Nowa metoda złodziei. Policja ostrzega

Metody oszustw w sieci nieustannie się rozwijają, a wyłudzacze nie przestają zaskakiwać. Nowa metoda "na szwagra" wykorzystuje podobieństwa do stosowanych już wcześniej schematów. Jak się skutecznie uchronić?

Oszukują "na szwagra"
Oszukują "na szwagra"
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Wyłudzanie pieniędzy w sieci to zjawisko, które przybiera na sile z każdym rokiem. W ciągu ostatnich kilku lat pojawiło się wiele nowych metod. Najnowszym trendem wśród cyberprzestępców jest metoda "na szwagra", która łudząco przypomina znany już wcześniej schemat kradzieży pieniędzy za pomocą BLIK-a.

Oszuści sięgają po znane już techniki, ciągle je ulepszając. Pod płaszczykiem zaufania bliskich osób, cyberprzestępcy mogą z łatwością zmanipulować ofiarę, by ta podzieliła się swoimi danymi lub przelała pieniądze na wskazane konto.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W Polsce "na wnuczka" lub "na policjanta". Zobacz, jak okrada się w Anglii

Oszuści atakują na Facebooku

Media społecznościowe stały się ulubionym narzędziem oszustów internetowych. Podszywanie się pod znajomych i bliskich na platformach takich jak Facebook pozwala w łatwy sposób zdobyć zaufanie ofiar. Często przełamują dostęp do konta przez fałszywe linki, które zachęcają użytkowników do wprowadzenia danych logowania.

Oszuści dokonując włamania, zyskują pełen dostęp do listy znajomych i rozpoczynają swoją manipulację. "Proszę o małą przysługę, to tylko parę złotych na szybki przelew" - brzmi znajomo? Brak ostrożności może skutkować utratą oszczędności.

Metoda "na szwagra". Jak uniknąć oszustwa?

Oszuści podszywają się pod członków rodziny, w tym szwagrów, w celu uzyskania zaufania. Warto podkreślić, że bliskie więzi są punktem wyjścia dla cyberprzestępców, którzy posługują się nimi, aby szybko wyłudzić potrzebne informacje lub środki. Podejrzane wiadomości sms od "bliskich" z nieznanych numerów telefonu również mogą okazać się próbą wyłudzenia.

Jak czytamy na stronie policji, ofiarą padła niedawno 20-latka z powiatu kolneńskiego. "Poinformowała, że najprawdopodobniej przestępcy włamali się konto jej szwagra. Relacjonowała, że na jednym z komunikatorów społecznościowych dostała od niego wiadomość z prośbą o pożyczenie pieniędzy BLIK-iem. Mąż siostry tłumaczył, że 'ma problem z aplikacją bankową, która uległa awarii'" - opisują mundurowi. Kobieta przesłała mężczyźnie 800 zł.

Warto ostrzec swoich bliskich przed tego typu działaniami. Gdy podobna sytuacja ma miejsce, należy upewnić się np. dzwoniąc do danej osoby z pytaniem, czy aby na pewno prosi o przekazanie pieniędzy. Zdrowy sceptycyzm wobec niespodziewanych próśb o pieniądze to odpowiednia reakcja każdego, kto chce uniknąć oszustwa w sieci.

Internauci powinni być świadomi ryzyka i reagować na wszelkie podejrzane sytuacje. Regularne aktualizowanie ustawień zabezpieczeń konta, w tym włączenie uwierzytelniania dwuetapowego, może znacząco zwiększyć bezpieczeństwo w wirtualnym świecie.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
pieniądzeoszuścikradzież

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)