FitnessPamiątki dla zdrowia i urody

Pamiątki dla zdrowia i urody

Na wakacjach szukając pamiątek zaglądamy do sklepów z przyprawami czy ziołami, gdzie po raz pierwszy dowiadujemy się o preparatach, które mają korzystne działanie dla zdrowia i urody. Warto je poznać!

Pamiątki dla zdrowia i urody
Źródło zdjęć: © sxc.hu

28.09.2009 | aktual.: 24.06.2010 15:00

Wakacje to czas, gdy odwiedzamy różne kraje. Czasami, szukając pamiątek zaglądamy do sklepów z przyprawami czy ziołami, gdzie po raz pierwszy dowiadujemy się o preparatach, które mają korzystne działanie dla zdrowia i urody. Warto je poznać, bo mogą okazać się pożądanym prezentem z wakacyjnych wojaży.

Z Maroka: Olejek arganowy

Berberowie, rdzenni mieszkańcy Maroka nazywają arganię drzewem życia. Jest ono wiecznie zielone i żyje od 125 – 450 lat. Cenny olej tłoczy się z orzechów, które znajdują się wewnątrz owoców przypominających nieco wglądem oliwki. Aby otrzymać 1 litr oleju arganowego trzeba zużyć ok. 30 kg owoców, czyli roczny plon z 6-7 drzew. Ta skarbnica cennych substancji, nie bez racji nazywana jest „płynnym złotem”. Wysoka zawartość witaminy E sprawia, że ma on niezwykle silne właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu chroni strukturę skóry przed zniszczeniami powodowanymi czynnikami zewnętrznymi. Bogaty w fitosterole łagodzi, goi rany i działa przeciwzapalnie.

Ma też w swoim składzie skwalan oraz nienasycone kwasy tłuszczowe (80 proc.), głównie kwasy omega-6 i omega-9, które wspomagają regenerację bariery hydrolipidowej naskórka oraz uzupełniają niedobory składników tłuszczowych w skórze. Olejek arganowy działa jak balsam na skórą przesuszoną, podrażnioną słońcem, regeneruje przesuszone włosy. Łagodzi objawy trądziku młodzieńczego, alergii, łuszczycy.

Oprócz olejku kosmetycznego, możesz kupić też spożywczy, który ma lekko orzechowy smak. On tez słynie ze swoich zdrowotnych właściwości: wpływa korzystnie na układ krążenia, wyrównuje poziom cholesterolu, zmniejsza ciśnienie tętnicze krwi. W celach zdrowotnych można przyjmować bezpośrednio 1 łyżeczkę oleju arganowego 3 x dziennie przed posiłkiem.

Z Izraela: sól z Morza Martwego

Wody Morza Martwego zawierają 26 minerałów, z których tylko 12 występuje w innych morzach i oceanach. Są bogate m.in. w potas i sód (dostarczają energię komórkom skóry), brom (łagodzi dolegliwości i podrażnienia), jod ( wspomaga gojenie się ran), wapń (wzmacnia ścianki komórek). Kąpiel z dodatkiem soli z Morza Martwego pozwala pozbyć się problemów skórnych takich jak trądzik czy cellulit. Działa też wyszczuplająco, gdyż niweluje nadmiar tkanki tłuszczowe i reguluje złą przemianę materii. Minerały zawarte w soli dodają cerze świeżości, witalności i blasku, nawilżając ją i oczyszczając, przez co staje się ona miękka i delikatna. Możesz też zafundować maseczkę błotną: skutecznie zwalcza cellulit i rozstępy.

Z Francji: lawenda

Niebieskofioletowe kwiatki lawendy łagodzą objawy przemęczenia i stresu, a jej zapach kojarzy się ze świeżością i czystością. Woda lawendowa zawiera kwas rozmarynowy, ursolowy oraz garbniki, dzięki czemu szczególnie wskazana jest dla skóry ze skłonnością do stanów zapalnych, z nadmiernym wydzielaniem sebum. Doskonale odświeża i poprawia napięcie naskórka, a cera nabiera zdrowego połysku, staje się gładka i elastyczna.

Wmasowanie kilku kropel olejku w skronie łagodzi bóle migrenowe. Lawenda, w postaci naparów lub nalewek, działa rozkurczowo. Można ją stosować w niestrawności, kolce, wzdęciach i nudnościach. Napar z kwiatów przynosi ulgę przy bólach i zawrotach głowy oraz, obniża ciśnienie krwi, uspokaja i wzmacnia system obronny.

Z Bułgarii – olejek różany

Aż trudno uwierzyć, że do wyprodukowania jednej kropli olejku różanego potrzeba aż 30 róż! Świeże kwiaty zbiera się ręcznie raz do roku, na przełomie wiosny i lata, tuż o świcie przed ich otwarciem, wtedy, bowiem kwiaty są najbardziej bogate w aromatyczne związki lotne. Olejek różany nie tylko upaja zapachem, ale też działa łagodząco na psychikę.

Jeśli dodamy kilka kropli do aromatycznego kominka, ogarnie nas spokój i zadowolenie. Lekarze aromaterapeuci polecają go przy infekcjach bakteryjnych, gdy np. leczenie antybiotykami zawodzi. Jest pomocny w leczeniu grzybic i wirusowych zmian skóry. Pomaga w terapii takich chorób serca jak arytmia i nadciśnienie.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)