych w salonie (od 3 do 7) i po wydaniu 700-2500 zł wychodzimy z włosami przedłużonymi o 60 centymetrów (dłuższych już się nie stosuje). Fryzjer jednorazowo może zamocować maksymalnie około 150 sztucznych lub naturalnych pasm. Doczepione włosy zachowują się zupełnie naturalnie - można je farbować (jeśli nie są to pasma syntetyczne), upinać, modelować. Po trzech miesiącach trzeba je odpiąć i przesunąć trochę wyżej ku skórze głowy. Najgenialniejsze w dopiętych włosach jest to, że pomagają przetrwać fatalny czas tzw. zapuszczania, przez który niewiele z nas przechodzi bezkolizyjnie - mówi Paulina Jaskólska, prezenterka MTV, fanka przedłużanych włosów.

*Pranie i masowanie *Jak poprawnie pielęgnować długie włosy? Najważniejsze: delikatnie. Oto sprawdzone sposoby fryzjera, Darka Baranowskiego, związanego z grupą L'Oréal:
*- delikatne "pranie” *Z myciem długich włosów jest jak z praniem ulubionego, ale już sfatygowanego, sweterka z wełny. Intensywne pocieranie na mokro sprawi, że włosy będą coraz cieńsze, aż w końcu zaczną się przecierać. Sprawdzona metoda na mycie długich włosów? Roztarty na dłoni szampon wcieraj tyko we włosy przy skórze. Po dokładnym spienieniu skieruj na głowę delikatny strumień ciepłej wody - niech szampon spłynie po włosach, zbierając resztki zanieczyszczeń. Nie pocieraj ich na całej długości, aby nie ryzykować splątania. Raczej nie używaj silnie oczyszczających szamponów.
*- dopasowane kosmetyki *Ważny jest wybór odpowiednich środków do pielęgnacji. Przy bujnej fryzurze skóra głowy może mieć inne potrzeby niż włosy. Szampon (przeciwłupieżowy, dla skóry wrażliwej lub przetłuszczającej się) dobieraj do skóry - bo przede wszystkim tam będziesz go stosować. Odżywkę zawsze dopasowuj do potrzeb włosów (farbowanych, przesuszonych, splątanych) i nakładając, pamiętaj, że nie aplikuje się jej na skórę.
*- meganawilżanie *Włosy za ramiona potrzebują regularnego nawilżania, wtedy będą bardziej miękkie, lśniące, łatwiej dadzą się rozczesać i ułożyć. W domu stosuj maskę nawilżająca raz w tygodniu. Przy zapuszczaniu odwiedzaj fryzjera raz na trzy miesiące, aby przeprowadzić kurację regenerującą.
*- zabezpieczone końcówki *Ich podcinanie ma sens. Długie włosy codziennie ocierają się o ubranie i ulegają mechanicznym uszkodzeniom. Wystarczy, że pojawisz się u fryzjera raz na dwa miesiące. Warto stosować też specjalne balsamy lub serum zabezpieczające końcówki przed rozdwajaniem.
*- elastyczna stylizacja *Jakie kosmetyki stosować do układania długich włosów? Unikaj tych silnie usztywniających - odpadają żele i mocne spreje. Wybieraj elastyczne pianki, wygładzające i nawilżające kremy oraz mleczka do stylizacji włosów. Długie włosy lubią też wszelkie kosmetyki nabłyszczające. Jeśli używasz lakieru, szukaj na opakowaniu napisu: lekki lub średni.
*- regularne szczotkowanie *Jest uzasadnione. Na włosach zbiera się kurz z powietrza. Wieczorne szczotkowanie mechanicznie oczyszcza włosy także z resztek kosmetyków do stylizacji. Wtedy nie musisz już myć włosów przed położeniem się spać.

Joanna Winiarska/ Uroda