Okna "pocą się"? Połóż na parapecie, a zapomnisz o problemie
Zaparowane okna zimą? Niestety, to bardzo częsty problem. Okazuje się, że powodów może być kilka. Istnie jednak prosty sposób, aby sobie z nimi poradzić.
10.01.2024 | aktual.: 10.01.2024 10:01
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kiedy temperatura za oknem mocno spada, nagle na naszych szybach pojawiają się kropelki wody. Okazuje się, że bardzo często popełniamy błąd, przez który tak właśnie się dzieje. Podpowiadamy, jak sprawić, by okna zawsze były suche.
Pamiętaj o wietrzeniu mieszkania
Dlaczego zimą nasze okna robią się mokre? Odpowiedź jest prosta: przez zbyt dużą wilgotność powietrza w domu lub zbyt dużą różnicę temperatur wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia. Na zewnątrz jest obecnie naprawdę zimno, dlatego dbamy o to, aby wewnątrz naszego mieszkania było ciepło i przyjemnie. Para wodna, stykając się z zimnym oknem, skrapla się i osiada na szybie. Zjawisko to nazywamy poceniem się okien.
Aby temu zaradzić, należy regularnie wietrzyć mieszkanie, nawet jeśli zimą trudno jest sobie wyobrazić siedzenie w wychłodzonym pomieszczeniu. Właśnie dlatego najlepiej jest robić to krótko, ale za to dość intensywnie. W tym przypadku otwieramy okna na oścież na ok. kilkanaście minut. Ważne jednak, aby robić to codziennie.
Zadbajmy także o odpowiednią wentylację w domu. Nie zaszkodzi również od czasu do czasu rozszczelnić okna. Za pomocą mikrouchyłu lub mikrowentylacji można w nieco mniej drastyczny sposób wietrzyć mieszkanie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sprawdzone sposoby na mokre okna zimą
Jak sobie poradzić z zaparowanymi oknami zimą? Okazuje się, że rozwiązań jest sporo. Warto posłużyć się czymś, co zazwyczaj lądowało w koszu. Chodzi o silica gel, czyli żel krzemionkowy, który często umieszczany jest w opakowaniach z butami. Wystarczy położyć na parapecie kilka woreczków i czekać, aż zaczną wchłaniać wodę.
Dobrą opcją jest także wypolerowanie okien pianką do golenia. Nie każdy bowiem wie, że dzięki temu woda nie będzie osadzać się na szybie. Często paten ten stosowany jest w przypadku luster w łazienkach. Czemu więc nie wykorzystać go również w innych pomieszczeniach?
Niektórzy polecają także zakup specjalnego osuszacza powietrza. Jest to jednak dość spory wydatek, dlatego zanim się na niego zdecydujemy, warto wypróbować nieco tańsze rozwiązania.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.