Nowy kierunek studiów w Katowicach. Queerowe podejście do natury
Chociaż matury wciąż trwają, wiele uczelni już planuje plan na najbliższy rok akademicki. Uniwersytet Śląski postanowił pochwalić się nowymi kierunkami, które znalazły się w ofercie studiów. Okazuje się, że uczelnia rozpoczęła nabór na kierunek, który uczy ekofeminizmu i queerowego podejścia do natury.
09.05.2024 | aktual.: 09.05.2024 15:00
Przed rozpoczęciem roku akademickiego uczelnie wyższe prześcigają się z pomysłami na nowe kierunku. Obecnie coraz częściej maturzyści mogą brać udział w rekrutacji na takie kierunki jak: projektowanie gier komputerowych, terapia zajęciowa, zrównoważony rozwój i środowisko, cyberbezpieczeństwo, florystyka czy nawet stosowana psychologia zwierząt.
Uniwersytet Śląski zdecydował się pójść w podobną stronę i swoim kandydatom oferuje kierunek ekofeminizm i queerowe podejście do natury. Czego dokładnie będą uczyć się studenci na takich studiach?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ekofeminizm i queerowe podejście do natury
Katowicka uczelnia postanowiła rozpocząć Interdyscyplinarne Studia Humanistyczne nad Środowiskiem, które według zapowiedzi, mają być "pierwszymi studiami w kraju, które łączą poznanie człowieka, przyrody i technologii".
"Chcemy zapewnić kluczowe kompetencje w zakresie tworzenia i przekazywania treści środowiskowych w kontekście wiedzy humanistycznej. Środowisko rozumiemy szeroko i nie ograniczamy go do pojęcia środowiska naturalnego" - czytamy na stronie Uniwersytetu Śląskiego.
Studia na tym kierunku oferują dogłębne poznanie zagadnień związanych z ekologią, wzajemnymi zależnościami między przyrodą a człowiekiem, zmianami klimatu, transformacją energetyczną, polityką równościową, dekarbonizacją i najnowocześniejszymi technologiami. Program studiów obejmuje trzy obszary tematyczne: techno-społeczny, kulturowo-społeczny oraz genderowo-równościowy.
Zgodnie z zapowiedziami uczelni, kierunek ten pozwoli zrozumieć, dlaczego feminizm jest eko oraz jak wzajemnie oddziałują na siebie ochrona środowiska i sprawiedliwość społeczna.
Gdzie szukać pracy po takim kierunku?
Na stronie Uniwersytetu Śląskiego możemy znaleźć informację, że po kierunku ekofeminizm i queerowe podejście do natury możemy ubiegać się o pracę na stanowiska w samorządach terytorialnych np. urzędach miejskich, gdzie absolwenci kierunku będą mogli odpowiadać za politykę komunikacji dot. równości, praw zwierząt i ochronę środowiska.
Oprócz tego po ukończeniu studiów można pracować w branży dziennikarskiej w dziedzinie środowiskowej, w branżach kreatywnych np. wydawnictwach, w muzeach gromadzących dziedzictwo industrialne, przy projektach europejskich związanych z ochroną klimatu, prawami zwierząt, cyfrowo-technologicznym rozwojem, w parkach krajobrazowych i innych instytucjach kształtujących politykę krajobrazową, w działach IT związanych z problematyką klimatu i energii odnawialnych, a także zawodach, które dopiero powstaną w wyniku przeobrażeń legislacyjnych, technologicznych i cyfrowych.
Czytaj także: Z korporacji do warzywniaka. "Mówili mi, że oszalałam"
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.