Połóż obok łóżka. Bardzo szybko sobie podziękujesz

Połóż obok łóżka. Bardzo szybko sobie podziękujesz

Zdrowy sen to podstawa
Zdrowy sen to podstawa
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
03.08.2023 08:28

Zaburzenia snu to problem, z którym boryka się coraz więcej osób. Jeśli zaśnięcie sprawia ci trudność, a chcesz uniknąć brania leków, rozłóż na parapecie roślinę, na którą wydasz nie więcej niż 5 złotych.

W 2021 roku w czasopiśmie medycznym "Sleep Medicine" opublikowano badania dotyczące jakości snu wśród młodzieży i dorosłych. Przeprowadzono je w 12 krajach na świecie. Aż 60% badanych przyznało, że ma problemy ze snem. Jeśli należysz do tej grupy, kup roślinę, którą dostaniesz na każdym targu.

Skąd biorą się problemy z zasypianiem?

Sen to jedna z podstawowych potrzeb fizjologicznych, która znajduje się na pierwszym miejscu słynnej piramidy Maslowa. Chroniczne problemy ze snem przyczyniają się do obniżenia odporności, pogorszenia koncentracji, zwiększonego odczuwania stresu, a skrajnych przypadkach - do przewlekłych chorób, takich jak np. nadczynność tarczycy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Skąd biorą się problemy z zasypianiem? Wpływa na to wiele czynników, jednak najczęściej przyczynia się do tego tzw. przebodźcowanie (nadmiar informacji, hałas), stres, problemy w pracy, związku czy rodzinie, nieprawidłowa higiena snu czy zaburzenia psychiczne, takie jak depresja czy nerwica. Powtarzające się problemy ze snem wymagają leczenia, bowiem obniżają one jakość życia. Warto skonsultować się z psychologiem, który pomoże w rozwiązaniu problemu.

Nie możesz zasnąć? Połóż na parapecie, a zaśniesz jak dziecko

Upały utrudniają zasypianie. W tym czasie wypróbuj metodę, która ułatwi wypoczynek, a do tego uchroni przed nocnym atakiem komarów, much i meszek. Wystarczy, że rozłożysz na parapecie liście mięty. Jej aromaterapeutyczny zapach ukoi cię i uspokoi. Po chwili zaśniesz jak dziecko. To bezpieczna i w pełni naturalna metoda, którą można stosować tak często, jak tylko się chce.

Dla lepszych efektów, przed snem wypij kubek naparu miętowego. Wrzuć do szklanki kilkanaście liści mięty i zalej je wrzącą wodą. Możesz też dodać suszonego rumianku, melisy czy lawendy. To rośliny o działaniu uspokajającym i wyciszającym. Napar powinno pić się godzinę przed planowanym zaśnięciem.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta