Pokazała oparcie w Intercity. Nie ukrywa, kto za tym stoi

Artystka i aktywistka Monika Drożyńska słynie z wyszywania ważnych haseł w nietypowych miejscach - także w pociągach. W najnowszym poście udostępniła krótki filmik ze zdaniem, które wyszyła w związku z 31. rocznicą tzw. kompromisu aborcyjnego. Przypomniała o niedzielnych demonstracjach w całej Polsce.

Monika Drożyńska słynie z wyszywania ważnych haseł w nietypowych miejscach
Monika Drożyńska słynie z wyszywania ważnych haseł w nietypowych miejscach
Źródło zdjęć: © Adobe Stock, Instagram

7 stycznia 2024 roku mija 31 lat od uchwalenia tzw. kompromisu aborcyjnego. Tego dnia w całej Polsce odbędą się protesty Polek i Polaków, którzy domagają się przywrócenia prawa do legalnej aborcji na żądanie do 12. tygodnia ciąży. Już rok temu opowiedział się za tym obecny premier RP, Donald Tusk. "Aborcja będzie decyzją kobiety" - przekazał.

"Aborcja to świadczenie medyczne"

Artystka i aktywistka Monika Drożyńska zamieściła na swoim profilu na Instagramie krótkie wideo, w którym pokazała swoją najnowszą pracę - hasło "Aborcja to świadczenie medyczne", które wyszyła na siedzeniu w pociągu. Choć to jedna z wielu tego typu prac artystki, nawiązuje ona do 31. rocznicy wprowadzenia zakazu aborcji na żądanie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Dziś w niedzielę, 7 stycznia, 31. rocznicę wprowadzenia zakazu aborcji w Polsce, w największych miastach odbędą się demonstracje zorganizowane przez Aborcyjny Dream Team, Dziewuchy Dziewuchom, Legalną Aborcję, Marsz Dla Bezpiecznej Aborcji, Łódzką Manifę" - przypomniała w zamieszczonym poście.

W tle dodała fragment kościelnego "Alleluja", wykonanego przez chór Misericordias.

Polki i Polacy walczą o prawo do aborcji

Aborcja na żądanie do 12. tygodnia ciąży była możliwa do przeprowadzenia w Polsce do początku 1993 roku. Wtedy Sejm uchwalił ustawę o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, która zezwalała na aborcję w trzech przypadkach: gdy ciąża zagraża życiu i zdrowiu kobiety, gdy płód jest nieodwracalnie uszkodzony oraz gdy ciąża jest wynikiem przestępstwa.

W październiku 2020 roku Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej zaostrzył prawo aborcyjne. Dostęp do zabiegu ograniczono do wyłącznie dwóch sytuacji - bez możliwości usunięcia ciąży w przypadku wad płodu.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta
aborcjaprawo aborcyjnepolska

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (47)