Oceniła charakter pisma polityków. Ma jasną opinię o byłej premier
Specjaliści po fragmencie notatki potrafią poznać, czy dana osoba jest lewo, czy praworęczna. Z charakteru pisma można dowiedzieć się również wiele na temat czyjejś osobowości. Co w takim razie "mówi" styl pisma Donalda Tuska, Bartłomieja Sienkiewicza oraz Beaty Szydło?
04.03.2024 | aktual.: 04.03.2024 17:02
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Dr Agnieszka Prymak-Sawic to biegła sądowa grafolożka, która w rozmowie z Plejadą postanowiła rozszyfrować jakimi osobami są polscy politycy. Specjalistka zaznaczyła jednak, że psychografologię należy traktować z przymrużeniem oka, i przypomniała, że jedynie grafologia kryminalistyczna ma status naukowy.
Co o Beacie Szydło mówi jej charakter pisma?
Dr Prymak-Sawic ocenie poddała jedynie standardowe pismo, nie to stylizowane czy do druku. Notatka dotycząca oświadczenia majątkowego, które zostało sporządzone przez byłą premier, jest trudna do odczytania, a w niektórych miejscach jest całkowicie nieczytelna. Pismo wyróżnia się szybkim rytmem i ekspresyjnym impulsem, a każde słowo jest zarysowane jednym ruchem, bez odrywania narzędzia pisarskiego od powierzchni.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pismo to określa się mianem tzw. pisma girlandowego, co oznacza, że ma ono otwarte łuki skierowane ku górze. Specjalistka zauważyła, że pismo premier Szydło jest trudne do zinterpretowania.
"Widać tu bowiem szereg cech sprzecznych – z jednej strony bezkompromisowość i małą dbałość o zewnętrzne formy (nieczytelność), jak i coś zupełnie przeciwnego – ugodowość, empatyczność i tendencję do zupełnego unikania konfliktów, co jest typowe dla osób piszących "girlandą" - wytłumaczyła ekspertka.
Analizie zostało poddane również pismo Donalda Tuska
Pismo premiera Donalda Tuska ogólnie prezentuje się jako owalne, z zauważalnym dążeniem do zmniejszania ostro kątowych znaków. Szybkość pisania wskazuje na dobre, młodzieńcze zdolności psychomotoryczne i brak jakiejkolwiek degradacji związanej z wiekiem.
Według ekspertki na uwagę zasługuje konsekwentne pisanie pod kątem prostym, które w połączeniu z półotwartymi owalami jest typowe dla osób, które podejmują bardzo staranne i przemyślane decyzje. Dr Prymak- Sawic zauważa, że osoby piszące w ten sposób zwykle kierują się logiczną i pragmatyczną oceną sytuacji, a nie emocjami lub uczuciami. Nawet jeśli ich działania wydają się całkowicie spontaniczne, najczęściej są one wynikiem starannego planowania i obliczania w celu osiągnięcia określonego rezultatu.
"Charakterystyczne znaki diakrytyczne występujące w znacznej odległości od samej litery (np. "Ą") mogą świadczyć o dużej elastyczności, która umożliwia szybkie reakcje w zmiennych i nietypowych warunkach" - wyjaśniła dr Prymak-Sawic.
Analiza pisma Bartłomieja Sienkieiwcza
Według opinii specjalistki pismo ministra Bartłomieja Sienkiewicza jest raczej niedbałe. Wyróżnia się nieregularnym umiejscowieniem linii pisania powyżej linii bazowej i nieforemnymi kształtami niektórych znaków (np. "ch"), a także ich uproszczeniem graficznym, polegającym na zredukowaniu ruchów kreślarskich.
"Litery znacznie odbiegają od wzorca szkolnego i stają się umownymi symbolami, które można rozpoznać tylko w kontekście (np. "k", "i", "u" i bardzo specyficzna mała litera "a" napisana jednym ruchem kreślarskim o eliptycznym kształcie)" - zaznacza ekspertka.
Dr Agnieszka Prymak-Sawic zaznacza, że pismo tworzy obraz wyjątkowego indywidualisty, który podąża własną, unikalną ścieżką. Osoby o tak wyrazistym stylu pisania zwykle charakteryzują się wysokim poziomem inteligencji, energią i dużym potencjałem twórczym. Myślą samodzielnie, ale często są trudne we współpracy z powodu skupienia na sobie i przekonania o swojej intelektualnej wyższości.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl