Blisko ludziOsoby z nazwiskami zakończonymi na -ski to potomkowie szlachty? Tiktokerka obala mit

Osoby z nazwiskami zakończonymi na -ski to potomkowie szlachty? Tiktokerka obala mit

Tiktokerka obala popularny mit o osobach z nazwiskami zakończonymi na "ski"
Tiktokerka obala popularny mit o osobach z nazwiskami zakończonymi na "ski"
Źródło zdjęć: © TikTok
26.08.2022 18:27, aktualizacja: 26.08.2022 21:51

Posiadasz nazwisko zakończone na -ski i myślisz, że masz szlacheckie pochodzenie? Niekoniecznie. Prawda może być zupełnie inna. Wyjaśniła to polska tiktokerka, która pasjonuje się genealogią.

Nazwiska są naszą dumą. Dla innych większą, gdy myślą, że są dowodem pochodzenia szlacheckiego. Istnieje bowiem przekonanie, że osoby z nazwiskami zakończonymi na -ski mieli szlachetnie urodzonych przodków. Mogło tak być, jednak to nie jest żadna reguła i rzeczywiste szanse na to są niewielkie. Wyjaśniła to tiktokerka, która podpisuje się pseudonimem Poleniwemu, a jej wielką pasją jest genealogia. 

Tiktokerka obala popularny mit o nazwiskach zakończonych na "ski"

– Te nazwiska to mit. Oczywiście w pierwowzorze te nazwiska nosiła szlachta, ale nasze nazwiska także ewoluowały, czyli często otrzymywały w międzyczasie ten sufiks nazwiskotwórczy -ski czy też -cki przez to, że np. te osoby służyły u pana czy też jest to błąd spisującego księgi metrykalne lub też ktoś chciał podwyższyć swoje ego – zaczęła. 

– Nie zapominajmy o neofitach, czyli osobach, które przeszły przechrzty. Te osoby otrzymywały nazwiska zakończone na -ski, np. Niedzielski, ponieważ ochrzcił się w niedzielę. I pewnie zaraz zrobi się szum. Kowalski to nie jest nazwisko motywowane w większości przypadków nazwą miejscowości Kowalewo, tylko większość tych nazwisk jest motywowanych zawodem, czyli kowalem – dodała tiktokerka na opublikowanym jakiś czas temu nagraniu. 

Cząstkę "ski" w nazwisku otrzymywali właściciele ziem

W jakich okolicznościach powstawały zatem nazwiska zakończone na cząstkę "ski". Okazuje się, że kluczowy w tej kwestii jest majątek, który był własnością szlachciców. 

"Często mówi się, że nazwiska zakończone na -ski czy -cki to nazwiska szlacheckie. Jest w tym cząstka prawdy. Tylko jednak wówczas, gdy chodzi o nazwiska odmiejscowe. Jan, który posiadał wieś o nazwie Sucha, identyfikował się początkowo jako Jan z Suchej. Z czasem jednak zaczynał się mianować Janem Suskim. Jeśli zaś Wojciech był dziedzicem Dobrej Woli – stawał się Wojciechem Dobrowolskim. Takie nazwiska wskazywały na to, co dany szlachcic posiadał" – wyjaśniła w rozmowie z PAP dr Monika Kresa z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. 

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta