Peeling migdałowy - poznaj zalety i wady peelingu z migdałów
09.07.2018 20:24
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Peeling migdałowy to złuszczający zabieg, który skutecznie zwęża pory, eliminuje zaskórniki, wągry i stany zapalne. Peeling na bazie kwasu migdałowego to idealny wybór dla osób, które zmagają się z trądzikiem. Jakie są właściwości kwasu migdałowego? Jak wykonać peeling migdałowy w domu? Poznaj mocne i słabe strony peelingu migdałowego!
Peeling migdałowy - co to właściwie jest?
Peeling migdałowy to zabieg, w którym wykorzystuje się antybakteryjne, złuszczające oraz odbarwiające właściwości kwasu migdałowego. Kwas migdałowy, który stanowi substancję czynną w tym peelingu to alfa-hydroksykwas otrzymywany przez hydrolizę wyciągu z gorzkich migdałów.
Ten preparat można stosować o każdej porze roku do każdego typu skóry. Kwas migdałowy wyróżnia się przede wszystkim bardzo silnym działaniem antybakteryjnym. Ponadto nie jest to kwas fotouczulający, dlatego peeling można wykonywać nawet w najbardziej słoneczne dni. Peeling migdałowy to idealny zabieg dla osób, które z różnych powodów nie mogą zdecydować się na peelingi z kwasem glikolowym, salicylowym czy mlekowym.
Zobacz także
Peeling migdałowy - wskazania i przeciwwskazania
Najważniejszym wskazaniem do wykonania peelingu migdałowego są przebarwienia pigmentacyjne, zmarszczki mimiczne, zaskórniki oraz uciążliwy trądzik. Ponadto na peeling migdałowy powinny zdecydować się osoby, które zmagają się z łojotokiem lub stanem zapalnym skóry. Peeling migdałowy poleca się szczególnie skórze trądzikowej z rozszerzonymi porami oraz skórze przesuszonej z nadmiernie złuszczającym się naskórkiem.
Kwas migdałowy pomoże także osobom, których skóra przybiera odcienie szarości i jest pozbawiona blasku. Peeling migdałowy jest zabiegiem delikatnym, jednak nie każdy może się na niego zdecydować. Uszkodzenie naskórka lub uczulenie na składnik aktywny peelingu migdałowego to ważne przeciwwskazanie do wykonania zabiegu. Podobnie osoby zmagające się z opryszczką lub łuszczycą również powinny zrezygnować z peelingu migdałowego.
Peeling migdałowy w gabinecie kosmetycznym
Przed wykonaniem peelingu migdałowego zaleca się tygodniowe przygotowanie. Przez 7 dni przed planowanym zabiegiem należy stosować krem na noc z kwasem migdałowym i polihydroksykwasami. Na dzień natomiast, na skórę trzeba nakładać krem multiwitaminowy.
Zabieg kwasem migdałowym dzieli się na 3 etapy: pre-peeling, peeling i post-peeling. W pierwszym etapie na twarz nakłada się preparat peelingujący ze stężeniem 5%, który zmywa się ze skóry po upływie od 2 do 7 minut. W drugiej fazie następuje odtłuszczenie skóry, a następnie na twarz, dekolt i szyję nakłada się żel z czterdziestoprocentowym stężeniem kwasu migdałowego. W trakcie 15-20 minut naskórek złuszcza się, a po tym czasie należy zaaplikować na twarz neutralizator kwasu. Następnie cały preparat należy zmyć ze skóry. W ostatniej fazie na skórę po peelingu migdałowym nakłada się maskę łagodzącą oraz krem multiwitaminowy. Kompleksowy peeling migdałowy składa się z serii ok. 10 zabiegów, powtarzanych co tydzień lub dwa tygodnie.
Zobacz także
Zalety peelingu migdałowego
Peeling migdałowy posiada wiele zalet. Przede wszystkim zmniejsza się grubość warstwy rogowej, a skóra zyskuje gładkość i koloryt. Peeling migdałowy pomaga usunąć drobne blizny potrądzikowe oraz reguluje pracę gruczołów łojowych. Silne działanie antybakteryjne peelingu migdałowego pozwala na skuteczną walkę z trądzikiem oraz stanami zapalnymi. Kwas migdałowy pozytywnie wpływa na jędrność i elastyczność skóry oraz spłycenie drobnych zmarszczek.
Wady peelingu migdałowego
Peeling migdałowy jest zabiegiem polecanym i bezpiecznym. Wśród nielicznych wad tej metody wymienia się możliwość pojawienia się pozabiegowego rumienia, świądu, pieczenia, a także delikatnego złuszczania naskórka.