Blisko ludziOstatnia sobota karnawału. Kiedy przypadają ostatki i czym jest "śledzik"?

Ostatnia sobota karnawału. Kiedy przypadają ostatki i czym jest "śledzik"?

Już w tę sobotę przypadnie ostatni weekend karnawału. Po rozpuście w tłusty czwartek, nadejdą ostatnie dni beztroskiej zabawy. Wraz z pożegnaniem karnawału rozpocznie się czas zadumy i przygotowania do Wielkanocy. Jeśli lubisz się bawić, zobacz, kiedy wypadają ostatki.

Ostatnia sobota karnawału. Kiedy przypadają ostatki i czym jest "śledzik"?
Źródło zdjęć: © East News

20.02.2020 13:10

Kiedy przypadają ostatki w 2020 roku?

Wraz z nadejściem tłustego czwartku rozpoczyna się krótki okres w roku nazywany powszechnie ostatkami. W tym roku ostatki trwają od 20 do 25 lutego, czyli praktycznie powoli żegnamy się z beztroską zabawą. Ostatnia sobota karnawału to idealny moment na huczną zabawę oraz skorzystanie z organizowanych imprez. W końcu weekend pomiędzy tłustym czwartkiem a "śledzikiem" jest bardzo często intensywnym okresem, gdy wiele ludzi bawi się do woli podczas szalonych zabaw.

Co to jest tradycyjny "śledzik"?

Mianem "śledzika" określa się ostatni dzień karnawału wypadający przed Środą Popielcową. To również data ruchoma, natomiast w 2020 roku "śledzik" wypada 25 lutego. Według tradycji w przysłowiowego "śledzika" nie stronimy od alkoholu oraz od tłustych potraw, w co wlicza się śledzie i inne ryby. Jest to ostatni moment na kulinarną rozpustę i szaleństwo przed nastaniem Wielkiego Postu. Warto wykorzystać zarówno ostatnią sobotę karnawału, jak i pozostałe dni do Popielca, aby wybawić się za cały rok oraz bez wyrzutów sumienia rozpocząć czas zadumy.

Tradycja obchodzenia ostatków

Tak naprawdę, zabawy karnawałowe i wszelkie rytuały ostatkowe nie należały do religijnych. W końcu to jedyny taki moment, aby hucznie się wybawić i dać się ponieść emocjom. Dawniej w ostatki, łącznie z ostatnią sobotą karnawału, wymagano od uczestników zabaw całonocnych tańców i podskoków. Wedle zwyczaju, im wyżej skakano, tym lepsze plony wróżono w danym roku. Obecnie natomiast ostatki kojarzone są bardziej z balami maskowymi, które wywodzą się od włoskich maskarad.

Popularne bale karnawałowe:

  • Wielki bal na Placu Świętego Marka w Wenecji;
  • Karnawał w Rio de Janeiro;
  • Karnawał w Binche (Belgia);
  • Karnawał w Bahia (Salwador);
  • Karnawał w Kolumbii;
  • parady karnawałowe w Nicei;
  • Carnaval de Chipiona (Hiszpania);
  • Karnawał w Nowym Orleanie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (0)