GwiazdyO czym mówią nasze sny?

O czym mówią nasze sny?

Dużą część swojego życia przesypiasz. Potrzebuje tego twój organizm, który podczas snu regeneruje się i zbiera siły do działania na następny dzień. Ta część czasu, w którym śnisz, jest niezbędna dla twojej równowagi emocjonalnej, fizycznej i umysłowej.

O czym mówią nasze sny?
Źródło zdjęć: © sxc.hu

12.12.2011 16:29

Dużą część swojego życia przesypiasz. Potrzebuje tego twój organizm, który podczas snu regeneruje się i zbiera siły do działania na następny dzień. Ta część czasu, w którym śnisz, jest niezbędna dla twojej równowagi emocjonalnej, fizycznej i umysłowej.

Jak zbadali naukowcy, nasz sen składa się z dwóch głównych faz: NREM oraz REM. W fazie NREM, następującej po zaśnięciu, rozluźniają się mięśnie, zwalnia rytm serca i oddechu. Ale to w następnej fazie, fazie REM, pojawiają się marzenia senne.

Według naukowej teorii sny to tylko przypadkowe impulsy od podświadomości, wyładowania elektryczne generowane przez mózg. Natomiast obrazy, które oglądamy podczas snu, mają za zadanie nawilżać gałki oczne i kompletnie niczego nie znaczą.

O wiele ciekawsza jest jednak koncepcja marzeń sennych stworzona przez słynnego psychoanalityka Zygmunta Freuda.

Tajemnica zawarta w snach

Freud twierdził, że sny, często w bardzo barwny i zaszyfrowany sposób, mówią ci o czymś, z czego możesz nawet nie zdawać sobie sprawy. Część jawna snu, to te kolorowe, żywe obrazy, które potrafisz zapamiętać i jesteś w stanie opowiedzieć znajomym następnego dnia. Ale ważniejsza jest ukryta część snu. To tajemnica, która jest głęboko schowana, zaszyfrowana, przedstawiona w postaci symbolicznej. To jest tak naprawdę właściwe przesłanie twojego snu, ukryte i podane nie wprost, aby twój organizm nie czuł się zagrożony i mógł spokojnie wypoczywać podczas, gdy ty śpisz.

Pewne twoje dylematy, wewnętrzne konflikty i problemy są celowo pokazane w sposób absurdalny, zniekształcony i zaszyfrowany, aby to przyciągało twoją uwagę i odciągało ją od twych rzeczywistych konfliktów, emocji czy prawdziwych pragnień, do których nie przyznajesz się sama, przed sobą. To cenzura, podobna do tej, którą stosujesz także na jawie. Dzięki mechanizmom obronnym nie musisz stale pamiętać o swych nierozwiązanych konfliktach, a dzięki cenzurze sennej, możesz śnić i odpoczywać podczas snu.

Emocje i nastrój

Czasem nic ci się nie śni przez dłuższy czas lub nie jesteś w stanie niczego sobie przypomnieć, choć wydaje ci się, że jakieś marzenie senne przydarzyło ci się tej nocy. Czasem zaś odwrotnie: masz istny wysyp snów i zastanawiasz się, z czym to jest związane, dlaczego tak się dzieje. Twoje sny bywają zabawne i karykaturalnie śmieszne. Przeżywasz w nich różne przygody, spotykasz się ze znajomymi i z nieznajomymi, rozmawiasz, wypowiadasz czasem dziwne zdania, na pozór z niczym się nie kojarzące.

POLECAMY:

Bywa i tak, że budzisz się w środku nocy, przerażona i zlana potem. Zapamiętujesz emocje, nieprzyjemną atmosferę snu i wiesz, że to musiał być koszmar.

Często rozpoznajesz jakieś osoby, sprawy i wydarzenia z twojego obecnego życia. Przeżywasz minione chwile lub przyszłe zdarzenia. Podczas snu ujawniają się twoje obawy i wątpliwości, co do niepodjętych, ważnych decyzji, planów i ludzi. Wszystko to przeplata się z zapomnianymi zdarzeniami z przeszłości, z jakimiś wypartymi traumami z dzieciństwa, przykrymi emocjami, których już nie chcesz pamiętać.

Czasem rozerotyzowany nastrój snu, uświadamia ci o ukrytych pragnieniach seksualnych, agresywnych żądzach, których się wstydzisz i nie przyznajesz. Czasem przeczuwasz dojmujące uczucie pustki, braku sensu, przypomina ci się uczucie upokorzenia, bólu, jakiejś ogromnej straty czy wstydu i rozczarowania porażką. We śnie, ukryte i zepchnięte do nieświadomości myśli i uczucia, wracają, aby dać znać o sobie i zmotywować cię do zmiany.

Odczytywanie znaczeń

Wszelkie senniki, interpretujące sny, odwołują się do pewnych uniwersalnych symboli. Tak naprawdę jednak, żeby móc zrozumieć znaczenie marzenia sennego, musisz się odwołać do swoich osobistych doświadczeń i przeżyć. Tylko ty wiesz, dlaczego w twoim śnie, akurat w tym momencie twojego życia, pojawia się np. mężczyzna czający się w ciemności, nagie kobiety kąpiące się wspólnie w wielkiej wannie czy wypadek na morzu. Tylko ty sama możesz skojarzyć pewne wątki czy obrazy z treści snu z odpowiednikami z twojego życia, tylko ty sama potrafisz połączyć je w jakąś sensowną całość.

Sny zapisywane zaraz po przebudzeniu mogą stanowić ciekawe źródło wiedzy o tobie. Czytając własne sny, możesz z zadziwieniem odkryć, że łączą się w pewne grupy i w całości, trochę jak seriale w odcinkach. Są o tym samym lub stanowią kontynuacje pewnych problemów. Czytane po dłuższym czasie, pokazują jeszcze dobitniej, o czym właściwie były. Często są to sny prorocze, zapowiadające pewne sytuacje, które naprawdę się wydarzyły. Spotykasz w nich ludzi, których jeszcze nie znasz, usymbolizowane własne marzenia i tęsknoty, lęki i pragnienia.

Zapamiętaj zawsze swoje dominujące uczucia z danego snu. Zwłaszcza, gdy dotyczą powtarzających się snów, które powracają do ciebie uparcie, aby przekazać ci ważną wiadomość. Być może na jawie, udało ci się odwrócić od tej części siebie i stłumić trudne emocje, których się obawiasz. Ale posłuchaj listów ze snów, może zawarte w nich emocje dodadzą ci siły i energii, aby dokonać dobrych zmian w swoim życiu i sięgnąć po to, co być może jest na wyciągniecie ręki.

Adriana Klos - psycholog i psychoterapeuta warszawskiego Ośrodka Rozwoju i Psychoterapii "Strefa Zmiany". Pomaga ludziom borykającym się z problemami depresji, lęków, z kryzysami w związkach, w relacjach z ludźmi, z syndromem DDA.

(ak/sr)

POLECAMY:

adriana klossenfreud
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)