Palą już nastolatki. Onkolog stanowczo: "Chemiczna zupa"

Palą już nastolatki. Onkolog stanowczo: "Chemiczna zupa"

Po e-papierosy sięgają coraz młodsi
Po e-papierosy sięgają coraz młodsi
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | mariiya
14.04.2024 16:38, aktualizacja: 14.04.2024 16:58

Po słodkie i kolorowe e-papierosy sięga coraz więcej osób. Wśród nich można zobaczyć też coraz młodszych nastolatków. Onkolog ostrzega, że substancje zawarte w tych papierosach mogą doprowadzić do nieprzewidywalnych konsekwencji.

O szkodliwości palenia wiadomo od dawna, jednak na rynku pojawiają się zamienniki klasycznych wyrobów tytoniowych. Obecnie największą popularnością cieszą się elektroniczne papierosy, często też tzw. jednorazówki. Sięgają po nie coraz młodsi ludzie.

Kolorowe papierosy w rękach uczniów

O tym, że coraz więcej tego typu papierosów elektronicznych jest w szkołach, mówi na łamach "Wysokich Obcasów" nauczycielka z krakowskiej podstawówki. - Nie ma dnia, żebym idąc do pracy albo wracając do domu, nie mijała nastolatków zaciągających się takimi elektronicznymi papierosami. To jest jakaś straszna plaga - powiedziała.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zauważyła też, że często rodzice nie mają pojęcia, że ich dzieci palą, ponieważ kolorowe e-papierosy wyglądają niepozornie. Kobieta przyznała też, że gdy pokazała na spotkaniu z rodzicami takiego papierosa, większość sądziła, że to mazak, korektor czy szminka.

- Gdy powiedziałam, że to elektroniczny papieros, byli w szoku - wspomina.

Z cytowanego przez "Wysokie Obcasy" raportu szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca pt. "Palenie papierosów i wapowanie - badanie młodzieży szkolnej", które przeprowadzono w 2023 i 2024 roku wynika, że 77 proc. uczniów podstawówek i szkół średnich próbowało palenia, a 65 proc. robi to regularnie.

Stanowcze słowa onkologa

Prof. Piotr Wysocki, onkolog i kierownik Kliniki Onkologii Uniwersytetu Jagiellońskiego stanowczo mówi o e-papierosach. - Jednorazowe e-papierosy to jest bomba chemiczna! - podkreśla. Onkologów niepokoją nieznane substancje, które pojawiają się w jednorazowych papierosach.

- Wiemy, że jest kilkanaście tysięcy rozmaitych związków smakowych i co chwilę pojawiają się kolejne. Te substancje wchodzą w rozmaite reakcje, choćby ze sobą nawzajem, a ich wpływ na organizm nie jest na razie dokładnie przebadany. Każde więc połączenie związków chemicznych w jednym e-papierosie może mieć nieprzewidywalne konsekwencje dla człowieka, zwłaszcza młodego i nie mam wątpliwości, że takie konsekwencje będą, bo to jest po prostu chemiczna zupa nieznanego pochodzenia - tłumaczył na łamach "Wysokich Obcasów".

Dodał, że nie wiadomo jakie konsekwencje dla zdrowia będzie miało palenie tego typu papierosów, jednak zauważa wyraźny wzrost nowotworów wśród młodych ludzi.

© Materiały WP

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta